Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Johann: Nie idę na wrześniowe referendum

20.08.2015

Na wrześniowe, z tymi trzema pytaniami, na pewno nie pójdę. One mnie nie interesuje z kilku powodów. Pytania do niego zostały wymyślone ad hoc, bez związku z naszym życiem publicznym - mówi Wiesław Johann, prawnik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

STEFCZYK.INFO: Czy wybiera się pan na referenda: wrześniowe i jeśli prezydent rozpisze to drugie, także na październikowe?

Wiesław Johann: Na wrześniowe, z tymi trzema pytaniami, na pewno nie. One mnie nie interesuje z kilku powodów. Pytania do niego zostały wymyślone ad hoc, bez związku z naszym życiem publicznym. One tylko zostały przez byłego prezydenta wymyślone po to, żeby zdobyć sobie parę dodatkowych głosów, zwłaszcza wśród wyborców Pawła Kukiza.

Prawdę powiedziawszy dla mnie jako prawnika pytania są albo nieprecezyjne, jak to o finansowanie partii politycznych, bo nie wiadomo, czy chodzi o zwiększenie czy zmniejszenie finansowania.

Kwestia dotycząca tłumaczenia na korzyść podatnika już zostało załatwiona przez Sejm.

A jeśli chodzi o JOWy, to według mnie, to pytanie w ogóle jest niekonstytucyjne. Nie widzę więc potrzeby, aby iść na referendum.

Czy kwestie do drugiego referendum, na którym zależy PiS, nie powinny też być rozstrzygnięte przez parlament. Nie ten, bo ten już pokazał gdzie ma wolę społeczeństwa, które zebrało tyle milionów głosów, ale przez przyszły?

Myślę, że sytuacja jest tego rodzaju, że są to trzy ważne zagadnienia z punktu widzenia społecznego. Wiek emerytalny, sześciolatki czy Lasy Państwowe. Od wielu lat te tematy były w centrum społecznego zainteresowania. Zebrano pod projektami obywatelskimi ponad 6 milionów głosów.

Oczywiście można powiedzieć, że można to rozstrzygnąć w formie ustawowej. No, ale jeśli do tej pory Sejm nie był w stanie załatwić tego problemu nie był w stanie się nawet wypowiedzieć, to jest oczywiste, że można to rozstrzygnąć w referendum. To publiczna forma przymuszenia Sejmu do działania.

Jest za ogłoszeniem referendum październikowego. Właśnie po to, aby przymusić parlament.

Czy Sejm musi przyjąć wyniki referendum? Musi rozstrzygnąć kwestie wedle odpowiedzi obywateli?

Jeśli referendum spełni kryteria ustawowe, czuli będzie przynajmniej 50-procentowa frekwencja, to musi. Wyniki referendum są wówczas wiążące dla Sejmu. To wynika z Konstytucji i ustawy o referendum.  

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Johann

,

referendum

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook