Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: Oddanie władzy było jedynie pozorne

03.06.2014

„Niech pan Komorowski zostawi swoje piękne słowa dla siebie. One w najmniejszym stopniu nie mają żadnego odbicia w tym, co się dzieje” - mówi Wiesław Johann, prawnik, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Stefczyk.info: rządzący przekonują, że ostatnie 25 lat „polskiej wolności” to czas jedynie pozytywnych zmian i zjawisk. Prezydent Bronisław Komorowski mówił wręcz o „złotym okresie” w dziejach Polski. Jak Pan ocenia tę narrację?

Wiesław Johann: Trudno zrozumieć, dlaczego prezydent Komorowski nazywa te 25 lat złotym wiekiem. Dla mnie to na pewno nie jest złoty wiek. Patrząc z dzisiejszej perspektywy wybory z 4 czerwca 1989 roku nie były wolne, o tym trzeba przypominać. One były wolne w 35 procentach. Konsekwencją wyborów była tzw. transformacja polityczna, społeczna, gospodarcza. Zmiany są oczywiste. Jednak w moim najgłębszym odczuciu mamy obecnie PRL bis. Pomijam to, że nikt odpowiedzialny za zbrodnie w Polsce Ludowej nie poniósł odpowiedzialności. Nie ma żadnych wyroków na funkcjonariuszy SB, milicji, ZOMO czy ORMO. Żaden prokurator, sędzia nie odpowiedział za swoje decyzje. Nie przekonało mnie to, co powiedział kiedyś pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz, że środowisko sędziowskie samo się oczyści.

Oczyściło się?

Oczywiście, że się nie oczyściło. Dowodem tego są wyroki sądowe, które dziś zapadają. Fakt, że w sądownictwie karierę robią tacy ludzie jak pan Tuleyia, czy Rysiński, że czują się świetnie w polskim wymiarze sprawiedliwości, to skutek tych błędów. Opowiadanie, że mamy krainę szczęśliwości, mlekiem i miodem płynącym... to może dla pana Komorowskiego tak było. Wielu ludzi, którzy w czasie komuny walczyło o wolną Polskę, dziś żyje w nędzy. Nie mogą się doczekać ustawy, która zapewni im względnie godne życie. Oni muszą walczyć o każdy najdrobniejszy grosz, by przeżyć. To ma być okres wielkiej szczęśliwości w Polsce? Nie wiem co ma na myśli prezydent mówiąc o wielkiej wolności, odnosząc się z nią, zapraszając 40 delegacji zagranicznych do Polski, z prezydentem Obamą na czele. Wydaję mi się, że to głębokie nieporozumienie.

Jednak zmiany w Polsce są faktem. Porównywanie Polski z 1989 roku i obecnej mówi samo za siebie. Taką argumentację słyszymy w mediach. To nieuprawnione?

Zmiany oczywiście zaszły. Trzeba przyznać rację tym, którzy porównują sytuację z 1989 roku i 2014 roku. Słyszymy, że 25 lat temu nic nie było na półkach, a teraz jest wszystko. Zgoda, jest wszystko, ale czy wszystkich stać na to, co na półkach? To jest problem. Niech pan Komorowski zostawi swoje piękne słowa dla siebie. One w najmniejszym stopniu nie mają żadnego odbicia w tym, co się dzieje. Jesteśmy PRLem bis, a jak jako prawnik widzę to najlepiej w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Dla kogo zatem III RP została stworzona? Na czyje potrzeby została „zaprojektowana”?

Sądzę, że III RP jest pomyślana dla tych, którzy zawarli układ w Magdalence czy przy okrągłym stole, dla tych, którzy dogadali się ze sobą. Ale przede wszystkim dla tych prominentnych działaczy PZPR, którzy wcale nie oddali władzy. Oddanie władzy było jedynie pozorne. Ci ludzie się zwyczajnie uwłaszczyli na majątku państwowym. Wspomina się obecnie ustawę Wilczka, o działalności gospodarczej. Ona jednak nie była pomyślana dla każdego obywatela, ona tworzyła podstawy prawne dla nomenklatury.

To ludzie władzy głównie korzystali z tych zapisów?

Gdybyśmy się przyjrzeli wielkim fortunom w Polsce i sprawdzili, do kogo one należą, stałoby się jasne, że one należą do ludzi, którzy wtedy się uwłaszczyli, a dziś również są u władzy. Obecnie tę władzę sprawują ekonomicznie. Dziś znacznie bardziej liczy się to, kto rządzi polską gospodarką. Dziś dobrze w III RP czują się postkomuniści i ci, którzy z nimi zawarli układ. Im jest bardzo wygodnie i bardzo sympatycznie. Mówię o Platformie Obywatelskiej i gromadzie tzw. lemingów. Im jest dobrze. Gdy jednak spotykam się z bohaterami walki o wolną Polskę, działaczy opozycji antykomunistycznej, robi mi się ciężko na duszy. Oni zwyczajnie żyją w ubóstwie. A to przecież oni siedzieli w więzieniach, oni byli najmocniej represjonowani, oni robili wiele, byśmy mieli wolną Polskę. A teraz cierpią niedostatek. I to jest ten złoty wiek? To nie jest złoty wiek.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook