Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczmarek: Wojna o krzyż trwa cały czas

23.09.2014

„To co niedawno wydawało się prehistorią, wraca do nas i możliwe, że w tej czy innej formie, podobnych heroicznych zachowań będzie od nas wymagało” - powiedział Robert Kaczmarek, reżyser, dokumentalista i producent filmowy.

Kaczmarek na antenie Radia Wnet przypomniał wydarzenia z lat 50-tych, kiedy grupa kobiet z Kraśnika podjęła heroiczną walkę z komunistami, którzy chcieli zabrać im krzyż – czyli zabrać Boga z życia. Zdaniem reżysera obecnie mamy podobną sytuację, a przykładem takiego działania było zachowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego, który nakazał w 2010 roku, usunąć krzyż spod Pałacu Prezydenckiego.

Robert Kaczmarek został nagrodzony na ostatnim Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci nagrodą Platynowego Opornika za całokształt twórczości opowiedział w porannej audycji o swojej drodze artystycznej.

Jak wylicza w Poranku Radia Wnet:

„Najbardziej intensywny był okres 4-5 lat, ale przed 2010 rokiem, wtedy udało się zrobić 61 "Errat do biografii", "Defiladę zwycięzców", "TW Bolka", "Towarzysza Generała", "Eugenikę", "Betar", "Co mogą martwi jeńcy"... Kilkadziesiąt produkcji, mam wrażenie, że chętnie oglądanych” - mówi Kaczmarek.

Reżyser mówił również o realiach produkcji filmów dokumentalnych w Polsce.

„Nie wolno oddawać mediów publicznych, dlatego składamy propozycje do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, W ciągu 25 lat dostałem dwie dotacje. Tu żadnego wolnego rynku nie ma. Jest fikcją mówienie o niezależnych producentach, Jedynym medium, które może tutaj służyć jest internet, bo tak naprawdę, bez dotacji ze sfery państwowej kinematografia nie będzie istniała. Naturalnym miejscem dokumentu jest telewizja publiczna, Tu chodzi o decyzje kardynalne, czy będzie wielogłos wypowiedzi, czy będzie jedna tuba prorządowa – a po Smoleńsku wszystko jest jasne”

Radio Wnet, lz

[fot: youtube]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook