Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyńska we "wSieci": Fundament wiedzy

24.09.2016

"Lech Kaczyński niezwykle cenił naukę, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak ogromne znacznie posiada ona dla rozwoju państwa" - pisze Marta Kaczyńska w tygodniku "wSieci".

W marcu bieżącego roku zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ogłosił Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską w Zakresie Nauk Humanistycznych, Nauk Prawnych i Nauk Społecznych. Do konkursu mogą być zgłoszone prace magisterskie poświęcone problematyce społecznej, politycznej oraz prawnej związanej z refleksją polityczną oraz działalnością Lecha Kaczyńskiego, a więc szeroko rozumianej idei solidarności (w wymiarze społecznym, politycznym, ekonomicznym oraz międzynarodowym), polityki historycznej oraz roli Polski w Europie Środkowej. 

Konkurs nawiązuje nie tylko do prezydentury tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego, lecz także do jego działalności akademickiej. Lech Kaczyński był cenionym prawnikiem, a także lubianym przez studentów profesorem. Obdarzony fenomenalną pamięcią cytował przepisy, odnosił się do poglądów wyrażonych w literaturze przedmiotu, czynił barwne dygresje, podawał dane statystyczne, które weryfikowane przez studentów okazywały się precyzyjne. Działalność naukowa Lecha Kaczyńskiego, a przede wszystkim jego zamiłowanie do nieustannego zgłębiania swoich zainteresowań stanowiły podwaliny pod jego aktywność społeczną i polityczną. Rozległa wiedza, którą posiadał z zakresu prawa, służyła robotnikom, którym pomagał, angażując się w działalność Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności”. Prawnicza znajomość mechanizmów funkcjonowania państwa poszerzona o zainteresowania filozoficzne i wnioski wyciągane z lektury książek historycznych pozwoliły Lechowi Kaczyńskiemu na skrystalizowanie światopoglądu, a także wykreowanie wizji państwa,,solidarnego”, do którego realizacji dążył.

Prezydent niezwykle cenił naukę, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak ogromne znacznie posiada ona dla rozwoju państwa, jak znacząco jej poziom oddziałuje na pozycję krajów w świecie. Doskonale zdawał sobie sprawę, że nauka stanowi dźwignię poziomu zamożności społeczeństwa. Uważał, że zadaniem państwa jest sprzyjanie kreatywności naukowców i motywowanie kolejnych pokoleń do kształcenia się na jak najwyższym poziomie gwarantującym samodzielność myślową, która zaowocuje zdobywaniem kolejnych patentów i wdrażaniem nowatorskich rozwiązań, zapewniającym partycypację w światowym rankingu liczących się gospodarek.

„Dzisiaj Polacy znowu mają szansę w pełni realizować swoje aspiracje, a Polska osiągnąć poziom nowoczesnego, silnego, otwartego i liczącego się w Europie państwa. Kluczem do tego jest oparcie wszechstronnego awansu cywilizacyjnego naszego kraju na fundamencie wiedzy, na osobistym potencjale obywateli — ludzi wykształconych, wychowanych w poszanowaniu wartości etycznych, zdolnych do budowy mocnych więzi społecznych, gotowych do podjęcia wyzwań XXI w.” — pisał prezydent w liście do uczestników 70. Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, w 2007 r.

Cały felieton Marty Kaczyńskiej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 19 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook