Jedynie prawda jest ciekawa


Jurgiel: Wątpliwe "zasługi" ministra Kalemby

10.10.2013

"Minister Kalemba wynegocjował za niskie kwoty dla rolników. A jeśli mówi, że mu pieniędzy wystarcza to dlaczego wskaźniki życia na wsi się obniżają?" - mówi Krzysztof Jurgiel, poseł PiS.

Stefczyk.info: Jaki są główne zarzuty wobec ministra rolnictwa Stanisława Kalemby? I czemu decydujecie się na próbę odwołania z góry skazaną na niepowodzenie?

Krzysztof Jurgiel, PiS: Przede wszystkim będzie to możliwość debaty nad kondycją polskiego rolnictwa, swobodnej wypowiedzi przedstawicieli opozycji. Ale zarzuty  są bardzo wazne. Powinni się o nich dowiedzieć nie tylko mieszkańcy wsi ale wszyscy Polacy. W ciągu sześciu lat, a była  to "zasługa" ministra Kalemby, który prowadził negocjacje z UE, wynegocjowano mniejszy budżet niż Polsce przysłguje na pierwszy filar politylki rolnej. Zgodnie z traktatem akcesyjnym Polska powinna otrzymywać teraz środki nie mniejsze niż w roku 1013. A więc - 3 mld euro. A otrzymała na pierwszy filar 2,4. Ale minister manipuluje informacją i to też jest nasz zarzut. Mówi, że przesunie środki z drugiego filara do pierwzego. A to nie jest mozliwe, gdyż polityka spójności realizuje inne zadania. Natomiast jeśli chodzi o fundusze na rozwój obszarów wiejskich to wynegocjował 9,8 miliarda, a było ponad 14 mld. Ale tu już nie chodzi o to, że ta suma była mniejsza, ale dlaczego Francja wynegocjowała miliard więcej? Anglia i inne kraje również

Ile na tym stracą polscy rolnicy?

Oszacowaliśmy to na 6 miliardów euro. Ale jest jeszcze taka kwestia, że polityka spójności, w której przyjęto model rozwoju polaryzacyjno - dyfuzyjny doprowadza do tego, że z tej polityki 70 proc. rozwoju idzie na miasta, a 30 proc. na wieś. Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości było mniej więcej po połowie. Toteż tutaj też o te środki minister Kalemba powinien zabiegać. Jest w rządzie... My, jako komisja reprezentujemy interesy mieszkańców wsi i żądamy, żeby te środki były. A jeśli minister Kalemba mówi, że mu pieniędzy wystarcza to dlaczego jednocześnie wskaźniki życia na wsi się obniżają?

Ministerstwo rolnictwa informowało niedawno, że planowane dopłaty bezpośrednie dla rolników mogą być nawet nieco wyższe niż tym roku.

Różne są komunikaty. Jaka będzie prawda zobaczymy, bo też zapisy szczegółowe dotyczące rozporządzenia o płatnościach mówią, że jeśli w Unii Europejskiej w kasie zacznie brakować pieniędzy, to te płatności będą redukowane. Także pan minister wyprzedza  informacje których nie zna.

Minister Kalemba dał się poznać głównie ze swego zaangażowania w sprawę uboju rytualnego...

Tu też nawalił, jeśli mu na tej sprawie zależało. Bo w grudniu wysłał pismo do Brukseli, obiecując, że dokona notyfikacji. A to pismo nie było potrzebne, gdyby nie to rozporządzenie Unii Europejskiej obowiązywałoby wprost i tych problemów by nie było. Ale problemem tego rządu jest to, że jak chcą podnieść wiek emerytalny do 67 lat to jest dyscyplina, a jak jest sprawa gospodarcza to dyscypliny nie ma.

Na czyje poparcie liczycie?

Myślę, że poprze nas cała opozycja. No i mam nadzieję że uda się przekonać chociaż część polityków PO, że minister Kalemba prowadzi niewłaściwą politykę.

not.ansa

[fot.ansa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook