Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: Zgadzam się z reformą Gowina

27.03.2013

Jak orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny, podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - na mocy którego 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek - jest zgodna z konstytucją. Reformę Gowina zaskarżył do TK PSL oraz Krajowa Rada Sądownictwa. O komentarz do orzeczenia TK poprosiliśmy Wiesława Johanna, byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Stefczyk.info: - Czy jest pan zaskoczony decyzją Trybunału Konstytucyjnego?

- Muszę powiedzieć, że przyglądając się zarówno wnioskowi Krajowej Rady Sądownictwa jak PSL-u w sprawie zarzucenia niekonstytucyjności podstaw prawnych rozporządzeniu pana ministra Gowina - chodzi tutaj o ustawę, na podstawie której minister wydał to rozporządzenie, otóż moim zdaniem, zarówno ustawa jak i to rozporządzenie konstytucji nie naruszają.

Chodzi po prostu o pewną reformę sądownictwa, z którą akurat ja się zgadzam, polegającą na likwidacji iluś tam stanowisk prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych. Nie jest prawdziwy zarzut, że sądy zostaną wyprowadzone z małych miejscowości. Nie, one tylko zmienią strukturę organizacyjną - będą to wydziały zamiejscowe sądów większych, natomiast myślę, że to jest początek większej reformy sądownictwa, które moim zdaniem wymaga reformy.

Poza tym ważne jest również to, ażeby wszystkie sądy i wszyscy sędziowie w miarę jednakowo byli obłożeni liczbą spraw. Nie może być takiej sytuacji, że jeden sędzia w przeciągu miesiąca załatwia 5-10 spraw, a drugi 60.

Dlatego pod tym względem, całkowicie zgadzam się zarówno z założeniami reformy pana ministra Gowina jak i dzisiejszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.


Stefczyk.info: - Ale sami sędziowie mieli wątpliwości - orzeczenie nie zapadło jednogłośnie...

- Pewnie, że są pewne kontrowersje - stąd wyrok Trybunału nie jest jednomyślny - 4 sędziów złożyło zdanie odrębne, ale taka jest procedura, to jest dobre prawo każdego sędziego, który orzeka w sprawie konstytucyjności prawa - wypowiada swój pogląd, zgodnie ze swoim sumieniem, doświadczeniem i wiedzą.


Stefczyk.info: - Ale także opozycja - np. poseł Joachim Brudziński z PiS wskazuje, że ta reforma prowadzi do degradacji Polski powiatowej - nie podziela pan tych obaw?

- Nie, nie do końca mogę się z tym zgodzić, bo powtarzam -  te sądy nie są wyprowadzane  z małych miejscowości. Nie mogę też podzielać zarzutu, że traci na tym prestiż małego miasteczka, nie. Trzeba bowiem pamiętać, że te sądy pozostaną i nie jest prawdą jeden z zarzutów przeciw tej reformie, że teraz ludzie będą dojeżdżali 50 czy 100 kilometrów do sądu. Otóż nie, zmienia się jedynie nieco struktura organizacyjna sądów, natomiast, jak w większości przypadków, te sądy jak były, tak dalej będą tam funkcjonowały, tylko nie będą to osobne sądy rejonowe, a wydziały zamiejscowe większego sądu - to jest cała filozofia.

A, że trzeba reformować polskie sądownictwo, to dla mnie nie ulega wątpliwości. I dla mnie jest to pierwszy krok na drodze prowadzącej do reformy sądownictwa.


not. Greg
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook