Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyńska: Sposób na sukces

10.11.2016

Grupa absolwentów Politechniki Gdańskiej wymyśliła koncepcję, której realizacja doprowadziła ją do współpracy z jednym z największych na świecie producentów samolotów. Siedziba spółki wciąż mieści się w Polsce, jej właściciele nie myślą o wyprowadzce. Nie przestają być pasjonatami swojej działalności. Sukces udało im się odnieść mimo biurokracji i fiskusa.

Przykład ten stanowi zapewne wyjątek wśród wielu przedsiębiorców, których biznesplany nie zostały zrealizowane przez trudności wywołane biurokracją, w której
przychodzi odnajdywać się Polakom chcącym się rozliczać na własny rachunek. Diagnoza zawarta w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Morawieckiego wskazuje, że najmniejsze firmy w Polsce muszą składać rocznie minimum pięć deklaracji skarbowych; w naszym kraju istnieje aż 40 instytucji uprawnionych do kontrolowania przedsiębiorców; w ciągu ostatnich 12 lat 44 razy zmieniały się zasady uiszczania należności z tytułu podatku VAT; 79 proc. przedsiębiorców ma problem z uzyskaniem terminowych należności za faktury; na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd trzeba czekać średnio 685 dni; 286 godzin rocznie trzeba zaś poświęcić na wykonanie płatności publicznych danin. Zgodnie z planem Morawieckiego receptą na utrudnienia w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw jest przeniesienie punktu ciężkości z kontrolowania na wspieranie firm w ich dążeniu do rozbudowy. W szczególności idzie zaś o likwidację zbędnych koncesji oraz zezwoleń, obniżenie kosztów podatkowych, zmniejszenie liczby obowiązków sprawozdawczych i powstrzymanie inflacji prawa. Jednym z celów Ministerstwa Rozwoju jest także wypracowanie partnerskiego podejścia administracji. To ostatnie niepozornie brzmiące hasło wydaje się jednak kluczowe dla rzeczywistego wejścia w życie proponowanych przez resort reform. Polscy przedsiębiorcy narzekają bowiem nie tylko na dżunglę przepisów, w której trudno im się odnaleźć, lecz także na trudny kontakt z armią urzędników cechujących się bezpodstawną podejrzliwością, którzy w praktyce są nierzadko instancją decydującą ostatecznie o gospodarczym bycie danego podmiotu. 

Szansa na zwiększenie dynamiki rozwoju rodzimego biznesu tkwi nie tylko w nowelizacji przepisów i likwidacji zbędnych instytucji, lecz również w ogromnej mierze w poprawie relacji na linii przedsiębiorca— urzędnik.

Tekst opublikowany w tygodniku "wSieci"
[Fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook