Jedynie prawda jest ciekawa


Duda-Gwiazda: elity nas zawiodły

23.05.2013

Mam ogromny szacunek dla prostych ludzi, a podejrzliwie odnoszę się do tych, którzy chcą być elitą - mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.Info Joanna Duda-Gwiazda. Z legendarną działaczką pierwszej „Solidarności” rozmawiamy o jej najnowszej książce „Krótki kurs nowomowy”.

Stefczyk. Info: Jak należy odczytywać tytuł pani książki? Czy oznacza, że nadal mamy w Polsce do czynienia z nowomową, która była cechą cechą propagandy PRL?

Joanna Duda-Gwiazda: Ta nowomowa teraz inaczej wygląda. Ale tak jak była cechą marksizmu, tak pozostaje znakiem rozpoznawczym obowiązującego obecnie friedmanizmu (od Miltona Friedmana, amerykańskiego ekonomisty, twórcy monetaryzmu – przyp. SI) – to samo fałszowanie pojęć i podmienianie znaczenia słów.  Mówi się np. „inwestor”, gdy w rzeczywistości chodzi o spekulanta walutowego, czy giełdowego.

Jaki to ma skutek?

Ludzie poddani nowomowie tracą  możliwość obrony, porozumienia się i uzgodnienia wspólnych celów. Dlatego demaskowanie nowomowy uważam za jedną najważniejszych rzeczy, żebyśmy się nie pogubili. Jestem na to uczulona ponieważ od początku „Solidarności”, a zwłaszcza od stanu wojennego po okrągły stół, zamieniano znaczenie takich pojęć jak np. porozumienie. A „Solidarność” utożsamiano z walką o zwycięstwo Lecha Wałęsy, a nie społeczeństwa.

Co pani sądzi o szarpaninie wokół  przywództwa nad strajkiem w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.?

To żenujące i śmieszne. Dwóch panów twierdzi, że jednoosobowo wzniecili i prowadzili strajk. A strajk rozpoczęła załoga. Był przygotowywany przez Wolne Związki Zawodowe. To nie jest jednoosobowe przedsięwzięcie. Formalnie kierowało strajkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Przewodniczącym tego prezydium był Lech Wałęsa i tu nie ma się co spierać. To są fakty. Natomiast Bogdan Borusewicz nie był nawet pracownikiem, nie mógł być członkiem Wolnych Związków Zawodowych, a tym bardziej członkiem prezydium. Jeśli Henia (Krzywonos – SI) mówi, że Borusewicz kierował strajkiem, to ja nie wiem – może Borusewicz kierował Henią. Tego nie da się wykluczyć. Andrzej (Gwiazda, mąż Joanny Dudy-Gwiazdy – SI) strasznie się zdziwił.

Skąd te przepychanki?

Nie wiem dlaczego teraz wszczęli tę dyskusję. Trzeba się ich zapytać, o co im chodzi.

Może spór o legendę „Solidarności” to temat na pani następną książkę...

Nie uciekam od tego. Jestem świadkiem, a nawet twórcą historii, więc mam wobec niej obowiązki. Ale tak naprawdę bardziej interesuje mnie co innego - gdzie zmierza  świat w nowym systemie globalnego wyzysku. Bo nie wiem jak to inaczej nazwać. Mamy do czynienia z kapitalizmem, w którym właściwie nie ma własności prywatnej. Tę własność likwidują korporacje. Z okien mojego mieszkania widzę pięć aptek – wszystkie są już w sieci.

Prof. Zdzisław Krasnodębski we wstępie do „Krótkiego kursu nowomowy” opisuje panią jako autorkę lewicową. Jak  pani pojmuje swoją lewicowość?

Jeśli w powszechnym przekonaniu za lewicowe uważa się dziś ugrupowania, które uważają, że państwo musi upaść, zgadzają się na utajnianie agentury oraz lansują szkodliwe dla spójności narodu zmiany obyczajowe, to lewicowcem w takim rozumieniu rzecz jasna nie jestem. Natomiast mam ogromny szacunek dla prostych ludzi, a podejrzliwie odnoszę się do tych, którzy chcą być elitą. Bo elity nas zawiodły.

JKUB

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook