Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyńska: PRL nie była tworem polskim, lecz sowieckim

08.10.2014

"Znając prawdę o PRL, nie da się akceptować w przestrzeni publicznej jej symboli".

"PRL była tworem nie polskim, lecz sowieckim, a jej władze służyły interesom określanym w Moskwie, nie w Warszawie" - pisze na łamach tygodnika "wSieci" Marta Kaczyńska. 

Córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej zastanawia się nad wiedzą Polaków, a zwłaszcza najmłodszego pokolenia, dotyczącą komunizmu i PRL. Wnioski nie są jednak optymistyczne. To jednak nie zwalnia z obowiązku próby poprawy sytuacji. "Na odrabianie lekcji z historii nigdy nie jest zbyt późno. Trzeba zatem cenić i rozpowszechniać inicjatywy, które przybliżają przeszłość, pomagają zrozumieć jej mechanizmy, a przede wszystkim dostrzec ich wpływ na teraźniejszość i przyszłość" - przekonuje. 

Kaczyńska zwraca przy tym uwagę na festiwal filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym. "Warto w tym miejscu przywołać dorobek festiwalu filmowego poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych czy też film dokumentalny Aliny Czerniakowskiej „Pachołki Rosji”. Głosami uznanych historyków, a przede wszystkim świadectwem zachowanych dokumentów archiwalnych autorka filmu nazywa PRL po imieniu, wyjaśniając jej zdradziecką genezę, przedstawiając jej przestępcze metody funkcjonowania, terror, a także wyciągając na światło dzienne przy- kłady prymitywnych fałszerstw, których dopuszczali się komunistyczni historiografowie. Z filmu Aliny Czerniakowskiej wynika jednoznacznie, że PRL była tworem nie polskim, lecz sowieckim, a jej władze służyły interesom określanym w Moskwie, nie w Warszawie" - czytamy we "wSieci". 

W ocenie Kaczyńskiej trzeba przypominać prawdę o polskiej historii, ponieważ to buduje polską tożsamość i sposób myślenia wielu Polaków. "Znając prawdę o PRL, nie da się akceptować w przestrzeni publicznej jej symboli lub przechodzić obok nich obojętnie. To, co kojarzy się z okresem komunizmu, w żadnym razie nie powinno się stawać naszym znakiem rozpoznawczym, bo to po prostu nie jest polskie" - kończy.

Całość felietonu na łamach "wSieci".

LL


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook