Jedynie prawda jest ciekawa


Jerzy Kubrak: okrutna potęga niesmaku

24.02.2014

Gdy nowe (a właściwie w ogromnej mierze nadal nowe-stare) władze Ukrainy poszukują listem gończym Wiktora Janukowycza, mieszkańcy Kijowa mogą zobaczyć na własne oczy w jakim luksusie pławił się obalony satrapa.

Kapiąca złotem prywatna rezydencja Janukowycza, udostępniona do zwiedzania, jest świadectwem tego jak dyktator żerował na własnym narodzie. W sumie nic nowego – takie same pałace stawiają sobie kacykowie w Afryce, czy „rodzina królewska” w czerwonej Korei Północnej – a jednak widok tych komnat, luster, żyrandoli, basenów i saun jest porażający.

W salonie kąpielowym Janukowycza (bo łazienką tego nazwać nie sposób) nad wanną z hydromasażem wisi złocisty gobelin, a na nim umieszczony jest na ścianie płaski telewizor. Czy to na tym ekranie, zażywając gorącej kąpieli, prezydent Ukrainy doglądał jak snajperzy rozstrzeliwali demonstrantów na Majdanie? Wstrząsające!

Ale poza przerażeniem widoki z pałacowym wnętrz rezydencji Janukowycza budzą też inną refleksję: co za kicz, jakie nagromadzenie nowobogackiego, bazarowego blichtru! Wręcz himalaje złego gustu i braku smaku. Jak to możliwe, że Ukraińcy pozwolili, by tyle lat rządził nimi polityk, nie dość, że głupi, to tak prostacki?

Co najmniej niesmak wywołuje też inna obserwacja - jak zadziwiająco łatwo, płynnym ruchem, niedawni wykonawcy poruczeń Janukowycza przeskakują  na drugą stronę barykady. Jak łatwo – mniej lub bardziej szeregowym funkcjonariuszom obalonego reżimu – przechodzić teraz na stronę opozycji, gdy na Majdanie nie świszczą już kule.

Gdy widzę ambasadora Ukrainy, który przekonuje dziś w telewizji, że od dawna był przeciwnikiem Janukowycza, zastanawiam się dlaczego nie zdecydował się na taką deklarację choćby kilka dni temu. Nie chciałbym nikogo krzywdzić, bo nie każdy musi być bohaterem. Ale niesmak, potęga niesmaku zostaje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Jerzy Kubrak

[fot. Ilya Varlamov/zyalt.livejournal.com]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook