Jedynie prawda jest ciekawa

Johann: Nie idę na wrześniowe referendum

20.08.2015

Na wrześniowe, z tymi trzema pytaniami, na pewno nie pójdę. One mnie nie interesuje z kilku powodów. Pytania do niego zostały wymyślone ad hoc, bez związku z naszym życiem publicznym - mówi Wiesław Johann, prawnik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

STEFCZYK.INFO: Czy wybiera się pan na referenda: wrześniowe i jeśli prezydent rozpisze to drugie, także na październikowe?

Wiesław Johann: Na wrześniowe, z tymi trzema pytaniami, na pewno nie. One mnie nie interesuje z kilku powodów. Pytania do niego zostały wymyślone ad hoc, bez związku z naszym życiem publicznym. One tylko zostały przez byłego prezydenta wymyślone po to, żeby zdobyć sobie parę dodatkowych głosów, zwłaszcza wśród wyborców Pawła Kukiza.

Prawdę powiedziawszy dla mnie jako prawnika pytania są albo nieprecezyjne, jak to o finansowanie partii politycznych, bo nie wiadomo, czy chodzi o zwiększenie czy zmniejszenie finansowania.

Kwestia dotycząca tłumaczenia na korzyść podatnika już zostało załatwiona przez Sejm.

A jeśli chodzi o JOWy, to według mnie, to pytanie w ogóle jest niekonstytucyjne. Nie widzę więc potrzeby, aby iść na referendum.

Czy kwestie do drugiego referendum, na którym zależy PiS, nie powinny też być rozstrzygnięte przez parlament. Nie ten, bo ten już pokazał gdzie ma wolę społeczeństwa, które zebrało tyle milionów głosów, ale przez przyszły?

Myślę, że sytuacja jest tego rodzaju, że są to trzy ważne zagadnienia z punktu widzenia społecznego. Wiek emerytalny, sześciolatki czy Lasy Państwowe. Od wielu lat te tematy były w centrum społecznego zainteresowania. Zebrano pod projektami obywatelskimi ponad 6 milionów głosów.

Oczywiście można powiedzieć, że można to rozstrzygnąć w formie ustawowej. No, ale jeśli do tej pory Sejm nie był w stanie załatwić tego problemu nie był w stanie się nawet wypowiedzieć, to jest oczywiste, że można to rozstrzygnąć w referendum. To publiczna forma przymuszenia Sejmu do działania.

Jest za ogłoszeniem referendum październikowego. Właśnie po to, aby przymusić parlament.

Czy Sejm musi przyjąć wyniki referendum? Musi rozstrzygnąć kwestie wedle odpowiedzi obywateli?

Jeśli referendum spełni kryteria ustawowe, czuli będzie przynajmniej 50-procentowa frekwencja, to musi. Wyniki referendum są wówczas wiążące dla Sejmu. To wynika z Konstytucji i ustawy o referendum.  

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook