Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyńska: "Prokuratura ma obowiązek przeprowadzenia sekcji zwłok"

02.07.2016

"W sprawie katastrofy smoleńskiej protokoły sekcyjne przesłane przez organy rosyjskie w wielu przypadkach są wewnętrznie sprzeczne" - pisze Marta Kaczyńska w tygodniku "wSieci".

Córka tragicznie zmarłych Lecha i Marii Kaczyńskich na łamach tygodnika "wSieci" pisze o zasadach prowadzenia postępowania karnego w perspektywie śledztwa ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej.  "W sprawie katastrofy smoleńskiej protokoły sekcyjne przesłane przez organy rosyjskie w wielu przypadkach są wewnętrznie sprzeczne, niekompletne lub zawierają nieprawdziwe informacje" - pisze Kaczyńska. 

Autorka w swoim artykule "Prawny obowiązek" omawia art. 2, 7 i 45 Konstytucji RP, z których została wywiedziona zasada prawdy materialnej. "W wymienionych przepisach zostało ustalone, że Rzeczypospolita Polska jest państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, a organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. W ustawie zasadniczej ustanowiono także gwarancję prawa każdego do sprawiedliwego i jawnego rozpoznania sprawy, bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Zasada prawdy materialnej stanowi prawną dyrektywę nakazującą, by wszystkie orzeczenia zapadające w toku postępowania karnego były poczynione w oparciu o prawdziwe ustalenia, czyli tylko i wyłącznie takie, które pozostają zgodne z faktycznym stanem rzeczy. Przedmiotem analizy organów prowadzących postępowanie winien być zatem cały zebrany w sprawie i prawidłowo ujawniony materiał dowodowy" - pisze Marta Kaczyńska. 

W swoim tekście autorka podaje szereg czynności, które są obligatoryjne dla powyższych artykułów prawnych, a które zostały zaniedbane. "Jeżeli zachodzi podejrzenie spowodowania śmierci w wyniku przestępstwa, przeprowadza się oględziny i otwarcie zwłok. Przeprowadzenie wymienionych czynności jest obligatoryjne niezależnie od tego, czy śmierć nastąpiła w wyniku działania umyślnego czy nieumyślnego. Sekcję zwłok należy zatem przeprowadzić w każdym przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że pozbawienie życia było konsekwencją działania o charakterze przestępczym" - podkreśla autorka. 

Więcej w tygodniku "wSieci

kk/wSieci

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook