Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: "Tusk reperezentowałby interesy wszystkich, tylko nie Polski"

13.02.2014

OD kilku miesięcy krąży pogłoska, że Donald Tusk szykuje się na szefa Komisji Europejskiej. Tej samej, która ma problemy z rządem... Donalda Tuska i często stawia mu różne zarzuty związane ze złym zagospodarowywaniem środków unijnych. O tym czy i jak zostałyby rozwiązane te problemy, gdy Tusk został przewodniczącym KE rozmawiamy z prawnikiem Wiesławem Johannem, sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

STEFCZYK.INFO: Jak wyglądałaby sprawa konfliktów pomiędzy KE a Polską za rządów Tuska, gdyby Tusk został szefem KE?

Wiesław Johann: Sprawy przeciwko różnym krajom nie prowadzi cała Komisja Europejska, lecz poszczególni komisarze. Więc jeśli po przeprowadzeniu calej procedury sprawdzającej KE stwierdzi, że Polska gdzieś tam naruszyła jakieś przepisy europejskiej i są podstawy do wystąpienia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, to wówczas takie postępowanie się wszczyna. Więc jeśliby pojawiła się taka sytuacja, że przedstawicielem jakiegoś kraju byłby przewodniczacy KE, a KE prowadziłaby postępowanie wobec tego kraju, to poza wszelką dyskusją jest to, że taka osoba w czasie jakichś głosowań w tej sprawie powinna się z nich wyłączyć.


Czyli można przypuszczać, że nie byłoby tu jakichś specjalnych kolizji prawnych.

Nie. To byłoby jak w postępowaniu sądowym. Jest instytucja iudex suspectus – czyli sędziego, który nie powinien orzekać. Jest instytucja wyłączenia sędziego z mocy prawa; albo z własnej inicjatywy, albo na wniosek strony, która uważa, że sędzia nie zapewni bezstronności.


Czy Tusk byłby – według pana – dobrym przedstawicielem naszego kraju w Brukseli?

No niech pan nie żartuje! Mam swój pogląd na temat pana Tuska. Jestem obywatelem naszego kraju i mam prawo go oceniać jako polityka, jako działacza partii politycznej o nazwie Kongres Liberalno-Demokratyczny, aktywnego uczestnika życia politycznego, który jest obecnie premierem. Nie zgadzam się z podejmowanymi przez niego decyzjami. A w kwestii jego kandydowania na szefa KE to uważam, że Polskę w gremiach międzynarodowych powinien reprezentować ktoś, kto będzie reprezentował interes Polski i interesy naszej racji stanu. Zaś w osobie pana Tuska ja takiej pewności nie mam, wprost przeciwnie. Zapewne reprezentowałby interesy wszystkich, tylko nie Polski.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook