Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: prezydent i premier postępują wbrew Konstytucji

11.08.2013

Ostatnio Platforma zaproponowała wprowadzenie głosowania korespondencyjnego w wyborach. To wbrew Konstytucji - mówi sędzia Wiesław Johann w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl

"Wybory są aktem obywatelskiego prawa. (...) Propozycja, z którą występuje Platforma, narusza tą zasadę tajności wyborów. Do korespondencji dostęp może mieć każdy – list można otworzyć, do niego zajrzeć i ponownie zakleić. (...) Proces, w którym obywatel siada przy biurku i wypełniając list zastanawia się na kogo oddać głos – nie odnajduje się w polskiej tradycji prawnej" - mówi emerytowany sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wiesław Johann

Dodaje, że taki sposób głosowania byłby zagrożeniem dla wolności wyborów i nie zapewniałby obiektywizmu, stwarzając ogromne pole do nadużyć. W rozmowie z portalem wPolityce.pl Wiesław Johann przypomina, że także inny pomysł zaproponowany wcześniej przez Platformę - a mianowicie wybory dwudniowe - byłby niezgodny z Konstytucją.

"To co zrobili pan premier i prezydent jest postępowaniem niedopuszczalnym. Referendum jest wyrazem sprawowania przez obywateli władzy bezpośrednio. (...) To jest przykład państwa obywatelskiego, gdzie obywatele poprzez referendum wyrażają swoją wolę, wykonują władztwo. Ten, kto usiłuje nakłonić obywatela, żeby z tego prawa nie korzystał, postępuje wbrew Konstytucji. To jest niedopuszczalne. A to właśnie robi premier Tusk. A prezydent Komorowski? Nazywa siebie ojcem narodu, a postępuje tak samo jak premier. (...) Jeżeli ktoś mówi: nie idźcie do wyborów, na referendum, bo inaczej wesprzecie naszego przeciwnika politycznego, to jest skandaliczne. Dwie najważniejsze osoby w państwie nawołują obywateli, żebyśmy nie korzystali ze swojego konstytucyjnego prawa." - komentuje Johann ostatnie wystąpienia Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego, w których nawołują oni do zignorowania warszawskiego referendum w spraiwe odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wiesław Johann zwraca też uwagę, że "jeżeli ktoś mieszka w Sopocie, a stale mieszka w Warszawie może wystąpić do komisji o wydanie mu zgody na głosowanie w referendum lokalnym."

Zdaniem sędziego przyczyny niskiej frekwencji w wyborach w Polsce leżą w mentalności Polaków. Komunizm, w którym wynik wyborów był z góry przesądzony, przyzwyczaił ich do myśli, że pojedynczy głos nie ma znaczenia. 

not. mc

[fot. niepoprawni.pl]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook