Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Antypolskie gradobicie

19.09.2011

Sprawa zniszczenia pomnika w Jedwabnem nie schodziła przez wiele dni z czołówek mediów. Wiele środowisk w Polsce rzuciło się do przepraszania za polski antysemityzm, media zaznaczały, że w naszym kraju wciąż nienawidzi się Żydów i tropiły kolejne przejawy antysemityzmu. To postawa przedwczesna.

Przed informacjami o motywach sprawców oraz ich personaliach nie da się powiedzieć, czy mamy w tym przypadku do czynienia z antysemickim wybrykiem. Tak samo jak nie każde pobicie Żyda jest przejawem antysemityzmu, tak samo nie każda dewastacja związana z Żydami jest dowodem nienawiści do całego narodu.

Wandalom mogło w tej sprawie chodzić o zdobycie rozgłosu i wykorzystać fakt, że o Jedwabnem w Polsce od lat jest głośno. Sprawa Jedwabnego czy stosunku do Żydów mogła być dla nich czymś zupełnie nieistotnym. Wreszcie, mogli chcieć odreagować nagłaśniane przez media kłamstwa na temat udziału Polaków w holokauście. Tak niskie motywacje, które mogły pchnąć sprawców do zniszczenia pomnika, są również godne potępienia, ale trudno nazwać to antysemityzmem.

Trzeba zrobić wszystko, aby złapać sprawców i ustalić motywy ich działania. W Polsce wszyscy przyjęli za pewnik, że wandale z Jedwabnego są typowymi antysemitami, którzy kipią nienawiścią do Żydów. Reakcja na dewastację pomnika w Jedwabnem wyglądała tak, jakby ktoś od miesięcy szykował akcję nagłaśniania polskiego antysemityzmu i tylko czekał na odpowiedni moment. A gdy ten moment nastał, przeprowadzono silne antypolskie gradobicie.

Stanisław Żaryn

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook