Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyńska: Odwaga procentuje

04.12.2015

„Zestrzelenie rosyjskiego bombowca nad Turcją wywołało chwilową konsternację światowej opinii publicznej. Obawa, że staliśmy się świadkami zdarzenia będącego zapalnikiem III wojny światowej, pojawiła się błyskawicznie jak reakcja u psa Pawłowa” – pisze Marta Kaczyńska w swoim felietonie na łamach tygodnika „wSieci”.

„Przedstawiciele międzynarodowych organizacji wezwali do zachowania spokoju. Rosyjskie władze ze znaną zarówno z historii najnowszej, jak i dawniejszej pewnością oraz sprawnością dyplomatyczną zaprzeczyli temu, by oznaczony czerwonymi gwiazdami Su-24 naruszył turecką przestrzeń powietrzną. Strącenie samolotu Putinowskiej armii ma być wedle kremlowskiej administracji nieuzasadnionym aktem agresji. Zdaniem władz w Ankarze doszło do naruszenia tureckiej przestrzeni powietrznej, a zestrzelenie bombowca było poprzedzone wezwaniem skierowanym do rosyjskich pilotów do zmiany trasy lotu. Premier Turcji zwrócił się do NATO i ONZ z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu okoliczności incydentu” – pisze Kaczyńska. Przypomina pojawiające się po tym wydarzeniu opinie, że „wreszcie któreś z państw nie przestraszyło się Rosji i postanowiło zareagować”.

„Doświadczenie sprzed kilku lat wskazuje, że zdecydowana reakcja na łamanie międzynarodowych norm prawnych przez rosyjskie władze jest, po pierwsze, możliwa, po drugie — może być skuteczna. Wspominana niejednokrotnie w ostatnich latach interwencja polityczna Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, skoordynowana z prezydentem Stanów Zjednoczonych George’em W. Bushem, udowodniła światu, że przy istnieniu odpowiedniej woli Rosję Władimira Putina można powstrzymać”.

Cały felieton w nowym numerze tygodnika  „wSieci”, w sprzedaży od 30 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook