Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyńska: PRL nie była tworem polskim, lecz sowieckim

08.10.2014

"Znając prawdę o PRL, nie da się akceptować w przestrzeni publicznej jej symboli".

"PRL była tworem nie polskim, lecz sowieckim, a jej władze służyły interesom określanym w Moskwie, nie w Warszawie" - pisze na łamach tygodnika "wSieci" Marta Kaczyńska. 

Córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej zastanawia się nad wiedzą Polaków, a zwłaszcza najmłodszego pokolenia, dotyczącą komunizmu i PRL. Wnioski nie są jednak optymistyczne. To jednak nie zwalnia z obowiązku próby poprawy sytuacji. "Na odrabianie lekcji z historii nigdy nie jest zbyt późno. Trzeba zatem cenić i rozpowszechniać inicjatywy, które przybliżają przeszłość, pomagają zrozumieć jej mechanizmy, a przede wszystkim dostrzec ich wpływ na teraźniejszość i przyszłość" - przekonuje. 

Kaczyńska zwraca przy tym uwagę na festiwal filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym. "Warto w tym miejscu przywołać dorobek festiwalu filmowego poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych czy też film dokumentalny Aliny Czerniakowskiej „Pachołki Rosji”. Głosami uznanych historyków, a przede wszystkim świadectwem zachowanych dokumentów archiwalnych autorka filmu nazywa PRL po imieniu, wyjaśniając jej zdradziecką genezę, przedstawiając jej przestępcze metody funkcjonowania, terror, a także wyciągając na światło dzienne przy- kłady prymitywnych fałszerstw, których dopuszczali się komunistyczni historiografowie. Z filmu Aliny Czerniakowskiej wynika jednoznacznie, że PRL była tworem nie polskim, lecz sowieckim, a jej władze służyły interesom określanym w Moskwie, nie w Warszawie" - czytamy we "wSieci". 

W ocenie Kaczyńskiej trzeba przypominać prawdę o polskiej historii, ponieważ to buduje polską tożsamość i sposób myślenia wielu Polaków. "Znając prawdę o PRL, nie da się akceptować w przestrzeni publicznej jej symboli lub przechodzić obok nich obojętnie. To, co kojarzy się z okresem komunizmu, w żadnym razie nie powinno się stawać naszym znakiem rozpoznawczym, bo to po prostu nie jest polskie" - kończy.

Całość felietonu na łamach "wSieci".

LL


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook