Jedynie prawda jest ciekawa

"Walkę z dyskryminacją zacznijmy od Polaków na Litwie"

26.11.2012

O kolejnym antypolskim wydarzeniu na Litwie portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Janem Dziedziczakiem.

Stefczyk.info: Na cmentarzu na Rossie doszło do profanacji mauzoleum Józefa Piłsudskiego i jego matki. Rozwieszono również plakat z pogróżkami wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego oraz Polaków żyjących na Litwie. Jak Pan to komentuje?

Jan Dziedziczak: Mamy do czynienia z przejawem działania litewskich nacjonalistów. W mojej ocenie to wydarzenie jest próbą zaognienia sytuacji między Polską a Litwą, czego skutkiem byłoby pogorszenie sytuacji Polaków mieszkających na Litwie. Mam nadzieję, że tą sprawą zainteresuje się Parlament Europejski. Wśród gróźb, które zostały sformułowane, były również pogróżki wobec Waldemara Tomaszewskiego, który jest eurodeputowanym. Liczę na to, że PE nie przymknie oczu na to wydarzenie. Z przyczyn przynależności narodowej grozi się jednemu z deputowanych do PE. To jawna dyskryminacja. Mam nadzieję, że prezydent Litwy, która była przez wiele lat komisarzem w UE, również zauważy problem dyskryminacji Polaków. Dotychczas pani prezydent, wywodząca się z KE, w mojej ocenie bardzo aktywnie zwalcza wszelkie dyskryminacje, poza tymi wymierzonymi w Polaków. Jeśli czuje potrzebę walki z dyskryminacją, to warto zacząć od Polaków na Litwie, czyli znacznej grupy obywateli jej państwa. Liczę także na to, że atak na jednego z europosłów, doprowadzi do tego, że ten problem będzie mocniej zauważany w europarlamencie.

Do tej pory nie ma stanowiska MSZ w tej sprawie. Doradca prezydenta prof. Nałęcz bagatelizował to wydarzenie. Jak Polska powinna się zachować w tej sytuacji?

Nie można akceptować tego wydarzenia. Tę sprawę należy pozostawić w gestii nowego rządu litewskiego. Wierzę, że nowy gabinet w sposób bardziej obiektywny spojrzy na stosunki polsko-litewskie i będzie budował nowe mosty porozumienia między naszymi Narodami. To jest korzystne dla obu stron.

Sukces polityczny Akcji Wyborczej Polaków na Litwie pomoże Polakom?

Sukces polityczny Polaków na Litwie budzi radość. Cieszę się, że ta inicjatywa, dbająca o to, by na Litwie nie było dyskryminacji ze względów narodowościowych, a jednocześnie będąca lojalną wobec państwa litewskiego, odniosła tak duży sukces i współtworzy rząd. Sądzę, że ten rząd będzie pracował z korzyścią dla relacji polsko-litewskich, a więc także z korzyścią dla Republiki Litewskiej.

Uda się polepszyć stosunki bez zmiany polityki rządu polskiego?

Wiele należy zrobić na rzecz polepszenia stosunków Polski i Litwy. To jest zadanie dla władz obu krajów. Mam nadzieję, że w tej chwili - mimo tego incydentu - rozpoczyna się dobry okres w relacjach polsko-litewskich. To jest korzystne, i dla obywateli obu krajów, i dla naszego regionu, a także dla całej UE. Na współpracy polsko-litewskiej na pewno nikt nie straci.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook