Jedynie prawda jest ciekawa


Jurek: Brońmy życia za wszelką cenę

24.03.2013

Musimy konsekwentnie pracować i zabiegać, by już ustalone zasady prawne chroniły życie. I tu jest potrzebna wielka zmiana - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info były marszałek Sejmu Marek Jurek.

Stefczyk.info: Panie marszałku, wraz z posłem Dziedziczakiem przypomnieliście dziś o rezolucji z 2006 roku, apelując, by polski Sejm zaczął się stosować do przyjętego prawa. W czym rzecz?

Marek Jurek: W rezolucji z 21 lipca 2006 r. polski Sejm powiedział to bardzo wyraźnie, mówiąc, że takie praktyki naruszają podstawowe prawa człowieka, naruszając m.in. 157 artykuł Kodeksu karnego albo 39 artykuł konstytucji, który mówi, że człowieka nie wolno poddawać praktykom medycznym innym niż te, które służą jego zdrowiu. Wspólnie z posłem Dziedziczakiem powiedzieliśmy przede wszystkim o jednym – prawo ochrony życia jest przywoływane tylko jako argument wzmocnienia prawnej obrony życia, ale niestety nie jest stosowane przez władzę po to, aby życie bronić, choćby w takich sytuacjach jak aborcja chemiczna czy przymusowa dystrybucja środków wczesnoporonnych w aptekach, jak niszczenie życia dzieci w laboratoriach in vitro czy na przykład jak robienie wyłomu prawnego i twierdzenie, że rodziny gimnazjalistek, które zaszły w ciąże mogą domagać się dla nich aborcji na życzenie.

Czy w Sejmie widzi Pan większość zdolną do ochrony życia?

Ta większość w sposób oczywisty istnieje i parokrotnie się ujawniła.  Natomiast tam gdzie mamy do czynienia z wykonywaniem obowiązującego prawa, pamiętajmy, że wystarcza głos jednego posła – by interpelować i domagać się tego. Prawo daje gwarancję każdemu do realizowania zasad, które zostały przyjęte przez społeczeństwo obywatelskie. Jeśli rodzina jest dla nas wartością i jesteśmy w nich szczęśliwi. Rzeczą bardzo ważną jest to, by o tym mówić.

Czy patrząc na Zachód Europy i tamtejsze przemiany obyczajowe, widzi Pan szansę, że nie dojdą one do Polski?

Widzimy – także w Europie – że wiele rzeczy, które wydają się niemożliwe, jest po prosu realizowanych. Wydawało się, że nie można wpisać do konstytucji prawa do życia, a Węgry to zrobiły. Wydawało się, że Francja jest najbardziej laickim krajem Europy, a tymczasem widzimy kilkusettysięczne manifestacje przeciw przekazywania sierot parom homoseksualnym w ramach tzw. adopcji. Dlatego tak ważne jest to, byśmy się aktywowali nie tylko wtedy, gdy jest jakiś spór, ale byśmy konsekwentnie pracowali i zabiegali, by już ustalone zasady prawne chroniły życie. I tu jest potrzebna wielka zmiana. Aby usunąć z polskich aptek preparaty wczesnoporonne wystarczy jedna decyzja administracyjna. Dlatego trudno zrozumieć, dlaczego tak łatwo świat polityczny daje spokój tym, od których to zależy. To powinno być przedmiotem stałego domagania się ze strony opinii publicznej. Musimy bronić życia za wszelką cenę.

not. svit

[Fot. http://marszprolife.net.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook