Jedynie prawda jest ciekawa


Józef Orzeł: Chcemy obsadzić wszystkie komisje wyborcze

23.02.2015

O powołanie Ruchu Kontroli Wyborów opowiada Józef Orzeł, prezes klubu Ronina.


Stefczyk.info: Jakie są cele Ruchu Kontroli Wyborów?

Chcemy obsadzić komisje obwodowe tak, aby nie było tam fałszerstw. W związku z tym idziemy razem z komitetami, które chcą uczciwych wyborów, czyli m.in. z PiS-em i innymi komitetami, którym zależy na uczciwych wyborach. Trudno stwierdzić, czy któraś z partii systemowych byłaby zainteresowana.

Józef Orzeł: Musimy mieć komplet danych źródłowych do policzenia. A dane źródłowe są zawarte w protokołach, które są dokumentami publicznymi. Dlatego chcemy mieć kopie z 27 tysięcy komisji, ale też równocześnie będziemy prosić PKW o powieszenie zdjęć wszystkich protokołów na swojej stronie. Choć niezależnie do tego, czy oni to zrobią, czy nie, my i tak chcemy je zebrać. W myśl 67 artykułu konstytucji obywatel ma prawo do informacji publicznej, a to jest właśnie informacja publiczna w momencie podpisania przez komisję obwodową. Jeżeli protokół można powiesić na małej szybie, to można go też powiesić na największej szybie świata, czyli w Internecie.

Chcemy też policzyć głosy ze wszystkich komisji obwodowych i stworzyć całościowy obraz, niezależny od państwowej komisji. Nasi ludzie w komisjach obwodowych spiszą sobie wyniki i podadzą je dalej.

Mówimy tutaj o kilkudziesięciu tysiącach ludzi, którzy będą potrzebni w komisjach. Co zrobić żeby uniknąć prowokacji ze strony tych, którzy będą chcieli przeszkodzić?

A co się stanie jeżeli 1% to będą prowokatorzy? Oni, albo nie wykonają pracy i nie przyjdą, albo nie wykonają dobrze pracy i  wyślą nam fałszywe dane. Chodzi o to, aby w komisjach była więcej niż jedna osoba.  Sam PiS może wystawić jedną osobę w każdej komisji. Do tego dochodzą osoby związane z innymi środowiskami.  Dla nas najważniejsze zadanie to znaleźć tych ludzi, przeszkolić i odpowiednio przygotować  i mieć nadzieję, że będą tam i dopilnują porządku.

Jeżeli będziemy mieli wszystkie skany protokołów, będziemy mogli porównać z informacjami, które dostarczą nam nasi ludzie z komisji. Jeżeli w komisji pracować będą 2-3 osoby możemy to z łatwością zweryfikować.

Skoro powstaje Ruch Kontroli Wyborów, to z pewnością w założeniu na więcej niż jedne wybory. Wtedy też jakiekolwiek prowokacje mogą uderzyć w wizerunek Ruchu i wpłynąć na postrzeganie go w kolejnych wyborach.

Istnieje też pewna weryfikacja merytoryczna. Wszyscy muszą zostać przeszkoleni. A to szkolenie jest poważne i porządne i trochę obciążające. Po samym szkoleniu będzie też mały test, odpowiedź 2-3 pytania ze szkolenia. Po to, aby sprawdzić czy ludzie to zrozumieli, czy orientują się w procedurach. One są tu bardzo ważne. Dlatego napisaliśmy instrukcje dla członków komisji, a niedługo powstanie taka sama dla mężów zaufania.

A na czym będzie polegało samo szkolenie?

Wystarczy zobaczyć instrukcję na stronie www.ruchkontroliwyborów.pl. To na jej podstawie będziemy szkolić. Jest to procedura dotycząca tego co będzie się działo od momentu otwarcia punktu wyborczego do jego zamknięcia i jak powinny wyglądać procedury.

Jest Pan już w stanie ocenić, czy uda się uzbierać odpowiednią liczbę osób?

W tym momencie nie jestem w stanie tego ocenić. To praca na najbliższe 2-3 tygodnie. Jeszcze 4 lata temu PiS podpisał umowę ze stowarzyszeniem Solidarni 2010 i klubami „Gazety Polskiej”, wtedy to się nie udało. Ale wtedy były to 3 organizacje, teraz mamy ich 76. Chcemy uruchomić tzw. trzeci sektor, społeczeństwo obywatelskie.

ROZMAWIAŁ: Tomasz Karpowicz

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook