Jedynie prawda jest ciekawa


Jerzy Jachowicz o Piniorze: Czy to na pewno były łapówki?

08.12.2016

Sprawa zatrzymania Józefa Piniora, którą żyje cała Polska od kilku dni, zawiera w sobie kilka zagadek, ponieważ wszystko znamy tylko z medialnych przekazów. Jedną z istotnych dla mnie, jest rola jego asystenta, Jarosława Wardęgi, z którym jest związany od końcówki lat 80. - mówi w wideokomentarzu Jerzy Jachowicz, publicysta tygodnika „wSieci”.

Dziennikarz zastanawia się, czy Józef Pinior wiedział już od 2001 roku, że jego asystent jest podejrzewany przez IPN o tajną współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.

„To właśnie wtedy Jarosław Wardęga uznał, że czas na to, by startować do parlamentu. Wtedy okazało się, że jego oświadczenie, że nie był związany ze służbami jest fałszywe – tak w każdym razie stwierdził IPN i podał sprawę do sądu lustracyjnego – mówi publicysta „wSieci”.

Przypomniał, że Wardęga po blisko rocznym procesie sąd uwolnił go od tego zarzutu.

„Sąd użył formułki, która niewiele mówi. Nie mówi wprost, że nie był tajnym współpracownikiem, tylko mówi, że nie złożył fałszywego oświadczenia. Czyli de facto wynika, zgodnie z jego oświadczeniem, że nie był” - dodaje Jachowicz.

Zwraca także uwagę na to, jak działa sąd lustracyjny w Polsce i jakimi kryteriami się kieruje.

„To kryteria ustanowione przez Trybunał Konstytucyjny, który postawił właściwie bariery prawie trudne do pokonania, jeśli chodzi o stwierdzenie rzeczywistej współpracy. Tam muszą być spełnione warunki brania pieniędzy, oświadczenie, jakieś materiały. Wiadomo, ze SB to wszystko zniszczyło” - dodał.

Jachowicz mówił również, że prawdopodobnie nie były to żadne łapówki, tylko pożyczki.

„Kiedy to usłyszałem, to przypomniałem sobie, że przed sądem to może być bardzo trudna sprawa, dla udowodnienia panu Piniorowi, że brał łapówki. Dlaczego? Ponieważ osobiście spotkałem się z bardzo podobna sprawą, kiedy opisywałem korupcję wśród młodych działaczy PO i miałem – zdawałoby się – niezawodnego, koronnego świadka, który właśnie brał te łapówki, który przyznał się do tego. Nagle przed sądem zmienił swoje zeznania i zaczął mówić, że to była pożyczka. Od tych ludzi, który byli posądzeni o korupcję, a którzy podali mnie do sądu. Na szczęście sąd był tutaj przytomny. Sędzia wyczuł i ocenił, że tak zmienione zeznania koronnego świadka są nieprawdziwe” - powiedział i dodał:

„PiS miałby teraz mścić się za to, że Józef Pinior chciał podać do sadu takie postaci jak Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, śp. Jerzy Szmajdziński czy gen. Marek Dukaczewski?” - pytał Jachowicz. 

Zobacz cały wideokomentarz.

wkt

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook