Jedynie prawda jest ciekawa


Już robią z protestujących rolników "politycznych"

07.01.2013

Rolnicy z Zachodniopomorskiego, którzy protestują m.in. przeciwko nagminnej patologii związanej z kupowaniem przez podstawione osoby ziemi rolnej, zaostrzyli swoją akcję - wyjechali ze Szczecina na drogi krajowe. Władze tymczasem zaczynają sugerować, że to protest polityczny. Czy to zapowiedź konfrontacji? O zaostrzonym proteście i o szansach porozumienia rozmawiamy Janem Białkowskim, dyrektorem biura Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, która wspomaga protestujących od strony logistycznej i materialnej.

Dlaczego zaostrzacie protest?

Chcemy wywrzeć presję na stronę rządową, aby jak najszybciej zasiadła z nami do rozmów. W dniach 3-4 stycznia był tu zespół negocjacyjny z Ministerstwa Rolnictwa i pewne ustalenia zostały wypracowane, ale to przecież dopiero początek. Nie wyczerpują te wstępne ustalenia naturalnie całości problemu. Nie chcemy, aby ten protest trwał długo, bo jak wiadomo rolnicy są tu już od ponad miesiąca. Chcemy, aby strona rządowa jak najszybciej zareagowała. Protestujący zwracają przy tym uwagę na całkowity brak możliwości współpracy z lokalną, szczecińską dyrekcją Agencji Nieruchomości Rolnych. My wiemy, że w gabinetach czas płynie wolniej, bo trzeba wszystko przemielić. No ale jednak prosimy, aby minister rolnictwa jak najszybciej merytorycznie odniósł się do problemu.

A czy zwiększyło się zainteresowanie protestem ze strony mediów?

Jeżeli chodzi o zainteresowanie ze strony mediów, to ono się faktycznie zwiększyło. Ja dziś nie robię nic innego, jak właśnie informuję kolejnego dziennikarza. Po zaostrzeniu akcji faktycznie zostało to zauważone.

Tylko jest jeden problem. Jak do tej pory mieliśmy ze strony lokalnych mediów informacje zobiektywizowane, to teraz zauważamy zniecierpliwienie i brak chęci do pisania czy pokazywania tego obiektywnie.

A skąd się wzięła ta zmiana tonu w relacjach dziennikarzy?

No faktycznie to nas zaskoczyło. Wszystko było na dobrej drodze, wstępne rozmowy z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą odbyły się. To co było do ustalenia z tą grupą roboczą, to zostało ustalone. No i przyjechał tu wczoraj pan wicepremier Janusz Piechociński, który powiedział, że strajk jest polityczny, że chodzi nam tak naprawdę o przygotowanie klimatu pod szykowane w Sejmie wotum nieufności wobec Tuska, aby ułatwić wybór wirtualnego premiera. To coś kuriozalnego, bo przecież protestują tu rolnicy o różnych poglądach; i o lewicowych i prawicowych. Wicepremier dał do mediów kilka wywiadów na temat naszego rzekomego zaangażowania politycznego i dolał oliwy do ognia.

Czyli nie ma tak naprawdę oznak, że będzie porozumienie, skoro robią z protestu temat polityczny.

Dokładnie tak. Już były wcześniej próby wsadzenia nas w te sprawdzone koleiny – bo przecież jak to możliwe, że chłop sam potrafi prowadzić akcję protestacyjną, więc musi ktoś za to stać. Nie przyjmujemy takiej logiki. Nikt nami nie steruje.

Co czują dziś rolnicy? Są rozżaleni, zdeterminowani?

Można śmiało powiedzieć, że rośnie determinacja. Ci ludzie stoją tu ponad miesiąc i oni tak z siebie się nie rozejdą.  

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: www.facebook.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook