Jedynie prawda jest ciekawa

Johann: Prokuratorzy wojskowi zamulają sprawę

20.04.2015

„Trudno mieć do NPW zaufanie. Potrzebne umiędzynarodowienie śledztwa ws. 10/04”.

Wiesław Johann, znany i ceniony adwokat, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, krytykuje polskie państwo i wymiar sprawiedliwości za działania w sprawie smoleńskiej. W jego ocenie państwo pokazuje, że jest słabe.

„Warunkiem sine qua non uznania państwa za silny organizm polityczny jest sprawność jego aparatu wymiaru sprawiedliwości. Z tego punktu widzenia nie sposób uznać Polski za państwo silne, bo wykazuje ono przerażającą słabość w prowadzeniu postępowania przygotowawczego w sprawie katastrofy smoleńskiej” - pisze na łamach niezalezna.pl Johann.

Dodaje, że oficjalne śledztwo niczego nie wyjaśniło. „Działania Naczelnej Prokuratury Wojskowej od pięciu lat właściwie niczego nie wniosły – opinia publiczna nie zna żadnych informacji pochodzących od prokuratorów, które można by uznać za pewnik. Podstawowe prawo, jakim jest dostęp do akt sprawy, jest gwałcone, gdyż pełnomocnikom rodzin ofiar odmawia się możliwości zapoznania z nimi” - zaznacza sędzia.

Dodaje, że „na każdym kroku napotykamy na dziwne konferencje NPW, które nie tylko niczego nie wyjaśniają, ale wręcz zamulają sprawę”. „Prokuratorzy odwołują się do opinii mgr. Artymowicza dot. nagrań z pokładu tupolewa, a tymczasem światowej klasy brytyjski naukowiec prof. French określa te rewelacje jako wyssane z palca. Trudno mieć do NPW choćby cień zaufania” - krytykuje autor tekstu.

Zaznacza, że „Polakom należy się pewność, że w śledztwie nie dochodzi do mataczenia i że dowody są ukrywane bądź preparowane”. „W tej sytuacji umiędzynarodowienie badania katastrofy jest salomonowym rozwiązaniem” - kwituje Wiesław Johann.

ez,niezalezna.pl
[Fot. Raort Millera]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook