Jedynie prawda jest ciekawa


Jurek: Nie wchodźmy do strefy euro!

28.06.2012

Prawica RP zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by wycofał się z dalszego popierania paktu fiskalnego oraz zamiaru wprowadzenia Polski do strefy euro. Jej liderzy zabiegają też o nie wpuszczenie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na finałowy mecz Mistrzostw Europy w Kijowie.

Stefczyk info: Domaga się Pan całkowitej zmiany polityki europejskiej polskiego rządu. Wycofania się z popierania paktu fiskalnego i rezygnacji z wejścia do strefy euro. Czy to nie zbyt radykalne postulaty? Czy realizując je Polska nie stałaby się zupełnie osamotniona w UE?

Marek Jurek: Tu chodzi o naszą przyszłość. Tej kwestii nie mogą rozstrzygać względy doraźne. To, czy będziemy mieli własną walutę narodową rozstrzygnie o konkurencyjności naszej gospodarki i poziomie życia w Polsce. To jest wybór zupełnie strategiczny. Oczywiście można się zastanawiać, czy obecny rzad jest jeszcze zdolny do zmiany polityki. Bo wszystko wskazuje na to, że zmiana polityki państwa jest możliwa tylko w warunkach zmiany rządu. Jednak obowiązkiem ugrupowań myślących w kategoriach polskiej racji stanu jest wskazywać politykę, która dla kraju jest konieczna.
Euro okazało się kompletną utopią w Europie. Do euro włączono kraje, które nie stanowią optymalnego obszaru walutowego. Efektem tego jest obecny kryzys. Dodatkowo to pokazuje jak bardzo polityka rządu Tuska była oderwana od rzeczywistości. Bo popierał politykę, mającą bardzo wątłe podstawy w krajach, które ją rekomendowały - to znaczy w Niemczech i we Francji. Część opinii publicznej w Niemczech już zdaje sobie sprawę, że euro to jest kwadratura koła. We Francji wygrał prezydent, który zapowiedział, że nie ratyfikuje paktu fiskalnego.

Myśli pan, że gdyby Polska zdecydowała się na zmianę polityki zgodnie z Pana propozycjami mogłaby liczyć na wsparcie ze strony Francji?


Nie sądzę. Prezydent Holland doprowadził do rozszerzenia dyrektoriatu europejskiego, działa w obrębie starej Unii. Polska powinna prowadzić politykę kraju europejskiego, którego strategiczne interesy to umacnianie niepodległości, reprezentowanie interesów ekonomicznych i energetycznych wschodnich krajów Unii, tak jak robiliśmy to za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Polityka naszego kraju też obrona wspólnej polityki rolnej.

 

Co Pana zdaniem stanie się w Polsce, jeśli, co bardziej prawdopodobne, rząd nie zmieni dotychczasowej polityki?

Wejście do strefy euro oznacza radykalne spowolnienie rozwoju dla naszej gospodarki. Rezygnacja z własnej waluty to jest osłabienie polskiego eksportu i obniżenie poziomu życia polskich rodzin. To decyzja bardzo groźna. A zarazem jest to wejście w wir kryzysu europejskiego, wobec którego my powinniśmy zachowywać dzisiaj dużą rezerwę.
Życzymy wszystkim krajom ze strefy euro jak najszybszego rozwiązania ich, ale to nie są nasze problemy. Ważne jest też to, żebyśmy wiedzieli, że zmiana zasad działania unii walutowej tak na prawdę zwalnia Polskę ze wszelkich zobowiązań w tym zakresie. Dlatego, że zmiana warunków umowy unieważnia umowę.

Domagają się Państwo również nie wpuszczenia na finał Euro prezydenta Łukaszenki, lub gdyby do tego nie doszło, bojkotu tego meczu przez polskie władze...
 
Uważamy, że polski prezydent nie powinien zasiadać w loży honorowej wraz z Aleksandrem Łukaszenką, w czasie, gdy na Białorusi prześladowani są polscy działacze. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy współorganizatorami tych mistrzostw mamy prawo oczekiwać, od władz ukraińskich, że Łukaszenka zostanie poinformowany, iż jest presona non grata na tym meczu. Polska wykazała dość wyrozumiałości wobec władz ukraińskich w momencie nasilenia krytyki z powodu uwięzienia Julii Tymoszenko. Dzisiaj z tego tytułu władze polskie mogą domagać się, by Łukaszenka nie był fetowany skoro na Białorusi trwają antypolskie represje.

not.ansa

[fot.www.marekjurek.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook