Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: Tu konieczna jest komisja

06.09.2012

O aferze Amber Gold i sposobie jego wyjaśniania portal Stefczyk.info rozmawia z byłym sędzią Trybunału Konstytucyjnego Wiesławem Johannem.

Stefczyk.info: Komisja śledcza ws. afery Amber Gold nie powstanie, na razie. PO nie zgodziła się na to. Czy w Pana ocenie komisja śledcza jest potrzebna?

Wiesław Johann: Z dotychczasowych informacji jednoznacznie wynika, że zaniedbania w tej sprawie dotyczą głównie organów ścigania oraz sądownictwa. Niedbalstwo na pierwszym etapie postępowania w tej sprawie, gdy dwa razy umarzano śledztwo, było ogromne. W sposób oczywisty można było już wtedy ustalić naruszenie prawa. To jest pierwsza sprawa. Z drugiej strony, sąd bardzo dziwnie się zachowywał, wydając wyroki na Marcina P. One były zadziwiająco łagodne. Mamy więc zaniedbania w wymiarze sprawiedliwości. Obecnie jednak jest to również problem polityczny.

Dlaczego?

Premier jest żywotnie zainteresowany sprawą, ponieważ ona dotyczy jego syna, który zachowuje się w tej sprawie bardzo dziwnie. Występuje przeciwko mediom, zatrudniając Romana Giertycha. To budzi moje zdziwienie. Nie kwestionuje kompetencji mecenasa Giertycha, ale przecież on jest byłym szefem partii politycznej, o której bardzo negatywnie wypowiadali się politycy PO. Również o nim mówiono krytyczne rzeczy. Z drugiej strony mamy byłego polityka, który obecnie znajduje się na usługach partii rządzącej. To dziwny układ, którego nie jestem w stanie zrozumieć.

Komisja śledcza pomogłaby rozwikłać tę sprawę?

Bez powołania komisji śledczej nie można liczyć, że coś w tej sprawie się wyjaśni. Twierdzenie Platformy Obywatelskiej, że należy poczekać aż zakończone zostaną wszystkie śledztwa, jest nieporozumieniem. Na jakie wyniki postępowania mamy czekać? Przecież nie będzie żadnego postępowania ws. premiera, który ewidentnie kłamał, nie będzie postępowania ws. syna premiera, który miał dwa etaty i działał w firmie P. Tym nie będą się zajmowały organy ścigania. My natomiast chcemy poznać, jak funkcjonuje państwo. Tymczasem prokuratura, organy ścigania, sądy, ABW, policja itd. powinny robić swoje. Postępowanie karne niech się toczy. Jednak tu jest również sprawa polityczna, sprawa odpowiedzialności najważniejszych urzędników, którzy odpowiadają za zaniedbania. Dopóki nie powstanie komisja śledcza, nie poznamy niczego. Wiadomo, że w tej sprawie jest drugie dno. Jednak Platforma skrzętnie ukrywa to drugie dno. My jako obywatele mamy prawo do informacji. Zapewnia nam je konstytucja. To jest prawo niezbędne dla funkcjonowania demokracji.

O co w ramach wyjaśniania drugiego dna należy pytać?

A choćby o to, skąd pan Marcin P. miał pieniądze na rozpoczęcie działalności Amber Gold. Przecież on najpierw musiał urządzić sieć lokali, rozpocząć praktyczną działalność AG. Potem dopiero ludzie wpłacali mu pieniądze. Trzeba więc zadać pytanie, jakie jest źródło pochodzenia środków na rozpoczęcie działalności P. O tym się jeszcze nie mówi. A to jest jedno z podstawowych pytań. Tym powinno się zająć państwo. Odpowiednie instytucje muszą wyjaśnić tę sprawę. W mojej ocenie bez powołania komisji śledczej to się nie uda. Tu konieczna jest komisja. Bez niej niczego nowego nie ustalimy.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook