Jedynie prawda jest ciekawa

Jest jeszcze o co walczyć z Brukselą

22.11.2011

„Solidarność” zaapelowała o zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który zagraża polskim interesom. O wsparcie tej inicjatywy szef „S” Piotr Duda zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Stefczyk.info poprosił o komentarz w tej sprawie Tomasza Chmala, eksperta Instytutu Sobieskiego w obszarze energetyki.

To ze wszech miar uzasadniony krok – stwierdza Chmal. – „Solidarność” robi wreszcie to, czym powinna się zająć już przed kilku laty. Jest jeszcze bowiem o co walczyć z Brukselą – dodaje ekspert.

Chmal wskazuje, że Polacy w swojej większości nie zdają sobie sprawy i nie interesują się tym, czym obłędnie forsowane pakiety klimatyczne będą skutkowały dla polskiej gospodarki i dla jakości życia ich samych.

Dlatego budowanie wsparcia społecznego to znakomity pomysł. Konieczne jest tu pobudzenie i zmobilizowanie społeczeństwa. Należy wskazywać, że w tej sprawie chodzi o żywotne interesy Polski. Trzeba trzymać kciuki za tę inicjatywę – podkreśla Chmal.

W tym kontekście rozmówca Stefczyk.info przywołuje przykłady z całego świata. – Aktualne, jak i wzrastające potęgi gospodarcze, takie jak Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia, Indie czy Rosja coraz mniej są zainteresowane uczestnictwem w forsowanym przez Europę projekcie klimatycznym. Rozumieją bowiem, iż chcąc rozwijać swoje gospodarki i liczyć się w globalnej rywalizacji, nie mogą pozwolić sobie na przyjmowanie coraz to nowych pomysłów wymyślanych w gabinetach postępowców i ekologów – wyjaśnia Chmal. – Ci, którzy twierdzą inaczej, wykazują w tym względzie zadziwiającą aberrację – podkreśla.

Not. RoJ

[fot. sxc.hu]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook