Jedynie prawda jest ciekawa


Jurek: Kandydat PiS jest na Podkarpaciu oczywistym faworytem

06.09.2013

Podkarpacie ma bardzo silną specyfikę, to część konserwatywnej Polski wschodniej, zaniedbywanej i lekceważonej przez liberalne rządy - mówi w rozmowie portalem Stefczyk.info lider Prawicy Rzeczpospolitej, były marszałek Sejmu Marek Jurek.

Stefczyk.info: Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej wskazuje na znaczenie niedzielnych wyborów uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu. Wspierają państwo od początku Zdzisława Pupę z PiS-u. Dlaczego te wybory są tak ważne?
Marek Jurek: Każde realne wybory są ważniejsze od sondaży. Wybory są rzeczywistym sprawdzianem woli opinii publicznej, są realną konfrontacją partii, biorą w nich udział prawdziwi wyborcy, a głosować może każdy uprawniony. Całe szczęście, że w ostatnim czasie wreszcie zaczęliśmy je doceniać, choć wcześniej traktowano je w sposób bardzo lekceważący. Zmiana nastawienia wobec każdego realnego elementu procesu demokratycznego to znak, że nasza demokracja nabiera cech rzeczywiście republikańskich, a opinia publiczna odzyskuje swoje prawa. Głosowanie na Podkarpaciu jest również ważne ze względu na ciąg wydarzeń: wybory w Elblągu i w Rybniku wygrali kandydaci opozycji, teraz chodzi o to, by ten trend mocno podtrzymać, potwierdzić, że Polacy oczekują na polityczne zmiany w kraju, na odejście obecnej władzy.

Kolejne wybory będą silnym sygnałem w tej sprawie?

Skala zwycięstwa kandydata skupionej wokół PiS prawicowej opozycji, w której uczestniczy Prawica Rzeczpospolitej, pokaże siłę tej tendencji. Dlatego tak ważny jest rozmiar wygranej Zdzisława Pupy. Wyborcy Mielca, Kolbuszowej, Dębicy mogą całej Polsce powiedzieć czego chcą dla naszego kraju i dla swojego regionu.

Co dla mieszkańców oznacza to głosowanie?

Podkarpacie ma bardzo silną specyfikę, to część konserwatywnej Polski wschodniej, zaniedbywanej i lekceważonej przez liberalne rządy. Na Mazowszu autostrada A-2 ma ze 40 km od Dębech Wielkich do Kałuszyna. W drugą stron od Wisły ciągnie się juz do zachodniej granicy Polski. Autostrada A-4 nawet nie wjeżdża na Podkarpacie. Droga S-19, która miała być arterią ekspresową wzdłuż wschodniej granicy Polski, ciągle nie może powstać, mimo pierwszych decyzji kierunkowych podjętych już dziesięć lat temu. To mówi samo za siebie. To pokazuje skalę lekceważenia problemów tej części kraju.

Podkarpacie to również region rolniczy.
Tak, dlatego bardziej niż inne regiony odczuwa gorsze traktowanie polskiego rolnictwa w UE. Rząd PO-PSL wciąż zgadza się na nierówność w zakresie dopłat do gospodarstw rolnych. Dlatego bardzo dobrze, że polityk związany z rolnictwem reprezentuje prawicę w tych wyborach.

Podkarpacie jest bardziej tradycyjne niż reszta Polski. To oznacza, że wygranej opozycji prawicowej należy się tam spodziewać.

Przede wszystkim Podkarpacie lepiej niż inne części kraju opiera się kryzysowi demograficznemu. Tam żyje wiele rodzin wielodzietnych, więc i polityka prorodzinna, która jest głównym zadaniem prawicy, ma tam większe poparcie. Dlatego też dla Podkarpacia tak ważna jest edukacja, oparta na zasadach kultury chrześcijańskiej i tradycji narodowej, co zresztą formalnie obowiązuje w polskim prawie. Kandydat PiS w tym regionie jest oczywistym faworytem. Ale ważny jest rozmiar wygranej, bo ona będzie tak naprawdę sygnałem dla kraju, znakiem odrzucenia rządów PO z jednej strony, ale i znakiem przygotowania opozycji do przejęcia władzy. Dlatego właśnie Prawica Rzeczypospolitej jest od początku w tej kampanii.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/D.Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook