Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: Zgadzam się z reformą Gowina

27.03.2013

Jak orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny, podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - na mocy którego 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek - jest zgodna z konstytucją. Reformę Gowina zaskarżył do TK PSL oraz Krajowa Rada Sądownictwa. O komentarz do orzeczenia TK poprosiliśmy Wiesława Johanna, byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Stefczyk.info: - Czy jest pan zaskoczony decyzją Trybunału Konstytucyjnego?

- Muszę powiedzieć, że przyglądając się zarówno wnioskowi Krajowej Rady Sądownictwa jak PSL-u w sprawie zarzucenia niekonstytucyjności podstaw prawnych rozporządzeniu pana ministra Gowina - chodzi tutaj o ustawę, na podstawie której minister wydał to rozporządzenie, otóż moim zdaniem, zarówno ustawa jak i to rozporządzenie konstytucji nie naruszają.

Chodzi po prostu o pewną reformę sądownictwa, z którą akurat ja się zgadzam, polegającą na likwidacji iluś tam stanowisk prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych. Nie jest prawdziwy zarzut, że sądy zostaną wyprowadzone z małych miejscowości. Nie, one tylko zmienią strukturę organizacyjną - będą to wydziały zamiejscowe sądów większych, natomiast myślę, że to jest początek większej reformy sądownictwa, które moim zdaniem wymaga reformy.

Poza tym ważne jest również to, ażeby wszystkie sądy i wszyscy sędziowie w miarę jednakowo byli obłożeni liczbą spraw. Nie może być takiej sytuacji, że jeden sędzia w przeciągu miesiąca załatwia 5-10 spraw, a drugi 60.

Dlatego pod tym względem, całkowicie zgadzam się zarówno z założeniami reformy pana ministra Gowina jak i dzisiejszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.


Stefczyk.info: - Ale sami sędziowie mieli wątpliwości - orzeczenie nie zapadło jednogłośnie...

- Pewnie, że są pewne kontrowersje - stąd wyrok Trybunału nie jest jednomyślny - 4 sędziów złożyło zdanie odrębne, ale taka jest procedura, to jest dobre prawo każdego sędziego, który orzeka w sprawie konstytucyjności prawa - wypowiada swój pogląd, zgodnie ze swoim sumieniem, doświadczeniem i wiedzą.


Stefczyk.info: - Ale także opozycja - np. poseł Joachim Brudziński z PiS wskazuje, że ta reforma prowadzi do degradacji Polski powiatowej - nie podziela pan tych obaw?

- Nie, nie do końca mogę się z tym zgodzić, bo powtarzam -  te sądy nie są wyprowadzane  z małych miejscowości. Nie mogę też podzielać zarzutu, że traci na tym prestiż małego miasteczka, nie. Trzeba bowiem pamiętać, że te sądy pozostaną i nie jest prawdą jeden z zarzutów przeciw tej reformie, że teraz ludzie będą dojeżdżali 50 czy 100 kilometrów do sądu. Otóż nie, zmienia się jedynie nieco struktura organizacyjna sądów, natomiast, jak w większości przypadków, te sądy jak były, tak dalej będą tam funkcjonowały, tylko nie będą to osobne sądy rejonowe, a wydziały zamiejscowe większego sądu - to jest cała filozofia.

A, że trzeba reformować polskie sądownictwo, to dla mnie nie ulega wątpliwości. I dla mnie jest to pierwszy krok na drodze prowadzącej do reformy sądownictwa.


not. Greg
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook