Jedynie prawda jest ciekawa


Jest sukces w walce z GMO

04.01.2013

O ile zakaz upraw GMO będzie egzekwowany, to znaczy, że obroniliśmy Polskę przed groźną ekspansją - pisze europoseł PiS Janusz Wojciechowski

Kropla drąży skałę. Pod naciskiem społęcznym organizacji społecznych, środowisk naukowych i wielu ludzi dobrej woli, pod naciskiem politycznym opozycji Prawa i Sprawiedliwości, rząd wprowadził zakaz upraw w Polsce genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora – roślin genetycznie zmodyfikowanych, dopuszczonych do uprawy w Unii Europejskiej.

Ten sukces poprzedziło wiele lat upartej walki, za którą składam wyrazy uznania i podziękowania wszystkim, którzy wzieli w niej udział, przede wszystkim organizacjom społecznym zrzeszonym w Koalicji na Rzecz Polski Wolnej od GMO.

Sam tez dołożyłem cegiełkę do tej walki, działaniami w Parlamencie Europejskim, bo to ostatecznie Europarlament, przyjmując w lipcu 2011 roku raport pani Lepage, otworzył możliwość legalnego ustanawiania krajowych zakazów upraw GMO.

Za wprowadzeniem takiej możliwości wypowiadałem się w Parlamencie Europejskim wielokrotnie, zarówno w debatach, jak i w innych wystąpieniach na różnego rodzaju konferencjach międzynarodowych.

Już w 2006 roku wraz z posłami Caroline Lucas (Wielka Bruytania) Ioannisem Glavakisem (Grecja) i Thijsem Bermanem (Holandia) zainicjowałem akcję zbierania podpisów pod projektem deklaracji pisemnej, zmierzającej do tego, aby każdy kraj członkowski UE miał prawo mocą własnego prawa skutecznie zakazać upraw GMO na swoim terytorium. Udało się wtedy zebrać 204 podpisy, za mało, żeby deklaracja przeszła, ale mimo wszystko było to działanie znacznie wzmacniające ruch przeciwników GMO w Parlamencie.

Istotne znaczenie miała głośna w Parlamencie Europejskim konferencja „Naukowcy dla Europy wolnej od GMO”, na którą udało się ściągnąć wybitne autorytety naukowe ze świata, (m.n Jeffreya Smitha z USA, dr. Jermakową z Rosji, profesora Perrino z Włoch, z Polski brał udział dr. Zbigniew Hałat) i uzyskać naukowe potwierdzenie zagrożenia, które wiąże się z GMO. Miałem zaszczyt być gospodarzem i jednym z referentów Tej Konferencji z ramienia Parlamentu Europejskiego. Konferencja odbyła się 12 czerwca 2007 roku, wzbudziła duże zainteresowanie europosłów i miała istotny wpływ na zmianę nastawienia eurodeputowanych do problemu GMO.

autor: Janusz Wojciechowski

Europoseł PiS w Parlamencie Europejskim 

[fot:M.Czutko]Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook