Jedynie prawda jest ciekawa


Jurek: Władza gardzi Konstytucją

10.10.2013

Władza – nazywając referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy awanturą i hucpą – manifestuje swoją skrajną pogardę dla Konstytucji i procesu demokratycznego – pisze były marszałek Sejmu Marek Jurek.

Referendum w sprawie „odwołania pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego” jest instytucją, przewidzianą w art. 170 Konstytucji Rzeczypospolitej. Możliwość odwołania prezydenta miasta, burmistrza lub wójta – co również jasno wynika z Konstytucji – jest koniecznym uzupełnieniem prawa o jego bezpośrednim wyborze. Jest elementem kontroli demokratycznej. Dopóki prezydentów miast, burmistrzów i wójtów wybierały Rady Miast i Gmin – to one ich mogły odwołać. Dziś tę kontrolę sprawują bezpośrednio wyborcy.

Wymogi frekwencyjne zawarte w prawie wyborczym nigdy w zamierzeniu ustawodawcy nie miały służyć jako narzędzie ochrony władzy, jako zachęta do bojkotu procesu demokratycznego. Po prostu miały chronić instytucje państwa przed decyzjami przypadkowymi, w wypadku referendów niebudzących zainteresowania społecznego. W wypadku Warszawy apele o bojkot – faktycznie naruszające tajność decyzji referendalnej – są lękową reakcją władzy na zainteresowanie jakie referendum budzi.

Jednak działalność środowiska Donalda Tuska oburza, ale nie dziwi. Tusk już w Sejmie organizował zrywanie głosowań, mimo, że Regulamin Sejmu jasno mówi, że „do podstawowych obowiązków posła należy w szczególności udział w głosowaniach podczas posiedzeń Sejmu” (por. art.. 7). Ci ludzie jako posłowie nie potrafili uszanować obowiązków parlamentarnych, jako władza nie potrafili szanować Głowy Państwa, dziś pokazują, że nie potrafią szanować procesu demokratycznego.

Na szczęście dla Polski – czas tej władzy dobiega końca.

Marek Jurek

Autor jest przewodniczącym Prawicy Rzeczypospolitej

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook