Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyńska we „wSieci”: Test praworządności UE

15.09.2015

Brak deklaracji dotyczącej liczby obcokrajowców, którym Polska będzie w stanie realnie udzielić pomocy, świadczy zapewne o nieprzygotowaniu państwa na przyjęcie uchodźców, a w szczególności o nieprzygotowaniu jego służb – podkreśla w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” Marta Kaczyńska.

„Widoczna kilka miesięcy temu symptomatyczna opieszałość rządu PO-PSL towarzysząca ewakuacji grupy co najwyżej kilkuset Polaków z ogarniętej wojną Ukrainy kontrastuje z dominującym od dłuższego czasu nawoływaniem premier do solidarności z emigrantami napływającymi do Europy z krajów muzułmańskich” – podkreśliła i wymieniła szereg regulacji prawnych, które „w praworządnym państwie powinny służyć jako zasadnicze wytyczne do dyskusji na temat możliwości udzielenia pomocy uciekinierom”.

Wymienia tu zapisy  Traktatu o Unii Europejskiej i stwierdza: „Należy wskazać, że zasadniczo UE ma prawo stanowić o zasadach przyjmowania imigrantów obowiązujących wszystkie kraje członkowskie, ale w tym zakresie winna respektować autonomiczne decyzje poszczególnych rządów w odniesieniu do imigrantów ekonomicznych, a w odniesieniu do wszystkich grup przybyszów z państw trzecich może decydować wyłącznie w zakresie nienaruszającym wewnętrznych regulacji prawnych gwarantujących utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego w każdym z krajów UE”.

Jak zatem zaznaczyła w swoim felietonie Kaczyńska, w świetle obowiązującego wszystkie państwa UE prawodawstwa ostateczne rozstrzygnięcie dotyczące liczby obcokrajowców przyjmowanych przez poszczególne kraje winno więc należeć niewątpliwie do każdego z rządów.

„Granicą unijnej ingerencji co do zasad przyjmowania imigrantów są zatem krajowe regulacje odnoszące się do wymienionych dziedzin” – dodała.

Felieton Marty Kaczyńskiej w nowym wydaniu największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce, w sprzedaży od 14 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook