Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyńska we "wSieci": Fundament wiedzy

24.09.2016

"Lech Kaczyński niezwykle cenił naukę, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak ogromne znacznie posiada ona dla rozwoju państwa" - pisze Marta Kaczyńska w tygodniku "wSieci".

W marcu bieżącego roku zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ogłosił Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską w Zakresie Nauk Humanistycznych, Nauk Prawnych i Nauk Społecznych. Do konkursu mogą być zgłoszone prace magisterskie poświęcone problematyce społecznej, politycznej oraz prawnej związanej z refleksją polityczną oraz działalnością Lecha Kaczyńskiego, a więc szeroko rozumianej idei solidarności (w wymiarze społecznym, politycznym, ekonomicznym oraz międzynarodowym), polityki historycznej oraz roli Polski w Europie Środkowej. 

Konkurs nawiązuje nie tylko do prezydentury tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego, lecz także do jego działalności akademickiej. Lech Kaczyński był cenionym prawnikiem, a także lubianym przez studentów profesorem. Obdarzony fenomenalną pamięcią cytował przepisy, odnosił się do poglądów wyrażonych w literaturze przedmiotu, czynił barwne dygresje, podawał dane statystyczne, które weryfikowane przez studentów okazywały się precyzyjne. Działalność naukowa Lecha Kaczyńskiego, a przede wszystkim jego zamiłowanie do nieustannego zgłębiania swoich zainteresowań stanowiły podwaliny pod jego aktywność społeczną i polityczną. Rozległa wiedza, którą posiadał z zakresu prawa, służyła robotnikom, którym pomagał, angażując się w działalność Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności”. Prawnicza znajomość mechanizmów funkcjonowania państwa poszerzona o zainteresowania filozoficzne i wnioski wyciągane z lektury książek historycznych pozwoliły Lechowi Kaczyńskiemu na skrystalizowanie światopoglądu, a także wykreowanie wizji państwa,,solidarnego”, do którego realizacji dążył.

Prezydent niezwykle cenił naukę, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak ogromne znacznie posiada ona dla rozwoju państwa, jak znacząco jej poziom oddziałuje na pozycję krajów w świecie. Doskonale zdawał sobie sprawę, że nauka stanowi dźwignię poziomu zamożności społeczeństwa. Uważał, że zadaniem państwa jest sprzyjanie kreatywności naukowców i motywowanie kolejnych pokoleń do kształcenia się na jak najwyższym poziomie gwarantującym samodzielność myślową, która zaowocuje zdobywaniem kolejnych patentów i wdrażaniem nowatorskich rozwiązań, zapewniającym partycypację w światowym rankingu liczących się gospodarek.

„Dzisiaj Polacy znowu mają szansę w pełni realizować swoje aspiracje, a Polska osiągnąć poziom nowoczesnego, silnego, otwartego i liczącego się w Europie państwa. Kluczem do tego jest oparcie wszechstronnego awansu cywilizacyjnego naszego kraju na fundamencie wiedzy, na osobistym potencjale obywateli — ludzi wykształconych, wychowanych w poszanowaniu wartości etycznych, zdolnych do budowy mocnych więzi społecznych, gotowych do podjęcia wyzwań XXI w.” — pisał prezydent w liście do uczestników 70. Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, w 2007 r.

Cały felieton Marty Kaczyńskiej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 19 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook