Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: Czym się różni Kiszczak od gangstera?

20.02.2012

Proces ws. masakry w „Wujku”, jak również sprawa autorów stanu wojennego to dla mnie kpina z wymiaru sprawiedliwości – mówi nam sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann.

Stefczyk.info: W sądzie w Warszawie miał się rozpocząć proces byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka. Jest on oskarżony o przyczynienie się do śmierci górników z kopalni „Wujek”. Jednak sprawa została odroczona do wtorku, z powodu nieobecności obrońcy. Ta sytuacja oznacza, że piąty już proces w tej sprawie rozpoczyna się z problemami. O czym to świadczy?

Wiesław Johann: Należy się zastanowić, czy przepisy polskiego prawa karnego procesowego są na tyle skuteczne, aby w odpowiednim czasie osądzić i skazać, lub uniewinnić, osobę oskarżoną. Abstrahując od procesu Kiszczaka, polskie przepisy są niedoskonałe. Umożliwiają one oskarżonemu wykonywanie różnych zabiegów, zmierzających do przeciągania procesu, a nawet do jego przedawnienia.

Co należy zmienić?

Musi nastąpić zdecydowana nowelizacja procedury karnej, która umożliwiłaby wydanie wyroku pod nieobecność oskarżonego. Obecnie są takie przepisy, ale nie są wykorzystywane przez sąd. Zdaniem wielu osób narusza to bowiem prawo oskarżonego do obrony. Trzeba jednak dać sądowi możliwość zablokowania przeciągania procesu w nieskończoność. Zdarzają się oczywiście różne sytuacje, więc ostateczną decyzje musi podejmować sąd. On musi zdecydować, czy przeciąganie procesu jest obliczone na to, by sprawę rozmyć. Potrzebna jest zmiana prawa, by uniemożliwić sztuczne przeciąganie procesu.

Jak Pan ocenia procesy Kiszczaka ws. „Wujka”?

Od niemal dwudziestu lat sąd nie jest w stanie sobie poradzić z tą sprawą. Według mnie wynika to z obawy, jednak nie wiem, przed czym. Czy sąd się boi, czy nie chce? Widać, że przez swoje działanie sąd umożliwia oskarżonemu opóźnianie procesów.

To dziwi szczególnie, że waga zarzutów jest duża

Kiszczak jest oskarżony o poważne zbrodnie. Jego czyny należy oceniać jednoznacznie. On odpowiada o sprawstwo kierownicze, w wyniku którego zginęli górnicy w „Wujku”. Już pomijam inne jego uczynki. Jednak mimo tego sąd wykazuje dziwną opieszałość, której ja nie jestem w stanie zrozumieć. Mam pretensje o to do sądu prowadzącego proces Kiszczaka. Nie można tłumaczyć, że Kiszczak zachorował, że go noga bolała, że źle spał itd. Wymiar sprawiedliwości jest od tego, żeby szczególnie w takich sprawach osądzać szybko i błyskawicznie. Jeśli do tego nie dochodzi, słychać potem, że procesy te już nie mają sensu, że minęło już tyle czasu. Dla mnie postawa sędziów, którzy tolerują uniki oskarżonego, to kpina z wymiaru sprawiedliwości. Sędziowie tacy powinny być eliminowani z pracy.

Obrońca Kiszczaka w procesie, który miał się rozpocząć, podważa zdolność oskarżonego do udziału w procesie. Jego zdaniem Kiszczak na coraz większe problemy neurologiczne i podejrzenie choroby Alzheimera. Obrońca chce, by komisja lekarska sprawdziła, czy może on w ogóle brać udział w procesie

Adwokaci często składają podobne wnioski, jeśli widzą, że ich klientowi zależy na opóźnieniu sprawy. Co więc szkodzi jeszcze przebadać psychiatrycznie Kiszczaka? Jednak od sądu zależy, czy zgodzi się na ten wniosek. Sąd ma być oczywiście sprawiedliwy również w sprawie Kiszczaka. Jednak całą sprawa wywołuje we mnie głęboki niesmak. Zarówno ta sprawa, jak również sprawa autorów stanu wojennego to dla mnie kpina z wymiaru sprawiedliwości. Dlaczego Polska nie może wciąż przykładu np. z Niemiec, które rozprawiły się z ludźmi służącymi w STASI? Tam były akty oskarżenia, były wyroki i wyeliminowanych tych ludzi z życia publicznego.

Wspomniał Pan o procesie autorów stanu wojennego. Wyrok w tej sprawie wielu ludzi zbulwersował

Opieszałość sądów w tej konkretnej sprawie to kpina z tych, którzy zginęli, siedzieli w więzieniach, którzy byli internowani, oraz ich rodzin. Kiszczak i inne kanalie z czasów PRL muszą odpowiedzieć również za cierpienia rodzin ludzi represjonowanych. Tymczasem w procesie zostało wydane kuriozalne orzeczenie. Zarzucono oskarżonym sprawstwo kierownicze i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd wymierzył w tej sprawie wyrok jedynie półtorej roku więzienia w zawieszeniu. To przecież śmieszne. Skoro mamy do czynienia ze sprawstwem kierowniczym i zorganizowaną grupą przestępczą, to należy orzec pięć-dziesięć lat. Można karę odroczyć, ale to, co zrobił sąd, to był skandal.

Dlaczego?

Gdy policja łapie dwudziestu gangsterów i są oni sądzeni za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nie słyszą tak niskich wyroków. Nie wyobrażam sobie wyroku w zawieszeniu w takiej sprawie. A czym się różni gangster od Kiszczaka, albo Kiszczak od gangstera? Jedynie tym, że Kiszczak był wysokim funkcjonariuszem państwowym. Tak niski wyrok to kuriozalna sprawa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook