Jedynie prawda jest ciekawa


"Walkę z dyskryminacją zacznijmy od Polaków na Litwie"

26.11.2012

O kolejnym antypolskim wydarzeniu na Litwie portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Janem Dziedziczakiem.

Stefczyk.info: Na cmentarzu na Rossie doszło do profanacji mauzoleum Józefa Piłsudskiego i jego matki. Rozwieszono również plakat z pogróżkami wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego oraz Polaków żyjących na Litwie. Jak Pan to komentuje?

Jan Dziedziczak: Mamy do czynienia z przejawem działania litewskich nacjonalistów. W mojej ocenie to wydarzenie jest próbą zaognienia sytuacji między Polską a Litwą, czego skutkiem byłoby pogorszenie sytuacji Polaków mieszkających na Litwie. Mam nadzieję, że tą sprawą zainteresuje się Parlament Europejski. Wśród gróźb, które zostały sformułowane, były również pogróżki wobec Waldemara Tomaszewskiego, który jest eurodeputowanym. Liczę na to, że PE nie przymknie oczu na to wydarzenie. Z przyczyn przynależności narodowej grozi się jednemu z deputowanych do PE. To jawna dyskryminacja. Mam nadzieję, że prezydent Litwy, która była przez wiele lat komisarzem w UE, również zauważy problem dyskryminacji Polaków. Dotychczas pani prezydent, wywodząca się z KE, w mojej ocenie bardzo aktywnie zwalcza wszelkie dyskryminacje, poza tymi wymierzonymi w Polaków. Jeśli czuje potrzebę walki z dyskryminacją, to warto zacząć od Polaków na Litwie, czyli znacznej grupy obywateli jej państwa. Liczę także na to, że atak na jednego z europosłów, doprowadzi do tego, że ten problem będzie mocniej zauważany w europarlamencie.

Do tej pory nie ma stanowiska MSZ w tej sprawie. Doradca prezydenta prof. Nałęcz bagatelizował to wydarzenie. Jak Polska powinna się zachować w tej sytuacji?

Nie można akceptować tego wydarzenia. Tę sprawę należy pozostawić w gestii nowego rządu litewskiego. Wierzę, że nowy gabinet w sposób bardziej obiektywny spojrzy na stosunki polsko-litewskie i będzie budował nowe mosty porozumienia między naszymi Narodami. To jest korzystne dla obu stron.

Sukces polityczny Akcji Wyborczej Polaków na Litwie pomoże Polakom?

Sukces polityczny Polaków na Litwie budzi radość. Cieszę się, że ta inicjatywa, dbająca o to, by na Litwie nie było dyskryminacji ze względów narodowościowych, a jednocześnie będąca lojalną wobec państwa litewskiego, odniosła tak duży sukces i współtworzy rząd. Sądzę, że ten rząd będzie pracował z korzyścią dla relacji polsko-litewskich, a więc także z korzyścią dla Republiki Litewskiej.

Uda się polepszyć stosunki bez zmiany polityki rządu polskiego?

Wiele należy zrobić na rzecz polepszenia stosunków Polski i Litwy. To jest zadanie dla władz obu krajów. Mam nadzieję, że w tej chwili - mimo tego incydentu - rozpoczyna się dobry okres w relacjach polsko-litewskich. To jest korzystne, i dla obywateli obu krajów, i dla naszego regionu, a także dla całej UE. Na współpracy polsko-litewskiej na pewno nikt nie straci.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook