Jedynie prawda jest ciekawa


Jurek: Należy izolować partię Palikota

01.02.2013

Rozmowa z liderem Prawicy Rzeczypospolitej, byłym marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem.

Stefczyk.info: Prawica Rzeczypospolitej w liście do Prezydenta RP apeluje o odwołanie Janusza Palikota z RBN. Piszecie Państwo, że „Pan Palikot nie tylko kwestionuje wartość suwerennej, opartej na Konstytucji, władzy Rzeczypospolitej, ale również podstawowe reguły demokracji”. Czym w ogóle jest więc Ruch Palikota?

Marek Jurek: To ugrupowanie skrajne, kwestionujące wartości tak podstawowe, jak suwerenność państwa. To partia rujnująca politykę językiem pogardy i nienawiści. Wszyscy pamiętamy niedawną debatę europejską (!), w czasie której Palikot krzyczał do posłów prawicowej opozycji: „Wasze miejsce jest w więzieniu. Do tego więzienia wcześniej czy później traficie (…) my was tam zaprowadzimy. Przyjdzie taki moment, że tam wylądujecie”. Taka partia powinna być bojkotowana w życiu parlamentarnym, to normalna praktyka w państwie demokratycznym. Z faktu, że są wyborcy legitymujący ugrupowania skrajne nie wynika, że jakakolwiek odpowiedzialna partia może tego typu ugrupowania popierać i zwiększać ich wpływ społeczny.

Jakie cele stawia sobie Ruch Palikota?

Palikot jasno definiuje swoje cele, mówi to otwarcie, konsekwentnie i należy brać to na poważnie. Jego cele to likwidacja suwerennego państwa polskiego, łącznie z Konstytucją, uwięzienie przywódców (jeżeli tylko przywódców) opozycji, wprowadzenie „prawa” do zabijania nienarodzonych.

Do czego potrzebna jest Palikotowi promocja takich osób jak Urban, Nowicka, Grodzka, Biedroń?

Skrajne ugrupowanie szuka zwolenników w skrajnych środowiskach. Palikot kontynuuje działalność Urbana. Szerząca się ojkofobia to efekt działalności ich obu.

Zmiana Nowickiej na Grodzką jest Palikotowi do czegoś potrzebna?

Jeśli zaczniemy roztrząsać sensy poszczególnych ruchów taktycznych Palikota, stracimy z oczu istotę tego ugrupowania, atak na podstawowe wartości społeczne.

Pojawiają się głosy, że tej formacji należy się miejsce w Prezydium.

Tylko dlaczego? Postkomuniści byli drugą partią w Sejmie po wolnych wyborach '91, a nie powołaliśmy ich kandydata do Prezydium Sejmu. Dwanaście lat temu PiS i PO wspólnie głosowały przeciw powołaniu do Prezydium Sejmu śp. przewodniczącego Leppera, a parę miesięcy później wspólnie go odwoływaliśmy. W Prezydium Sejmu powinny być reprezentowane większość rządowa i opozycja, różne ugrupowania uznające podstawowe wartości Rzeczypospolitej. Z tych samych względów apeluję do Prezydenta o odwołanie Palikota z Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Stanowisko wicemarszałka czy miejsce w RBN to nie premia za wynik wyborczy. W żadnym wypadku Prezydent i Platforma Obywatelska nie powinny zasłaniać się takim ususem, którego nie ma. Przypomnę, że śp. prezydent Lech Kaczyński nie powołał śp. wicepremiera Leppera do Rady Bezpieczeństwa Narodowego, nawet gdy ten był w rządzie.

O czym świadczy podejście rządzących do postulatów Ruchu Palikota, które są często lepiej przyjmowane niż np. PiSu?

Mamy w Polsce dziwaczną sytuacją, gdy władza odmawia współpracy z opozycją nawet tam, gdy ma taki obowiązek konstytucyjny - jednocześnie promując ugrupowania skrajne. Art. 90 Konstytucji mówi jasno, że tylko większość 2/3 obu Izb (lub referendum) mogą delegować na organizację międzynarodową suwerenne kompetencja państwa. Premier Tusk nie powinien podejmować żadnych kroków w kierunku wprowadzenia euro w Polsce lub przyjęcia paktu fiskalnego bez akceptacji opozycji. Takie są konsekwencje 90. art. Konstytucji. Ale premier z przywódcami Prawa i Sprawiedliwości rozmawiać nie raczy i zachowuje się tak jakby władza mogła administrować nawet normami konstytucyjnymi. Z opozycją rząd rozmwiać „nie musi” nawet o sprawach, o których bez opozycji decydować nie ma prawa - a jednocześnie promuje do kolejnych organów władzy partię, która podważa suwerenność, tradycję narodową, prawo do życia.  

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook