Jedynie prawda jest ciekawa


"Jesteśmy skazani na grzeczność strony rosyjskiej"

20.05.2013

Rozmowa z mecenasem Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: śledztwo ws. korzystania z telefonu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie smoleńskiej zostało zawieszone. Prokuratura motywuje swoją decyzję faktem, że strona rosyjska nie realizuje wniosków o pomoc prawną. Nie reaguje nawet na monity w tej sprawie. Jak oceniać decyzję prokuratury?

Mec. Piotr Pszczółkowski: Skoro prokuratura ujawnia tę informację, również mogę powiedzieć, że otrzymałem postanowienie w przedmiocie zawieszenia tego postępowania. Łączy się to z tym, że prokurator podzielił część moich wniosków i zwrócił się do Federacji Rosyjskiej z wnioskiem o uzyskanie szeregu informacji dot. używania telefonu śp. Prezydenta RP. Od uzyskania tych informacji uzależniano dalszy tok postępowania. Z kolei czas ich otrzymania nie daje się określić. Stąd decyzja procesowa prokuratora.

Pan się zgadza z tą decyzją? Czy będzie Pan chciał jej uchylenia?

Nie ma szans na cofnięcie tej decyzji. Co więcej, ja się z nią zgadzam. Skoro prokuratur oddalił moje wnioski możliwe do zrealizowania w kraju, a uwzględnił część wniosków i skierował w ich sprawach pisma do strony rosyjskiej, to ja na obecnym etapie mogę jedynie czekać na realizację tych wniosków. Natomiast postępowanie prokuratorskie zawiesza się, gdy napotyka ono na bliżej nieokreślone problemy dowodowe, których terminu usunięcia nie da się przewidzieć. Taką sytuację mamy obecnie. Mimo ponagleń strona rosyjska wniosków polskiej strony nie zrealizowała, a to uniemożliwia podjęcia decyzji merytorycznych. Decyzja prokuratury się broni. Czekamy na realizację wniosków przez Rosję.

Spodziewa się Pan, że uda się doczekać?

Podejrzewam, że Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, do którego trafił ten wniosek, traktuje ten dokument jako jeden z wielu wniosków, kierowanych w ramach wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. One głównie kierowane są przez wojskową prokuraturę. I do czasu rozpoznania wszystkich wniosków w tych sprawach nie należy się - w mojej ocenie - spodziewać realizacji wniosku ws. użytkowania telefonu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sądzę, że Rosjanie wszystkie wnioski traktują jednakowo. Najprawdopodobniej prokuraturze okręgowej w Warszawie oraz mnie przyjdzie jeszcze czekać sporo czasu na odpowiedź strony rosyjskiej. Szczególnie, że wiele wcześniejszych wniosków prokuratury wojskowej nie zostało zrealizowanych do dziś.

Może zwłoka w tym przypadku nie jest przypadkowa...

Sądzę, że ten wniosek nie jest traktowany jakoś specjalnie. Mam nadzieję, że nie chodzi tu o celową zwłokę, a jedynie o techniczne możliwości zrealizowania wniosku strony polskiej.

Kolejny raz okazuje się, że polska i rosyjska strona nie są równorzędne w sprawie smoleńskiej?

Niewątpliwie znów okazuje się, że jesteśmy skazani na grzeczność i atencję strony rosyjskiej. Jak we wszystkich sprawach realizacja wniosków przez stronę rosyjską nie przebiega na pewno w sposób obiektywnie zadowalający. Nie wiem, jakie są po stronie rosyjskiej trudności. Wydaję mi się, że Rosjanie traktują wnioski jako możliwość pozyskiwania wiadomości z Polski. Oni są bardzo aktywni w kierowaniu wniosków do strony polskiej. Widać, że dochodzi tu do wymiany informacji, w wyniku której Rosjanie uzyskują wiele wiadomości z Polski. To wynika wprost z przyjętych po tragedii smoleńskiej rozwiązań prawnych dotyczących sposobu wyjaśniania katastrofy. Gdyby podjęto inne decyzje nie bylibyśmy petentem w tej sprawie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook