Jedynie prawda jest ciekawa


Jerzy Kubrak: okrutna potęga niesmaku

24.02.2014

Gdy nowe (a właściwie w ogromnej mierze nadal nowe-stare) władze Ukrainy poszukują listem gończym Wiktora Janukowycza, mieszkańcy Kijowa mogą zobaczyć na własne oczy w jakim luksusie pławił się obalony satrapa.

Kapiąca złotem prywatna rezydencja Janukowycza, udostępniona do zwiedzania, jest świadectwem tego jak dyktator żerował na własnym narodzie. W sumie nic nowego – takie same pałace stawiają sobie kacykowie w Afryce, czy „rodzina królewska” w czerwonej Korei Północnej – a jednak widok tych komnat, luster, żyrandoli, basenów i saun jest porażający.

W salonie kąpielowym Janukowycza (bo łazienką tego nazwać nie sposób) nad wanną z hydromasażem wisi złocisty gobelin, a na nim umieszczony jest na ścianie płaski telewizor. Czy to na tym ekranie, zażywając gorącej kąpieli, prezydent Ukrainy doglądał jak snajperzy rozstrzeliwali demonstrantów na Majdanie? Wstrząsające!

Ale poza przerażeniem widoki z pałacowym wnętrz rezydencji Janukowycza budzą też inną refleksję: co za kicz, jakie nagromadzenie nowobogackiego, bazarowego blichtru! Wręcz himalaje złego gustu i braku smaku. Jak to możliwe, że Ukraińcy pozwolili, by tyle lat rządził nimi polityk, nie dość, że głupi, to tak prostacki?

Co najmniej niesmak wywołuje też inna obserwacja - jak zadziwiająco łatwo, płynnym ruchem, niedawni wykonawcy poruczeń Janukowycza przeskakują  na drugą stronę barykady. Jak łatwo – mniej lub bardziej szeregowym funkcjonariuszom obalonego reżimu – przechodzić teraz na stronę opozycji, gdy na Majdanie nie świszczą już kule.

Gdy widzę ambasadora Ukrainy, który przekonuje dziś w telewizji, że od dawna był przeciwnikiem Janukowycza, zastanawiam się dlaczego nie zdecydował się na taką deklarację choćby kilka dni temu. Nie chciałbym nikogo krzywdzić, bo nie każdy musi być bohaterem. Ale niesmak, potęga niesmaku zostaje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Jerzy Kubrak

[fot. Ilya Varlamov/zyalt.livejournal.com]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook