Jedynie prawda jest ciekawa


Jest Wielkanoc, a więc jaja w cenie

17.04.2014

W ramach rządowych pisanek dla Narodu, GUS, rządowi eksperci, jak i samo MPiPS ustami redaktorów TVN-24 i innych mediów mętnego nurtu poinformowali Polaków, że za 6 lat, w 2020 r. będzie koniec z problemem bezrobocia w Polsce. Przed nami podobno już niedługo, pustki i hulający wiatr w pośredniakach, pracownicy dyktujący wysokość wynagrodzeń przedsiębiorcom, intratne stanowiska pracy na wyciągnięcie ręki. Istny High Life i Bon Ton. Jak widać poczucie humoru, Orwell i bufonada nie opuszczają naszych rządzących nawet w Wielkim Poście.

Wpisując się w malowanie polskiej rzeczywistości gospodarczej pod świąteczne jajeczko, otrzymaliśmy kolejną porcję dobrych wiadomości, że oto rośnie zatrudnienie, a przeciętne wynagrodzenie poszybowało do ponad 4 tys. zł miesięcznie. Jak widać grunt, to dobre samopoczucie władzy i zaklinanie rzeczywistości. Jak to ostatnio zwykle bywa, za rządów obecnej koalicji jest u nas urzędnicza półprawda, TVN-owska cała prawda, całą dobę, ale najczęściej g.. prawda. 

Ostateczne rozwiązanie problemu bezrobocia w 2020 r. w Polsce przez PO i PSL to surrealistyczny sen, fantastyka i żenada, która nawet Wielkanocnego Baranka może wyprowadzić z równowagi. Te kolejne obiecanki, cacanki mają miejsce w sytuacji, gdy mamy 2,3 miliona bezrobotnych, w tym ok. 300 tys. z wyższym wykształceniem, 2,5 miliona ekonomicznych emigrantów - tylko w 2013 r. wyjechało za pracą pół miliona Polaków i w 2014 r. będzie powtórka z rozrywki. Na wyjazd za chlebem szykuje się blisko 70 proc. polskich studentów kończących studia, a ukryte bezrobocie w kraju sięga ok. 1-1,5 miliona osób. 

Bieda i bezrobocie mogą więc rechotać do woli z tego typu rządowych zapowiedzi. Być może w 2020 r. nie będzie już w Polsce bezrobocia, bo i samej Polski być może już nie będzie, będzie zamiast niej zbankrutowana półkolonia, w której nie będzie już młodych ludzi chętnych do pracy, chyba że napłynie do nas kilkumilionowa fala uciekinierów z Ukrainy, którzy chętnie podejmą pracę za 4-5 zł za godzinę. Już dziś w ramach powstających nowych miejsc pracy, mamy młodociane gangi na Śląsku kradnące węgiel z pociągów, jak z za okupacji, nowe odkrywkowe biedaszyby, a stary Pruszków, który wyszedł na wolność tworzy nowe miejsca pracy w nielegalnym obrocie paliwami. 

Dziś znalezienie pracy dla 55-latka nawet w dużym mieście graniczy z cudem, a często okazuje się, że 40-letni pracownicy są już za starzy dla przedsiębiorców. Elastyczny czas pracy już dziś daje polskim pracodawcom szansę na stosowanie zasady: raz, dwa, trzy dzisiaj pracę tracisz Ty, zaś wydłużony wiek emerytalny do 67 lat, tylko potęguje blokadę etatów, zwiększa emigrację młodych i bezrobocie. Oskładkowanie umów zleceń, już dziś powoduje, że przedsiębiorcy w niektórych branżach zwalniają i tną i tak już nędzne wynagrodzenia. Olbrzymie zwolnienia szykują przecież PKP, Kompania Węglowa, firmy energetyczne, szkoły, szpitale, a nawet banki. 

Można przecież wzorem MF i jego loterii paragonowej również w MPiPS wprowadzić loterię - pełen etat dla bezrobotnego raz do roku. Mamy też podobno coraz więcej ogłoszeń pracy w Urzędach Pracy tyle, że często są to ogłoszenia typu: 

>zatrudnię młodego z wieloletnim doświadczeniem, w pełni dyspozycyjnego w weekendy, z dobrą znajomością dwóch języków obcych, najlepiej z własnym samochodem za 1680 zł brutto. 

Widać też wyraźnie, że młody zdolny i pracowity MPiPS Wł. Kosiniak-Kamysz coraz lepiej wciela się w rolę prezesa R. Ochódzkiego z legendarnego filmu "Miś". 

Wpisując się w retorykę St. Tyma można by piejących peany, o likwidacji bezrobocia w 2020 r. w Polsce zapytać:

>Panowie czy na pewno dobrze się czujecie? 

Jedno jest pewne, intensywna walka z bezrobociem w 2014 r. znacząco przyspieszyła na papierze i w propagandzie, tym bardziej, że za pasem wybory. Ma absolutną rację odsądzany od czci i wiary, przez dyżurne media ksiądz St. Małkowski, który mówi, że w takim kraju, jak Polska dzisiaj nie da się normalnie żyć. Być może egzorcyzmy przydałyby się nie tylko na Krakowskim Przedmieściu, ale też i w Alejach Ujazdowskich i na ul. Brackiej. Nie czekając na 2020 r. można już dziś powiedzieć kiedy realnie będzie lepiej z pracą w Polsce. Kiedy pracę stracą zarówno premier D. Tusk, jak i minister Wł. Kosiniak-Kamysz.

                                                                              
Janusz Szewczak                                                                 
Główny Ekonomista SKOK

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook