Jedynie prawda jest ciekawa


Jurek: Kandydat PiS jest na Podkarpaciu oczywistym faworytem

06.09.2013

Podkarpacie ma bardzo silną specyfikę, to część konserwatywnej Polski wschodniej, zaniedbywanej i lekceważonej przez liberalne rządy - mówi w rozmowie portalem Stefczyk.info lider Prawicy Rzeczpospolitej, były marszałek Sejmu Marek Jurek.

Stefczyk.info: Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej wskazuje na znaczenie niedzielnych wyborów uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu. Wspierają państwo od początku Zdzisława Pupę z PiS-u. Dlaczego te wybory są tak ważne?
Marek Jurek: Każde realne wybory są ważniejsze od sondaży. Wybory są rzeczywistym sprawdzianem woli opinii publicznej, są realną konfrontacją partii, biorą w nich udział prawdziwi wyborcy, a głosować może każdy uprawniony. Całe szczęście, że w ostatnim czasie wreszcie zaczęliśmy je doceniać, choć wcześniej traktowano je w sposób bardzo lekceważący. Zmiana nastawienia wobec każdego realnego elementu procesu demokratycznego to znak, że nasza demokracja nabiera cech rzeczywiście republikańskich, a opinia publiczna odzyskuje swoje prawa. Głosowanie na Podkarpaciu jest również ważne ze względu na ciąg wydarzeń: wybory w Elblągu i w Rybniku wygrali kandydaci opozycji, teraz chodzi o to, by ten trend mocno podtrzymać, potwierdzić, że Polacy oczekują na polityczne zmiany w kraju, na odejście obecnej władzy.

Kolejne wybory będą silnym sygnałem w tej sprawie?

Skala zwycięstwa kandydata skupionej wokół PiS prawicowej opozycji, w której uczestniczy Prawica Rzeczpospolitej, pokaże siłę tej tendencji. Dlatego tak ważny jest rozmiar wygranej Zdzisława Pupy. Wyborcy Mielca, Kolbuszowej, Dębicy mogą całej Polsce powiedzieć czego chcą dla naszego kraju i dla swojego regionu.

Co dla mieszkańców oznacza to głosowanie?

Podkarpacie ma bardzo silną specyfikę, to część konserwatywnej Polski wschodniej, zaniedbywanej i lekceważonej przez liberalne rządy. Na Mazowszu autostrada A-2 ma ze 40 km od Dębech Wielkich do Kałuszyna. W drugą stron od Wisły ciągnie się juz do zachodniej granicy Polski. Autostrada A-4 nawet nie wjeżdża na Podkarpacie. Droga S-19, która miała być arterią ekspresową wzdłuż wschodniej granicy Polski, ciągle nie może powstać, mimo pierwszych decyzji kierunkowych podjętych już dziesięć lat temu. To mówi samo za siebie. To pokazuje skalę lekceważenia problemów tej części kraju.

Podkarpacie to również region rolniczy.
Tak, dlatego bardziej niż inne regiony odczuwa gorsze traktowanie polskiego rolnictwa w UE. Rząd PO-PSL wciąż zgadza się na nierówność w zakresie dopłat do gospodarstw rolnych. Dlatego bardzo dobrze, że polityk związany z rolnictwem reprezentuje prawicę w tych wyborach.

Podkarpacie jest bardziej tradycyjne niż reszta Polski. To oznacza, że wygranej opozycji prawicowej należy się tam spodziewać.

Przede wszystkim Podkarpacie lepiej niż inne części kraju opiera się kryzysowi demograficznemu. Tam żyje wiele rodzin wielodzietnych, więc i polityka prorodzinna, która jest głównym zadaniem prawicy, ma tam większe poparcie. Dlatego też dla Podkarpacia tak ważna jest edukacja, oparta na zasadach kultury chrześcijańskiej i tradycji narodowej, co zresztą formalnie obowiązuje w polskim prawie. Kandydat PiS w tym regionie jest oczywistym faworytem. Ale ważny jest rozmiar wygranej, bo ona będzie tak naprawdę sygnałem dla kraju, znakiem odrzucenia rządów PO z jednej strony, ale i znakiem przygotowania opozycji do przejęcia władzy. Dlatego właśnie Prawica Rzeczypospolitej jest od początku w tej kampanii.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/D.Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 8. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook