Jedynie prawda jest ciekawa


Jerzy Jachowicz o Piniorze: Czy to na pewno były łapówki?

08.12.2016

Sprawa zatrzymania Józefa Piniora, którą żyje cała Polska od kilku dni, zawiera w sobie kilka zagadek, ponieważ wszystko znamy tylko z medialnych przekazów. Jedną z istotnych dla mnie, jest rola jego asystenta, Jarosława Wardęgi, z którym jest związany od końcówki lat 80. - mówi w wideokomentarzu Jerzy Jachowicz, publicysta tygodnika „wSieci”.

Dziennikarz zastanawia się, czy Józef Pinior wiedział już od 2001 roku, że jego asystent jest podejrzewany przez IPN o tajną współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.

„To właśnie wtedy Jarosław Wardęga uznał, że czas na to, by startować do parlamentu. Wtedy okazało się, że jego oświadczenie, że nie był związany ze służbami jest fałszywe – tak w każdym razie stwierdził IPN i podał sprawę do sądu lustracyjnego – mówi publicysta „wSieci”.

Przypomniał, że Wardęga po blisko rocznym procesie sąd uwolnił go od tego zarzutu.

„Sąd użył formułki, która niewiele mówi. Nie mówi wprost, że nie był tajnym współpracownikiem, tylko mówi, że nie złożył fałszywego oświadczenia. Czyli de facto wynika, zgodnie z jego oświadczeniem, że nie był” - dodaje Jachowicz.

Zwraca także uwagę na to, jak działa sąd lustracyjny w Polsce i jakimi kryteriami się kieruje.

„To kryteria ustanowione przez Trybunał Konstytucyjny, który postawił właściwie bariery prawie trudne do pokonania, jeśli chodzi o stwierdzenie rzeczywistej współpracy. Tam muszą być spełnione warunki brania pieniędzy, oświadczenie, jakieś materiały. Wiadomo, ze SB to wszystko zniszczyło” - dodał.

Jachowicz mówił również, że prawdopodobnie nie były to żadne łapówki, tylko pożyczki.

„Kiedy to usłyszałem, to przypomniałem sobie, że przed sądem to może być bardzo trudna sprawa, dla udowodnienia panu Piniorowi, że brał łapówki. Dlaczego? Ponieważ osobiście spotkałem się z bardzo podobna sprawą, kiedy opisywałem korupcję wśród młodych działaczy PO i miałem – zdawałoby się – niezawodnego, koronnego świadka, który właśnie brał te łapówki, który przyznał się do tego. Nagle przed sądem zmienił swoje zeznania i zaczął mówić, że to była pożyczka. Od tych ludzi, który byli posądzeni o korupcję, a którzy podali mnie do sądu. Na szczęście sąd był tutaj przytomny. Sędzia wyczuł i ocenił, że tak zmienione zeznania koronnego świadka są nieprawdziwe” - powiedział i dodał:

„PiS miałby teraz mścić się za to, że Józef Pinior chciał podać do sadu takie postaci jak Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, śp. Jerzy Szmajdziński czy gen. Marek Dukaczewski?” - pytał Jachowicz. 

Zobacz cały wideokomentarz.

wkt

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook