Jedynie prawda jest ciekawa


„Jest problem z wolnością słowa”

06.03.2013

- Mamy do czynienia z głębokim kryzysem dotykającym całe środowisko mediów - mówi o decyzji sądu ws. tygodnika "wSieci" przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Mediów.

Stefczyk.info: - Na ile rzeczywisty jest problem ograniczania wolności słowa w Polsce?

Adam Kwiatkowski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa: - Mamy problem z wolnością słowa i w ogóle z demokracją. Przecież w normalnym parlamencie nie powinien być potrzebny zespół ds. obrony wolności słowa. Samo jego istnienie świadczy o pewnych patologiach. Mnie jest bardzo przykro, że musieliśmy go powołać, ale życie uczy nas, że jest niezbędny. To, co spotkało zespół dziennikarzy tworzący „wSieci” jest tego najlepszym dowodem.

 

Gdzie pan widzi większe zagrożenie – na styku polityki i biznesu medialnego czy w sądach, które jednym orzeczeniem próbują zamknąć niezależne pismo?

Mamy do czynienia z wieloma patologiami, które odbijają się na mediach. Dziennikarze, którzy są niepokorni, którzy realizują swoje powołanie, którzy pytają dwie strony konfliktu, jakie jest ich zdanie, którzy patrzą rządowi i władzy na ręce wypełniają swoją rolę. Zadaniem dziennikarza jest pisanie o wszelkich nieprawidłowościach. Dziennikarstwo nie bez kozery nazywane jest czwartą władzą. Nie może być tak, że przedstawiciele mediów „recenzują” rządzących tylko z wielkim entuzjazmem. Władza nie ma prawa ingerować w funkcjonowanie takich redakcji, jak stare „Uważam Rze”. Przecież to był zespół, który zbudował bardzo silny, opiniotwórczy tygodnik i nie mógł dalej pracować. Prawdopodobnie dlatego, że był władzy nie na rękę. Skąd problemy Telewizji Trwam z uzyskaniem miejsca na multipleksie? To jest dokładnie ten sam przykład. Dlaczego pewni dziennikarze nie są w ogóle zapraszani do mediów publicznych? Bo one są publiczne już tylko z samej nazwy. Mamy do czynienia z głębokim kryzysem dotykającym całe środowisko mediów.

 

Jak pan odbiera decyzję sądu ws. tygodnika „wSieci”, zakazującą na wniosek Grzegorza Hajdarowicza zakazywania używania tego tytułu, bo ma on niby być konkurencyjny wobec jego podstrony „W sieci opinii” na portalu rp.pl? Sędzia nie zapytał nawet pozwanej strony o zdanie. Kazał natychmiast zaprzestać wydawania pisma.

Decyzja sądu dziwi. W pierwszym momencie nie chciało mi się w nią wierzyć, ale życie dość brutalnie uczy nas, że w Polsce nie ma rzeczy niemożliwych. Że takie sytuacje na pierwszy rzut oka niemożliwe do zaistnienia mają niestety miejsce. Widać tu bardzo istotną rolę do odegrania dla naszego zespołu – trzeba jasno mówić, że bronimy wolności słowa, sprzeciwiamy się jej ograniczaniu, a dziennikarze mogą liczyć na nasze wsparcie.

 

Od mówienia – nawet głośnego – problem się nie rozwiąże. Jakie jeszcze istnieją instrumenty?

Będziemy starali się zainteresować i przekazać te problemy na arenie międzynarodowej. Będziemy pytać o związki państwa z niektórymi redakcjami – tymi, które z jakichś powodów (możemy tylko się domyślać, jakich), otrzymują wielomilionowe lub wielotysięczne kontrakty z instytucji państwowych w ramach reklam. Dzięki temu nie muszą się martwić o swoją sprzedaż, bo pokrywają koszty funkcjonowania właśnie z tych reklam. Będziemy dążyć do zwołania komisji sprawiedliwości, bo naszym zdaniem została przekroczona pewna bariera, która przekraczana być nie powinna. Oczywiście będziemy twardo mówić, jakie jest nasze zdanie i zdecydowanie wspierać tych, którzy mają problemy wynikające z dążenia do prawdy, ze stawiania niewygodnych pytań, pisania o sprawach, których w innych tytułach nie znajdziemy. Myślę, że takie wsparcie płynące z parlamentu też ma swoje znaczenie. Tyle możemy w tej chwili zaoferować.

 

Not. ruk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook