Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyńska: PRL nie była tworem polskim, lecz sowieckim

08.10.2014

"Znając prawdę o PRL, nie da się akceptować w przestrzeni publicznej jej symboli".

"PRL była tworem nie polskim, lecz sowieckim, a jej władze służyły interesom określanym w Moskwie, nie w Warszawie" - pisze na łamach tygodnika "wSieci" Marta Kaczyńska. 

Córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej zastanawia się nad wiedzą Polaków, a zwłaszcza najmłodszego pokolenia, dotyczącą komunizmu i PRL. Wnioski nie są jednak optymistyczne. To jednak nie zwalnia z obowiązku próby poprawy sytuacji. "Na odrabianie lekcji z historii nigdy nie jest zbyt późno. Trzeba zatem cenić i rozpowszechniać inicjatywy, które przybliżają przeszłość, pomagają zrozumieć jej mechanizmy, a przede wszystkim dostrzec ich wpływ na teraźniejszość i przyszłość" - przekonuje. 

Kaczyńska zwraca przy tym uwagę na festiwal filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym. "Warto w tym miejscu przywołać dorobek festiwalu filmowego poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych czy też film dokumentalny Aliny Czerniakowskiej „Pachołki Rosji”. Głosami uznanych historyków, a przede wszystkim świadectwem zachowanych dokumentów archiwalnych autorka filmu nazywa PRL po imieniu, wyjaśniając jej zdradziecką genezę, przedstawiając jej przestępcze metody funkcjonowania, terror, a także wyciągając na światło dzienne przy- kłady prymitywnych fałszerstw, których dopuszczali się komunistyczni historiografowie. Z filmu Aliny Czerniakowskiej wynika jednoznacznie, że PRL była tworem nie polskim, lecz sowieckim, a jej władze służyły interesom określanym w Moskwie, nie w Warszawie" - czytamy we "wSieci". 

W ocenie Kaczyńskiej trzeba przypominać prawdę o polskiej historii, ponieważ to buduje polską tożsamość i sposób myślenia wielu Polaków. "Znając prawdę o PRL, nie da się akceptować w przestrzeni publicznej jej symboli lub przechodzić obok nich obojętnie. To, co kojarzy się z okresem komunizmu, w żadnym razie nie powinno się stawać naszym znakiem rozpoznawczym, bo to po prostu nie jest polskie" - kończy.

Całość felietonu na łamach "wSieci".

LL


Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook