Jedynie prawda jest ciekawa


Jurgiel: Rosjanie mają większe wymagania niż UE

04.07.2014

Nie może być tak jak w przypadku wieprzowiny, że głośno mówimy o jedności, a po cichu handlujemy z Rosjanami – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info były minister rolnictwa w rządzie Krzysztof Jurgiel.

Stefczyk.info: Rosjanie grożą wprowadzeniem embarga na eksport polskich owoców i warzyw, bowiem zawierają one zbyt dużo pestycydów oraz - jak twierdzą - znaki bezpieczeństwa przyznawane w Polsce są nieprecyzyjne. Czy polskie owoce są takie złe, czy może jest to kolejna część gry prowadzonej przez Moskwę?

Krzysztof Jurgiel, poseł PiS, były minister rolnictwa: Polskie owoce i warzywa są eksportowane do państw Unii Europejskiej, więc są doskonałej jakości i spełniają wszystkie potrzebne wymogi. Rosjanie mają swoje wymagania, a warto podkreślić, że często ona są większe niż wymagania rynku unijnego.

Rosjanie sami sobie windują wymagania? I mogą to robić w dowolnym momencie?

Pomiędzy Rosją a Unią Europejską jest podpisana umowa o wymianie towarowej, która ustala pewne wskaźniki i powinna być przestrzegana. Nie mamy dowodów, czy tym razem kolejny raz Rosjanom chodzi o wprowadzenie restrykcji z powodów politycznych, czy może spotkali się z jakimś jednorazowym przypadkiem, który uznali za niedopuszczalny. W takim wypadku jednak powinno się wspólnie z polskimi służbami zrobić wszystko, by wadliwe partie wyeliminować, zamiast blokowania całego eksportu z Polski.

Czy wprowadzenie embarga w szczycie sezonu, może okazać się dla rolników gwoździem do trumny?

Mam nadzieję, że nie dojdzie do wielkich problemów, bowiem polscy rolnicy dużo swoich produktów sprzedają do innych krajów Europy i świata. Bądźmy dobrej myśli.

Jakie ruchy powinien podjąć minister Marek Sawicki w razie realizacji rosyjskich zapowiedzi?

Generalnie najmocniej z Rosją powinna rozmawiać Unia Europejska. Polska na forum UE musi postawić mocne żądanie wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i apelować o interwencję oraz jedność. Nie może być tak jak w przypadku wieprzowiny, że głośno mówimy o jedności, a po cichu handlujemy z Rosjanami tucznikami, a tak kilka krajów postąpiło.

Rozmawiał Łukasz Żygadło  

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook