Jedynie prawda jest ciekawa

Jerzy Kubrak: okrutna potęga niesmaku

24.02.2014

Gdy nowe (a właściwie w ogromnej mierze nadal nowe-stare) władze Ukrainy poszukują listem gończym Wiktora Janukowycza, mieszkańcy Kijowa mogą zobaczyć na własne oczy w jakim luksusie pławił się obalony satrapa.

Kapiąca złotem prywatna rezydencja Janukowycza, udostępniona do zwiedzania, jest świadectwem tego jak dyktator żerował na własnym narodzie. W sumie nic nowego – takie same pałace stawiają sobie kacykowie w Afryce, czy „rodzina królewska” w czerwonej Korei Północnej – a jednak widok tych komnat, luster, żyrandoli, basenów i saun jest porażający.

W salonie kąpielowym Janukowycza (bo łazienką tego nazwać nie sposób) nad wanną z hydromasażem wisi złocisty gobelin, a na nim umieszczony jest na ścianie płaski telewizor. Czy to na tym ekranie, zażywając gorącej kąpieli, prezydent Ukrainy doglądał jak snajperzy rozstrzeliwali demonstrantów na Majdanie? Wstrząsające!

Ale poza przerażeniem widoki z pałacowym wnętrz rezydencji Janukowycza budzą też inną refleksję: co za kicz, jakie nagromadzenie nowobogackiego, bazarowego blichtru! Wręcz himalaje złego gustu i braku smaku. Jak to możliwe, że Ukraińcy pozwolili, by tyle lat rządził nimi polityk, nie dość, że głupi, to tak prostacki?

Co najmniej niesmak wywołuje też inna obserwacja - jak zadziwiająco łatwo, płynnym ruchem, niedawni wykonawcy poruczeń Janukowycza przeskakują  na drugą stronę barykady. Jak łatwo – mniej lub bardziej szeregowym funkcjonariuszom obalonego reżimu – przechodzić teraz na stronę opozycji, gdy na Majdanie nie świszczą już kule.

Gdy widzę ambasadora Ukrainy, który przekonuje dziś w telewizji, że od dawna był przeciwnikiem Janukowycza, zastanawiam się dlaczego nie zdecydował się na taką deklarację choćby kilka dni temu. Nie chciałbym nikogo krzywdzić, bo nie każdy musi być bohaterem. Ale niesmak, potęga niesmaku zostaje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Jerzy Kubrak

[fot. Ilya Varlamov/zyalt.livejournal.com]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook