Jedynie prawda jest ciekawa


Duda-Gwiazda: elity nas zawiodły

23.05.2013

Mam ogromny szacunek dla prostych ludzi, a podejrzliwie odnoszę się do tych, którzy chcą być elitą - mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.Info Joanna Duda-Gwiazda. Z legendarną działaczką pierwszej „Solidarności” rozmawiamy o jej najnowszej książce „Krótki kurs nowomowy”.

Stefczyk. Info: Jak należy odczytywać tytuł pani książki? Czy oznacza, że nadal mamy w Polsce do czynienia z nowomową, która była cechą cechą propagandy PRL?

Joanna Duda-Gwiazda: Ta nowomowa teraz inaczej wygląda. Ale tak jak była cechą marksizmu, tak pozostaje znakiem rozpoznawczym obowiązującego obecnie friedmanizmu (od Miltona Friedmana, amerykańskiego ekonomisty, twórcy monetaryzmu – przyp. SI) – to samo fałszowanie pojęć i podmienianie znaczenia słów.  Mówi się np. „inwestor”, gdy w rzeczywistości chodzi o spekulanta walutowego, czy giełdowego.

Jaki to ma skutek?

Ludzie poddani nowomowie tracą  możliwość obrony, porozumienia się i uzgodnienia wspólnych celów. Dlatego demaskowanie nowomowy uważam za jedną najważniejszych rzeczy, żebyśmy się nie pogubili. Jestem na to uczulona ponieważ od początku „Solidarności”, a zwłaszcza od stanu wojennego po okrągły stół, zamieniano znaczenie takich pojęć jak np. porozumienie. A „Solidarność” utożsamiano z walką o zwycięstwo Lecha Wałęsy, a nie społeczeństwa.

Co pani sądzi o szarpaninie wokół  przywództwa nad strajkiem w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.?

To żenujące i śmieszne. Dwóch panów twierdzi, że jednoosobowo wzniecili i prowadzili strajk. A strajk rozpoczęła załoga. Był przygotowywany przez Wolne Związki Zawodowe. To nie jest jednoosobowe przedsięwzięcie. Formalnie kierowało strajkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Przewodniczącym tego prezydium był Lech Wałęsa i tu nie ma się co spierać. To są fakty. Natomiast Bogdan Borusewicz nie był nawet pracownikiem, nie mógł być członkiem Wolnych Związków Zawodowych, a tym bardziej członkiem prezydium. Jeśli Henia (Krzywonos – SI) mówi, że Borusewicz kierował strajkiem, to ja nie wiem – może Borusewicz kierował Henią. Tego nie da się wykluczyć. Andrzej (Gwiazda, mąż Joanny Dudy-Gwiazdy – SI) strasznie się zdziwił.

Skąd te przepychanki?

Nie wiem dlaczego teraz wszczęli tę dyskusję. Trzeba się ich zapytać, o co im chodzi.

Może spór o legendę „Solidarności” to temat na pani następną książkę...

Nie uciekam od tego. Jestem świadkiem, a nawet twórcą historii, więc mam wobec niej obowiązki. Ale tak naprawdę bardziej interesuje mnie co innego - gdzie zmierza  świat w nowym systemie globalnego wyzysku. Bo nie wiem jak to inaczej nazwać. Mamy do czynienia z kapitalizmem, w którym właściwie nie ma własności prywatnej. Tę własność likwidują korporacje. Z okien mojego mieszkania widzę pięć aptek – wszystkie są już w sieci.

Prof. Zdzisław Krasnodębski we wstępie do „Krótkiego kursu nowomowy” opisuje panią jako autorkę lewicową. Jak  pani pojmuje swoją lewicowość?

Jeśli w powszechnym przekonaniu za lewicowe uważa się dziś ugrupowania, które uważają, że państwo musi upaść, zgadzają się na utajnianie agentury oraz lansują szkodliwe dla spójności narodu zmiany obyczajowe, to lewicowcem w takim rozumieniu rzecz jasna nie jestem. Natomiast mam ogromny szacunek dla prostych ludzi, a podejrzliwie odnoszę się do tych, którzy chcą być elitą. Bo elity nas zawiodły.

JKUB

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook