Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyńska we "wSieci": Litwa była strategicznym partnerem Polski

15.09.2016

Felieton Marty Kaczyńskiej na łamach tygodnika "wSieci".

„Polska i Litwa to państwa o wielowiekowej wspólnej historii, których położenie geopolityczne oraz bezpośrednie sąsiedztwo stanowi czynnik warunkujący wspólnotę interesów zarówno politycznych, jak i gospodarczych. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę Lech Kaczyński, za którego prezydentury Litwa była jednym ze strategicznych partnerów Polski” - pisze Marta Kaczyńska w swoim felietonie na łamach tygodnika „wSieci”.

„Prezydentów Valdasa Adamkusa i Lecha Kaczyńskiego łączyły przyjacielskie relacje, które przyczyniały się do wzmocnienia pozycji międzynarodowej obu państw. W ciągu ostatnich dziewięciu lat relacje między oboma krajami uległy ochłodzeniu. Zaognienie na linii Warszawa–Wilno nastąpiło w 2008 r., kiedy minister Radosław Sikorski odnosząc się do sytuacji polskiej mniejszości na Litwie, porównał ten kraj z Białorusią, a następnie przedstawiciele Polski nie stanęli w jednym szeregu z Litwinami w proteście przeciw wznowieniu rozmów nad traktatem UE z Rosją. Symbolem osłabienia więzi międzypaństwowej była nieobecność prezydent Litwy w Warszawie na obchodach Święta Niepodległości w 2012 r. Pod koniec sierpnia w Dubrowniku 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej — w tym Litwa i Polska — podpisało deklarację o współpracy w zakresie energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki, co może stanowić punkt zwrotny w relacjach polsko-litewskich. Istotnym czynnikiem zbliżającym oba kraje jest także zacieśnienie współpracy militarnej m.in. w konsekwencji ustaleń szczytu NATO w Warszawie. Promotorem polepszenia relacji polsko-litewskich jest były prezydent Adamkus, który opowiada się za powrotem do współpracy, jaka była za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. W przeprowadzonej kilka dni temu rozmowie z jednym z polskich dzienników Linas Linkevičius, obecny szef litewskiej dyplomacji, zapewnił, że gdyby sprawa pisowni polskich nazwisk zależała wyłącznie od niego, to dawno byłaby pozytywnie rozpatrzona. Zasygnalizował ponadto, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowy skład parlamentu, który ma zostać wyłoniony po październikowych wyborach, może zaakceptować polskie postulaty. Sytuacja geopolityczna, a zwłaszcza zajęcie części Ukrainy, informacje dotyczące wyścigu zbrojeń usilnie prowokowanego przez Putina, niepewne konsekwencje polityczne wyborów prezydenckich w USA dla naszego regionu, a także potrzeba budowania niezależności energetycznej wskazują, że pora na nowe otwarcie między Polską a Litwą.”

Marta Kaczyńska

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook