Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyńska we „wSieci”: Na to Polaków nie stać!

18.08.2015

Powracający od kilku lat pomysł wprowadzenia podatku katastralnego to prowizoryczny sposób na ratowanie finansów publicznych i symbol opresyjności państwa zarządzanego przez obecną ekipę, która interes rodaków stawia na dalszym planie niż zysk zagranicznych przedsiębiorców – podkreśla w felietonie na łamach tygodnika „wSieci” Marta Kaczyńska.

Jak przypomina, Ministerstwo Finansów zaprzecza, jakoby czyniło przygotowania do wprowadzenia podatku katastralnego, jednak od dłuższego czasu słychać, że do 2020 r. danina ta ma zostać nałożona na właścicieli nieruchomości.

„Polska z racji członkostwa w UE nie jest zobowiązana do wprowadzenia nowego podatku, jednak okoliczność ta nie stanowi argumentu wykluczającego wolę wykreowania nowego sposobu łatania budżetów lokalnych i niedoborów w skarbie państwa” – dodaje Kaczyńska i wyjaśnia jak podatek ten funkcjonuje w innych, bogatszych krajach Unii Europejskich.

Tymczasem – jak wyjaśnia Kaczyńska – właścicielami najlepiej zlokalizowanych nieruchomości są u nas nierzadko ludzie mniej zamożni, starsi, skazani na niskie emerytury.

„Ustanowienie daniny katastralnej w praktyce zmusiłoby zatem wiele osób do pozbycia się jedynego majątku, który przedstawia rynkową wartość i może służyć jako zabezpieczenie nie tylko ich potrzeb mieszkaniowych, lecz także kolejnych pokoleń rodziny. Polaków na wprowadzenie podatku katastralnego zwyczajnie nie stać” – dodaje Marta Kaczyńska.

Więcej o podatku katastralnym w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 17 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[Fot. wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook