Jedynie prawda jest ciekawa


Już 7 debata Prawa i Sprawiedliwości tym razem o energetyce

04.12.2012

Media głównego nurtu z jednej strony od miesięcy wręcz żądają od sił politycznych zasiadających w Sejmie merytorycznych zachowań i w sytuacji kiedy Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie organizuje takie problemowe debaty eksperckie, pięć kolejnych, nie znalazło zainteresowania tych mediów.

1. Wczoraj tuż przed Barbórką odbyła się już 7 debata organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość, tym razem poświęcona przyszłości polskiej energetyki i górnictwa, a także bezpieczeństwu energetycznemu kraju.

Ta debata ekspercka została zorganizowana w zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu, będącej jedną z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego, ponad 300 metrów pod ziemią.

Wzięli w niej udział ludzie zajmujący się tą problematyką jako eksperci ale także piastujący w przeszłości ważne funkcje ministerialne jak Janusz Steinhoff wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka czy Jerzy Markowski wiceminister gospodarki w rządach SLD ale także długoletni dyrektor kopalni węgla kamiennego Budryk.

Obecni byli związkowcy zarówno z Solidarności (jak przewodniczący Piotr Duda czy szef regionu Śląsko-Dąbrowskiego Dominik Kolorz) jak i OPZZ oraz innych central związkowych, a także posłowie Prawa i Sprawiedliwości z regionu śląskiego.

Był także obecny kandydat na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński, a prezesa Kaczyńskiego (nieobecnego tym razem ze względów osobistych), reprezentował tym razem przewodniczący klubu Mariusz Błaszczak.

2. Wprowadzenie do dyskusji wygłosił prof. Gliński, przypominając 3 filary programu energetycznego Prawa i Sprawiedliwości: bezpieczeństwo energetyczne kraju, niezależność Polski pod względem surowcowym, a także zapewnienie możliwie taniej energii gospodarce i obywatelom oraz utrzymanie stabilnych miejsc pracy w tym sektorze.

Zwrócił uwagę, że poszczególne przedsięwzięcia z tych trzech obszarów powinny być realizowane jednocześnie, przy czym siły i środki państwa powinny być skoncentrowane na wydobywaniu i wykorzystywaniu w gospodarce krajowych surowców: węgla, gazu konwencjonalnego i łupkowego, a także powinna być konsekwentnie prowadzona dywersyfikacja źródeł dostaw surowców energetycznych z zagranicy.

Dopiero tak zarysowanej strategii działania w energetyce i przemysłach surowców energetycznych, powinien być podporządkowany program inwestycyjny finansowany zarówno ze środków budżetowych, środków unijnych, a także środków firm tego sektora, w których udziały ma Skarb Państwa.

3. W dyskusji zwracano uwagę, na ogromne zdekapitalizowanie polskiego górnictwa (bez inwestycji w ciągu 10 najbliższych lat trzeba będzie zamknąć aż 10 kopalń węgla kamiennego), a także energetyki (według Steinhoffa sektor elektroenergetyczny jest zdekapitalizowany aż w 75%) w szczególności linii energetycznych (co powoduje liczne wyłączenia dostaw energii) i jednocześnie prowadzonej od 5 lat przez obydwu ministrów skarbu z Platformy (Aleksandra Grada i Mikołaja Budzanowskiego) wręcz „grabieżczej” polityki dywidendowej, która pozbawia środków inwestycyjnych firmy tego sektora będące spółkami z udziałem Skarbu Państwa.

Duża część debaty była poświęcona skutkom unijnego pakietu klimatyczno - energetycznego dla polskiego sektora węglowo - energetycznego, podpisanego przez premiera Tuska w grudniu 2008 roku w Brukseli.

Konieczność 20% redukcji emisji CO2 do roku 2020 wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych, a to z kolei będzie windowało ceny energii dla przedsiębiorców (tu jest już swoboda kształtowania cen przez producentów energii) ale także dla gospodarstw domowych (te ceny reguluje jeszcze URE).

Co więcej zgodą na pakiet klimatyczny w tym kształcie premier Tusk dał Komisji Europejskiej swoisty „palec”, a teraz bierze ona już „rękę” chcąc już bez udziału Polski, podwyższyć redukcję emisji CO2 o 30% do roku 2020 i wprowadzić tzw. dekarbonizację energetyki do roku 2050, co oznaczało by śmierć dla naszego górnictwa ale także wielu innych branż naszej gospodarki.

4. W dyskusji przewijało się wiele innych ważnych dla tego sektora wątków, które nie sposób omówić w tak krótkim tekście, w każdym razie była to kolejna merytoryczna debata, toczona przy znikomym zainteresowaniu mediów. Oczywiście na sali były kamery wszystkich stacji telewizyjnych ale do opinii publicznej przedostały się tylko króciutkie wzmianki o tym, że taka debata miała miejsce.

Przedarły się do opinii publicznej tylko dwie pierwsze (debata ekonomistów i debata o ochronie zdrowia) ale ponieważ to właśnie po nich, znacząco poprawiły się notowania Prawa i Sprawiedliwości, jakiś „wajchowy” zdecydował, że następne, żeby nie wiem jak, były merytoryczne, już zostaną przemilczane.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook