Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyńska: PRL nie była tworem polskim, lecz sowieckim

08.10.2014

"Znając prawdę o PRL, nie da się akceptować w przestrzeni publicznej jej symboli".

"PRL była tworem nie polskim, lecz sowieckim, a jej władze służyły interesom określanym w Moskwie, nie w Warszawie" - pisze na łamach tygodnika "wSieci" Marta Kaczyńska. 

Córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej zastanawia się nad wiedzą Polaków, a zwłaszcza najmłodszego pokolenia, dotyczącą komunizmu i PRL. Wnioski nie są jednak optymistyczne. To jednak nie zwalnia z obowiązku próby poprawy sytuacji. "Na odrabianie lekcji z historii nigdy nie jest zbyt późno. Trzeba zatem cenić i rozpowszechniać inicjatywy, które przybliżają przeszłość, pomagają zrozumieć jej mechanizmy, a przede wszystkim dostrzec ich wpływ na teraźniejszość i przyszłość" - przekonuje. 

Kaczyńska zwraca przy tym uwagę na festiwal filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym. "Warto w tym miejscu przywołać dorobek festiwalu filmowego poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych czy też film dokumentalny Aliny Czerniakowskiej „Pachołki Rosji”. Głosami uznanych historyków, a przede wszystkim świadectwem zachowanych dokumentów archiwalnych autorka filmu nazywa PRL po imieniu, wyjaśniając jej zdradziecką genezę, przedstawiając jej przestępcze metody funkcjonowania, terror, a także wyciągając na światło dzienne przy- kłady prymitywnych fałszerstw, których dopuszczali się komunistyczni historiografowie. Z filmu Aliny Czerniakowskiej wynika jednoznacznie, że PRL była tworem nie polskim, lecz sowieckim, a jej władze służyły interesom określanym w Moskwie, nie w Warszawie" - czytamy we "wSieci". 

W ocenie Kaczyńskiej trzeba przypominać prawdę o polskiej historii, ponieważ to buduje polską tożsamość i sposób myślenia wielu Polaków. "Znając prawdę o PRL, nie da się akceptować w przestrzeni publicznej jej symboli lub przechodzić obok nich obojętnie. To, co kojarzy się z okresem komunizmu, w żadnym razie nie powinno się stawać naszym znakiem rozpoznawczym, bo to po prostu nie jest polskie" - kończy.

Całość felietonu na łamach "wSieci".

LL


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook