Jedynie prawda jest ciekawa


Jeszcze bez negocjacji straciliśmy 7,3 mld

06.11.2012

Ogłoszona przez minister Bieńkowską strategia negocjacyjna, prowadzi nas na manowce i to kosztem polskiej wsi i rolników - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj razem z europosłem Januszem Wojciechowskim mieliśmy konferencję prasową podczas której bardzo mocno polemizowaliśmy z głównymi tezami wywiadu jakiego udzieliła Gazecie Wyborczej minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowską (http://www.popler.tv/prawoisprawiedliwosc#51172).

Wywiad ten ukazał się 29 października i jego myślą przewodnią było stwierdzenie, że „dopłaty bezpośrednie to nieefektywny system płacenia rolnikom”.

Z tego stwierdzenia wynika naszym zdaniem błędna strategia negocjacyjna rządu Tuska, „odpuścimy Wspólną Politykę Rolną (WPR), a w zamian być może nie obetną nam aż tak bardzo środków na rozwój regionalny”.

Zwracam uwagę, że wywiad został opublikowany w momencie kiedy w Brukseli zaczyna się ostatni etap negocjacji nowej perspektywy finansowej na lata 20014-2020, który ma zostać sfinalizowany na szczycie UE w dniach 22-23 listopada.

W dużym skrócie Wspólna Polityka Rolna ma II filary. Pierwszy - to dopłaty bezpośrednie dla rolników, drugi - środki na rozwój terenów wiejskich.

W obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 środki na dopłaty bezpośrednie rosły od 70% w roku 2007 do 100% w 2013 i sumarycznie dla Polski w tym ostatnim roku wyniosą około 3 mld euro.

W takiej wielkości zostały zaplanowane przez Komisję Europejską dla naszego kraju na następne 7 lat czyli w całej nowej perspektywie powinny wynieść 21 mld euro.

W ramach II filaru Polska otrzymuje w obecnej perspektywie około 2 mld euro rocznie, a więc przez 7 lat, otrzymamy środki w wysokości 14 mld euro.

Podobnie powinno być i w następnej perspektywie finansowej, tak więc sumarycznie Polska powinna otrzymać na lata 2014-2020 na WPR około 35 mld euro.

Jest jeszcze bardzo ważny problem wyrównania dopłat bezpośrednich pomiędzy starymi i nowymi krajami członkowskimi. Mimo tego, że w 2013 roku polscy rolnicy otrzymają 100% dopłat bezpośrednich, to na hektar użytków rolnych w Polsce przypadnie około 190 euro, a na przykład w sąsiednich Niemczech blisko 330 euro.

Do tej pory różnica w dopłatach była uzasadniana niższymi kosztami wytwarzania w nowych krajach członkowskich ale koszty te w zasadzie się już wyrównały i utrzymywanie różnic, jest naszym zdaniem, dyskryminacją polskich rolników, co jest sprzeczne z prawem unijnym.

Polski rząd zapowiedział walkę o wyrównanie dopłat ale nic w tej sprawie nie zrobił i wygląda na to, że w końcówce negocjacji nawet nie chce podnosić tego tematu.

A przecież gdyby do tego wyrównania doszło (średnia unijna dopłat około 270 euro na hektar), to Polska rocznie dodatkowo w ramach I filara uzyskałaby 1 mld euro, a więc w ciągu 7 lat perspektywy finansowej, dodatkowe 7 mld euro.

Naszym zdaniem w Ramach WPR na lata 2014-2020, Polska powinna więc otrzymać 42 mld euro i o takie pieniądze polski rząd powinien walczyć w Brukseli.

Niestety opisana wyżej strategia rządu doprowadzi do tego, że stracimy sporo środków na WPR, nic nie zyskując w ramach funduszy regionalnych.

Już po cichu Komisja Europejska z komisarzem ds. budżetowych Januszem Lewandowskim, obcięła środki na politykę regionalną dla Polski aż o 3 mld euro, a prezydencja cypryjska zmniejszając ogólny budżet UE na lata 2014-2020 o 53 mld euro, zmniejszyła środki na politykę regionalną dla naszego kraju o kolejne 4,3 mld euro.

A więc nie rozpoczynając jeszcze negocjacji, straciliśmy 7,3 mld euro na politykę regionalną i z zarezerwowanych dla naszego kraju 80 mld euro zrobiło się tylko 72,7 mld euro.

Jeżeli będą dalsze cięcia wydatków budżetowych, a chcą tego Niemcy i Francja, stracimy kolejne miliardy euro i wtedy środki na politykę regionalną w przyszłej perspektywie finansowej, będą podobne do tych w obecnej. A przypomnę 68 mld euro na lata 2007-2013, uzyskał premier Marcinkiewicz bez specjalnego rozgłosu.

Ogłoszona przez minister Bieńkowską strategia negocjacyjna, prowadzi nas na manowce i to kosztem polskiej wsi i rolników, co będzie miało odbicie w przyszłości w rosnących cenach żywności. A to jest już problem dla nas wszystkich.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook