Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: Nie idę na wrześniowe referendum

20.08.2015

Na wrześniowe, z tymi trzema pytaniami, na pewno nie pójdę. One mnie nie interesuje z kilku powodów. Pytania do niego zostały wymyślone ad hoc, bez związku z naszym życiem publicznym - mówi Wiesław Johann, prawnik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

STEFCZYK.INFO: Czy wybiera się pan na referenda: wrześniowe i jeśli prezydent rozpisze to drugie, także na październikowe?

Wiesław Johann: Na wrześniowe, z tymi trzema pytaniami, na pewno nie. One mnie nie interesuje z kilku powodów. Pytania do niego zostały wymyślone ad hoc, bez związku z naszym życiem publicznym. One tylko zostały przez byłego prezydenta wymyślone po to, żeby zdobyć sobie parę dodatkowych głosów, zwłaszcza wśród wyborców Pawła Kukiza.

Prawdę powiedziawszy dla mnie jako prawnika pytania są albo nieprecezyjne, jak to o finansowanie partii politycznych, bo nie wiadomo, czy chodzi o zwiększenie czy zmniejszenie finansowania.

Kwestia dotycząca tłumaczenia na korzyść podatnika już zostało załatwiona przez Sejm.

A jeśli chodzi o JOWy, to według mnie, to pytanie w ogóle jest niekonstytucyjne. Nie widzę więc potrzeby, aby iść na referendum.

Czy kwestie do drugiego referendum, na którym zależy PiS, nie powinny też być rozstrzygnięte przez parlament. Nie ten, bo ten już pokazał gdzie ma wolę społeczeństwa, które zebrało tyle milionów głosów, ale przez przyszły?

Myślę, że sytuacja jest tego rodzaju, że są to trzy ważne zagadnienia z punktu widzenia społecznego. Wiek emerytalny, sześciolatki czy Lasy Państwowe. Od wielu lat te tematy były w centrum społecznego zainteresowania. Zebrano pod projektami obywatelskimi ponad 6 milionów głosów.

Oczywiście można powiedzieć, że można to rozstrzygnąć w formie ustawowej. No, ale jeśli do tej pory Sejm nie był w stanie załatwić tego problemu nie był w stanie się nawet wypowiedzieć, to jest oczywiste, że można to rozstrzygnąć w referendum. To publiczna forma przymuszenia Sejmu do działania.

Jest za ogłoszeniem referendum październikowego. Właśnie po to, aby przymusić parlament.

Czy Sejm musi przyjąć wyniki referendum? Musi rozstrzygnąć kwestie wedle odpowiedzi obywateli?

Jeśli referendum spełni kryteria ustawowe, czuli będzie przynajmniej 50-procentowa frekwencja, to musi. Wyniki referendum są wówczas wiążące dla Sejmu. To wynika z Konstytucji i ustawy o referendum.  

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook