Jedynie prawda jest ciekawa


Już robią z protestujących rolników "politycznych"

07.01.2013

Rolnicy z Zachodniopomorskiego, którzy protestują m.in. przeciwko nagminnej patologii związanej z kupowaniem przez podstawione osoby ziemi rolnej, zaostrzyli swoją akcję - wyjechali ze Szczecina na drogi krajowe. Władze tymczasem zaczynają sugerować, że to protest polityczny. Czy to zapowiedź konfrontacji? O zaostrzonym proteście i o szansach porozumienia rozmawiamy Janem Białkowskim, dyrektorem biura Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, która wspomaga protestujących od strony logistycznej i materialnej.

Dlaczego zaostrzacie protest?

Chcemy wywrzeć presję na stronę rządową, aby jak najszybciej zasiadła z nami do rozmów. W dniach 3-4 stycznia był tu zespół negocjacyjny z Ministerstwa Rolnictwa i pewne ustalenia zostały wypracowane, ale to przecież dopiero początek. Nie wyczerpują te wstępne ustalenia naturalnie całości problemu. Nie chcemy, aby ten protest trwał długo, bo jak wiadomo rolnicy są tu już od ponad miesiąca. Chcemy, aby strona rządowa jak najszybciej zareagowała. Protestujący zwracają przy tym uwagę na całkowity brak możliwości współpracy z lokalną, szczecińską dyrekcją Agencji Nieruchomości Rolnych. My wiemy, że w gabinetach czas płynie wolniej, bo trzeba wszystko przemielić. No ale jednak prosimy, aby minister rolnictwa jak najszybciej merytorycznie odniósł się do problemu.

A czy zwiększyło się zainteresowanie protestem ze strony mediów?

Jeżeli chodzi o zainteresowanie ze strony mediów, to ono się faktycznie zwiększyło. Ja dziś nie robię nic innego, jak właśnie informuję kolejnego dziennikarza. Po zaostrzeniu akcji faktycznie zostało to zauważone.

Tylko jest jeden problem. Jak do tej pory mieliśmy ze strony lokalnych mediów informacje zobiektywizowane, to teraz zauważamy zniecierpliwienie i brak chęci do pisania czy pokazywania tego obiektywnie.

A skąd się wzięła ta zmiana tonu w relacjach dziennikarzy?

No faktycznie to nas zaskoczyło. Wszystko było na dobrej drodze, wstępne rozmowy z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą odbyły się. To co było do ustalenia z tą grupą roboczą, to zostało ustalone. No i przyjechał tu wczoraj pan wicepremier Janusz Piechociński, który powiedział, że strajk jest polityczny, że chodzi nam tak naprawdę o przygotowanie klimatu pod szykowane w Sejmie wotum nieufności wobec Tuska, aby ułatwić wybór wirtualnego premiera. To coś kuriozalnego, bo przecież protestują tu rolnicy o różnych poglądach; i o lewicowych i prawicowych. Wicepremier dał do mediów kilka wywiadów na temat naszego rzekomego zaangażowania politycznego i dolał oliwy do ognia.

Czyli nie ma tak naprawdę oznak, że będzie porozumienie, skoro robią z protestu temat polityczny.

Dokładnie tak. Już były wcześniej próby wsadzenia nas w te sprawdzone koleiny – bo przecież jak to możliwe, że chłop sam potrafi prowadzić akcję protestacyjną, więc musi ktoś za to stać. Nie przyjmujemy takiej logiki. Nikt nami nie steruje.

Co czują dziś rolnicy? Są rozżaleni, zdeterminowani?

Można śmiało powiedzieć, że rośnie determinacja. Ci ludzie stoją tu ponad miesiąc i oni tak z siebie się nie rozejdą.  

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: www.facebook.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook