Jedynie prawda jest ciekawa


Jerzy Kubrak: okrutna potęga niesmaku

24.02.2014

Gdy nowe (a właściwie w ogromnej mierze nadal nowe-stare) władze Ukrainy poszukują listem gończym Wiktora Janukowycza, mieszkańcy Kijowa mogą zobaczyć na własne oczy w jakim luksusie pławił się obalony satrapa.

Kapiąca złotem prywatna rezydencja Janukowycza, udostępniona do zwiedzania, jest świadectwem tego jak dyktator żerował na własnym narodzie. W sumie nic nowego – takie same pałace stawiają sobie kacykowie w Afryce, czy „rodzina królewska” w czerwonej Korei Północnej – a jednak widok tych komnat, luster, żyrandoli, basenów i saun jest porażający.

W salonie kąpielowym Janukowycza (bo łazienką tego nazwać nie sposób) nad wanną z hydromasażem wisi złocisty gobelin, a na nim umieszczony jest na ścianie płaski telewizor. Czy to na tym ekranie, zażywając gorącej kąpieli, prezydent Ukrainy doglądał jak snajperzy rozstrzeliwali demonstrantów na Majdanie? Wstrząsające!

Ale poza przerażeniem widoki z pałacowym wnętrz rezydencji Janukowycza budzą też inną refleksję: co za kicz, jakie nagromadzenie nowobogackiego, bazarowego blichtru! Wręcz himalaje złego gustu i braku smaku. Jak to możliwe, że Ukraińcy pozwolili, by tyle lat rządził nimi polityk, nie dość, że głupi, to tak prostacki?

Co najmniej niesmak wywołuje też inna obserwacja - jak zadziwiająco łatwo, płynnym ruchem, niedawni wykonawcy poruczeń Janukowycza przeskakują  na drugą stronę barykady. Jak łatwo – mniej lub bardziej szeregowym funkcjonariuszom obalonego reżimu – przechodzić teraz na stronę opozycji, gdy na Majdanie nie świszczą już kule.

Gdy widzę ambasadora Ukrainy, który przekonuje dziś w telewizji, że od dawna był przeciwnikiem Janukowycza, zastanawiam się dlaczego nie zdecydował się na taką deklarację choćby kilka dni temu. Nie chciałbym nikogo krzywdzić, bo nie każdy musi być bohaterem. Ale niesmak, potęga niesmaku zostaje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Jerzy Kubrak

[fot. Ilya Varlamov/zyalt.livejournal.com]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook