Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: "Tusk reperezentowałby interesy wszystkich, tylko nie Polski"

13.02.2014

OD kilku miesięcy krąży pogłoska, że Donald Tusk szykuje się na szefa Komisji Europejskiej. Tej samej, która ma problemy z rządem... Donalda Tuska i często stawia mu różne zarzuty związane ze złym zagospodarowywaniem środków unijnych. O tym czy i jak zostałyby rozwiązane te problemy, gdy Tusk został przewodniczącym KE rozmawiamy z prawnikiem Wiesławem Johannem, sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

STEFCZYK.INFO: Jak wyglądałaby sprawa konfliktów pomiędzy KE a Polską za rządów Tuska, gdyby Tusk został szefem KE?

Wiesław Johann: Sprawy przeciwko różnym krajom nie prowadzi cała Komisja Europejska, lecz poszczególni komisarze. Więc jeśli po przeprowadzeniu calej procedury sprawdzającej KE stwierdzi, że Polska gdzieś tam naruszyła jakieś przepisy europejskiej i są podstawy do wystąpienia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, to wówczas takie postępowanie się wszczyna. Więc jeśliby pojawiła się taka sytuacja, że przedstawicielem jakiegoś kraju byłby przewodniczacy KE, a KE prowadziłaby postępowanie wobec tego kraju, to poza wszelką dyskusją jest to, że taka osoba w czasie jakichś głosowań w tej sprawie powinna się z nich wyłączyć.


Czyli można przypuszczać, że nie byłoby tu jakichś specjalnych kolizji prawnych.

Nie. To byłoby jak w postępowaniu sądowym. Jest instytucja iudex suspectus – czyli sędziego, który nie powinien orzekać. Jest instytucja wyłączenia sędziego z mocy prawa; albo z własnej inicjatywy, albo na wniosek strony, która uważa, że sędzia nie zapewni bezstronności.


Czy Tusk byłby – według pana – dobrym przedstawicielem naszego kraju w Brukseli?

No niech pan nie żartuje! Mam swój pogląd na temat pana Tuska. Jestem obywatelem naszego kraju i mam prawo go oceniać jako polityka, jako działacza partii politycznej o nazwie Kongres Liberalno-Demokratyczny, aktywnego uczestnika życia politycznego, który jest obecnie premierem. Nie zgadzam się z podejmowanymi przez niego decyzjami. A w kwestii jego kandydowania na szefa KE to uważam, że Polskę w gremiach międzynarodowych powinien reprezentować ktoś, kto będzie reprezentował interes Polski i interesy naszej racji stanu. Zaś w osobie pana Tuska ja takiej pewności nie mam, wprost przeciwnie. Zapewne reprezentowałby interesy wszystkich, tylko nie Polski.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook