Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczmarek: Wojna o krzyż trwa cały czas

23.09.2014

„To co niedawno wydawało się prehistorią, wraca do nas i możliwe, że w tej czy innej formie, podobnych heroicznych zachowań będzie od nas wymagało” - powiedział Robert Kaczmarek, reżyser, dokumentalista i producent filmowy.

Kaczmarek na antenie Radia Wnet przypomniał wydarzenia z lat 50-tych, kiedy grupa kobiet z Kraśnika podjęła heroiczną walkę z komunistami, którzy chcieli zabrać im krzyż – czyli zabrać Boga z życia. Zdaniem reżysera obecnie mamy podobną sytuację, a przykładem takiego działania było zachowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego, który nakazał w 2010 roku, usunąć krzyż spod Pałacu Prezydenckiego.

Robert Kaczmarek został nagrodzony na ostatnim Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci nagrodą Platynowego Opornika za całokształt twórczości opowiedział w porannej audycji o swojej drodze artystycznej.

Jak wylicza w Poranku Radia Wnet:

„Najbardziej intensywny był okres 4-5 lat, ale przed 2010 rokiem, wtedy udało się zrobić 61 "Errat do biografii", "Defiladę zwycięzców", "TW Bolka", "Towarzysza Generała", "Eugenikę", "Betar", "Co mogą martwi jeńcy"... Kilkadziesiąt produkcji, mam wrażenie, że chętnie oglądanych” - mówi Kaczmarek.

Reżyser mówił również o realiach produkcji filmów dokumentalnych w Polsce.

„Nie wolno oddawać mediów publicznych, dlatego składamy propozycje do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, W ciągu 25 lat dostałem dwie dotacje. Tu żadnego wolnego rynku nie ma. Jest fikcją mówienie o niezależnych producentach, Jedynym medium, które może tutaj służyć jest internet, bo tak naprawdę, bez dotacji ze sfery państwowej kinematografia nie będzie istniała. Naturalnym miejscem dokumentu jest telewizja publiczna, Tu chodzi o decyzje kardynalne, czy będzie wielogłos wypowiedzi, czy będzie jedna tuba prorządowa – a po Smoleńsku wszystko jest jasne”

Radio Wnet, lz

[fot: youtube]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook