Jedynie prawda jest ciekawa


"Jesteśmy skazani na grzeczność strony rosyjskiej"

20.05.2013

Rozmowa z mecenasem Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: śledztwo ws. korzystania z telefonu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie smoleńskiej zostało zawieszone. Prokuratura motywuje swoją decyzję faktem, że strona rosyjska nie realizuje wniosków o pomoc prawną. Nie reaguje nawet na monity w tej sprawie. Jak oceniać decyzję prokuratury?

Mec. Piotr Pszczółkowski: Skoro prokuratura ujawnia tę informację, również mogę powiedzieć, że otrzymałem postanowienie w przedmiocie zawieszenia tego postępowania. Łączy się to z tym, że prokurator podzielił część moich wniosków i zwrócił się do Federacji Rosyjskiej z wnioskiem o uzyskanie szeregu informacji dot. używania telefonu śp. Prezydenta RP. Od uzyskania tych informacji uzależniano dalszy tok postępowania. Z kolei czas ich otrzymania nie daje się określić. Stąd decyzja procesowa prokuratora.

Pan się zgadza z tą decyzją? Czy będzie Pan chciał jej uchylenia?

Nie ma szans na cofnięcie tej decyzji. Co więcej, ja się z nią zgadzam. Skoro prokuratur oddalił moje wnioski możliwe do zrealizowania w kraju, a uwzględnił część wniosków i skierował w ich sprawach pisma do strony rosyjskiej, to ja na obecnym etapie mogę jedynie czekać na realizację tych wniosków. Natomiast postępowanie prokuratorskie zawiesza się, gdy napotyka ono na bliżej nieokreślone problemy dowodowe, których terminu usunięcia nie da się przewidzieć. Taką sytuację mamy obecnie. Mimo ponagleń strona rosyjska wniosków polskiej strony nie zrealizowała, a to uniemożliwia podjęcia decyzji merytorycznych. Decyzja prokuratury się broni. Czekamy na realizację wniosków przez Rosję.

Spodziewa się Pan, że uda się doczekać?

Podejrzewam, że Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, do którego trafił ten wniosek, traktuje ten dokument jako jeden z wielu wniosków, kierowanych w ramach wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. One głównie kierowane są przez wojskową prokuraturę. I do czasu rozpoznania wszystkich wniosków w tych sprawach nie należy się - w mojej ocenie - spodziewać realizacji wniosku ws. użytkowania telefonu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sądzę, że Rosjanie wszystkie wnioski traktują jednakowo. Najprawdopodobniej prokuraturze okręgowej w Warszawie oraz mnie przyjdzie jeszcze czekać sporo czasu na odpowiedź strony rosyjskiej. Szczególnie, że wiele wcześniejszych wniosków prokuratury wojskowej nie zostało zrealizowanych do dziś.

Może zwłoka w tym przypadku nie jest przypadkowa...

Sądzę, że ten wniosek nie jest traktowany jakoś specjalnie. Mam nadzieję, że nie chodzi tu o celową zwłokę, a jedynie o techniczne możliwości zrealizowania wniosku strony polskiej.

Kolejny raz okazuje się, że polska i rosyjska strona nie są równorzędne w sprawie smoleńskiej?

Niewątpliwie znów okazuje się, że jesteśmy skazani na grzeczność i atencję strony rosyjskiej. Jak we wszystkich sprawach realizacja wniosków przez stronę rosyjską nie przebiega na pewno w sposób obiektywnie zadowalający. Nie wiem, jakie są po stronie rosyjskiej trudności. Wydaję mi się, że Rosjanie traktują wnioski jako możliwość pozyskiwania wiadomości z Polski. Oni są bardzo aktywni w kierowaniu wniosków do strony polskiej. Widać, że dochodzi tu do wymiany informacji, w wyniku której Rosjanie uzyskują wiele wiadomości z Polski. To wynika wprost z przyjętych po tragedii smoleńskiej rozwiązań prawnych dotyczących sposobu wyjaśniania katastrofy. Gdyby podjęto inne decyzje nie bylibyśmy petentem w tej sprawie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook