Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: ten projekt budzi wątpliwości

14.11.2013

Rozmowa z prawnikiem Wiesławem Johannem, byłym sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

Stefczyk.info: W Senacie trwają prace nad ustawą, która ma chronić społeczeństwo przed najgroźniejszymi przestępcami. Rząd chce, by zamiast opuszczać więzienia byli oni przymusowo izolowani i leczeni. Ustawa jednak budzi kontrowersje. Jak pan ją ocenia?

Wiesław Johann: Postępowanie karne ma na celu ujawnienie sprawcy przestępstwa, jeśli ono zostało popełnione, udokumentowanie go i wydanie sprawiedliwego wyroku. Musimy w tych rozważaniach również pamiętać o zaburzeniach psychicznych sprawcy i skutkach ich stwierdzeń. Polskie prawo mówi, że ten, kto działa pod wpływem choroby psychicznej czy zaburzenia psychicznego oraz niedorozwoju psychicznego, nie popełnia przestępstwa. Omawiana ustawa koncentruje się na osobach, dotkniętych dewiacjami, ale jednak osób skazanych. To oznacza, że zaburzenia nie były na tyle silne, by ci ludzie byli niewinni lub by ich karę złagodzono maksymalnie. W sensie odpowiedzialności karnej mamy do czynienia z osobami skazanymi, które zapewne były wiele razy badane. Musiała zajść sytuacja, w której nie stwierdzono, by ci ludzie mieli zaburzenia uniemożliwiające ukaranie ich.

Z czym zatem możemy mieć do czynienia w przypadku takich osób? Trudno powiedzieć, by byli oni normalni

Możemy mieć do czynienia z zachowaniami psychopatycznymi, zaburzeniami osobowości. Jednak te zaburzenia nie mają wpływu na karę. To jest istotna kwestia. Jednak oczywiście ustawodawca może uchwalić ustawę, która ogranicza prawa obywatelskie. W końcu mamy w konstytucji zasadę proporcjonalności, która powiada, że w każdym państwie dla ochrony bezpieczeństwa, moralności itd. można ograniczać prawa obywatelskie. I ta ustawa wkracza w prawa jednostki. Ona określa postępowanie wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającymi zagrożenie dla życia lub zdrowia seksualnego innych osób. Tytuł ustawy jest jednak bardzo nieprecyzyjny.

To błąd? Jest ich więcej?

Ta ustawa jest nieprecyzyjna, co dla mnie - jako byłego sędziego Trybunału - ma ogromne znaczenie. Zawsze zwracam uwagę na poprawną legislację, ponieważ ona jest podstawą demokratycznego państwa prawnego. Poprawna legislacja to jasność przepisów. Natomiast ta ustawa wywołuje we mnie poczucie niedopracowania. Widzę również niepokój związany z tym, kogo ta ustawa ma dotyczyć. Te przepisy mogą budzić wątpliwości związane z łamaniem jednej z podstawowych zasad - prawo nie działa wstecz. Ta zasada jest świętą zasadą, jest zasadą, której nie można łamać.

Wiele wątpliwości budził również katalog przestępców, którzy mogą zostać objęci procedurą izolowania

Rzeczywiście zakres podmiotowy również budzi niepokój. Ustawa mówi, że prawo dotyczy osób, które odbywają kary na podstawie prawomocnego orzeczenia. W trakcie odbywania kary musiało dojść do stwierdzenia zaburzeń psychicznych. I ostatnia przesłanka - być może najbardziej kontrowersyjna - w ustawie jest mowa, że musi zachodzić duże niebezpieczeństwo popełnienia kolejnego przestępstwa. Nie chcę porównywać tej ustawy do psychiatrycznych ustaw sowieckich, do psychuszek, ale widzę, że ta ustawa jest niepokojąca. Przy marnie funkcjonującym państwie, przy marnie funkcjonującym aparacie wymiaru sprawiedliwości i służb, które nadzorują wykonanie kary, widzę, że ta ustawa otwiera pole do nadużyć.

O czym pan mówi?

Powstaje choćby pytanie, jak będą weryfikowane orzeczenia sądu dotyczące tych decyzji. Czy ludzie skierowani na izolację będą potem badani? Rozmawiałem z kilkoma psychologami. Widzę, że środowisko raczej sprzeciwia się takim rozwiązaniom. Mam więc daleko idące wątpliwości, czy wejście w życie tej ustawy, stworzenie krajowego ośrodka leczenia jest najlepszą droga. Ta ustawa na razie ma dotyczyć kilkunastu osób, a niektórzy uważają, że przy pomocy obecnych przepisów można sprawę rozwiązać. Obawiam się, że ustawa może być nadużywana, że jest nieprecyzyjna. A w takim obszarze ustawy nie mogą być nieprecyzyjne.

Minister Marek Biernacki wskazuje, że bierze pełną odpowiedzialność za prawidłowość tej ustawy. Powiedział, że jeśli ustawa zostanie zakwestionowana on odejdzie

Cenię pana ministra, ale jego słowo to za mało w tej sprawie. Ja patrzę na to, jako na propozycję, która może zacząć funkcjonować. Ta ustawa wchodzi w obszar wolności obywatelskich. A wolność człowieka jest prawem, również gwarantowanym prawem międzynarodowym. Jestem przekonany, że gdyby doszło do wejścia w życie tej ustawy zostanie ona skierowana szybko do Trybunału Konstytucyjnego. Rozumiem, że państwo musi się bronić przed osobami, które zagrażają innym ludziom, jednak państwo dysponuje w tej sprawie innymi środkami. Pozbawianie ludzi wolności to nie jest optymalna propozycja. Mam wątpliwości konstytucyjne dotyczące ogólnie zasady, jaką tę ustawa wprowadza. Gdybym zasiadał obecnie w Trybunale Konstytucyjnym i miał podejmować decyzje w tej sprawie, uznałbym projekt za niekonstytucyjny. Ta ustawa narusza zasadę demokratycznego państwa prawnego.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook