Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyńska we "wSieci": Zatracenie godności

11.06.2015

Relacjonowane przez media gwałtowne reakcje niektórych osób na wieść o zwycięstwie kandydata PiS są świadectwem upadku zasadniczych norm kulturowych.

Prawo do identyfikowania się z nimi znaczna część naszych elit zdaje się sobie uzurpować wbrew własnemu postępowaniu. Wspierający ustępującego prezydenta artyści posługujący się słowami powszechnie używanymi za obraźliwe zaskakują, zawstydzają. Ich ewidentny brak taktu może zostać poczytany za chwilowy wyjątek sprowokowany emocjami.

 

Obnażony słabością brak dojrzałości i szacunku dla reguł demokracji to jednak problem znacznie głębszy, dyktowany zapewne krótkowzrocznym i ściśle osobistym splotem interesów. Popularne w przestrzeni wirtualnej wulgarne memy i szydzące komentarze publikowane już nie przez wspomniane medialne autorytety czy też tzw. trolle, ale przez ludzi często legitymujących się jako przedstawiciele inteligencji, potomkowie przedwojennych elit, nie są jedynie przykładem konsekwencji szerzonej w głównym nurcie narracji, lecz stanowią świadectwo głębszego procesu pauperyzacji społeczeństwa objawiającego się w szczególności zatraceniem w nieuzasadnionej racjonalnie niechęci (eufemizm) do polityków największej partii opozycyjnej, a w ostatnim okresie w szczególności do wywodzącego się z niej prezydenta elekta.

 

Zamieszczane w sieci chwilę po zakończeniu ciszy wyborczej zwierzenia z ogarniającego niektórych „wykształconych z wielkich miast” lęku związanego ze ziszczeniem się złego snu ze spotu Bronisława Komorowskiego wzbudzać mogą politowanie i troskę, stanowiąc przejaw braku wiedzy na temat najnowszej historii naszego kraju i deficytu rozeznania w bieżącej sytuacji Polski. …

Całość do przeczytania w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

 
Nowe wydanie tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 8 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook