Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyńska: Cichy precedens

25.05.2015

„Wspomnienie o Lechu Kaczyńskim przełamuje narzucony stereotyp wymuszonej niepamięci”.

Marta Kaczyńska w tygodniku „wSieci” opisuje uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. Lecha Kaczyńskiego. „Ta skromna forma nieodbiegająca od rozsianych na wielu budynkach biogramów znanych i zasłużonych ludzi, którzy odeszli, to pierwsze miejsce upamiętniające Lecha Kaczyńskiego w stolicy — w otwartej przestrzeni publicznej” - informuje Marta Kaczyńska.

Dodaje, że „uroczystość odsłonięcia tablicy była kameralna, właściwa dla atmosfery starego Żoliborza”.

„Przez ostatnie lata na tle innych miast stolica, w której Lech Kaczyński się urodził, mieszkał i pracował jako urzędnik państwowy, polityk oraz naukowiec, pozostawała wyjątkiem, w którym pamięć o prezydencie ograniczała się do dwóch tablic — zamkniętej za murami Muzeum Powstania Warszawskiego, którego był twórcą, i umieszczonej w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli, której szefował w latach 1992—1995” - przypomina Kaczyńska.

Zaznacza, że „wspomnienie o Lechu Kaczyńskim w miejscu, w którym się urodził, przełamuje narzucony w ciągu ostatnich lat przez władze stolicy stereotyp wymuszonej niepamięci o osobie, która z uwagi na swoje obiektywne życiowe dokonania na pamięć zasługuje co najmniej w takim samym stopniu jak tysiące innych osób — naukowców, urzędników państwowych, polityków, lekarzy, artystów mających w Warszawie ulice swego imienia, parki, skwery, obeliski czy tablice ze swymi biogramami”.

Cały tekst w tygodniku „wSieci”

ez

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook