Jedynie prawda jest ciekawa


Antypolskie gradobicie

19.09.2011

Sprawa zniszczenia pomnika w Jedwabnem nie schodziła przez wiele dni z czołówek mediów. Wiele środowisk w Polsce rzuciło się do przepraszania za polski antysemityzm, media zaznaczały, że w naszym kraju wciąż nienawidzi się Żydów i tropiły kolejne przejawy antysemityzmu. To postawa przedwczesna.

Przed informacjami o motywach sprawców oraz ich personaliach nie da się powiedzieć, czy mamy w tym przypadku do czynienia z antysemickim wybrykiem. Tak samo jak nie każde pobicie Żyda jest przejawem antysemityzmu, tak samo nie każda dewastacja związana z Żydami jest dowodem nienawiści do całego narodu.

Wandalom mogło w tej sprawie chodzić o zdobycie rozgłosu i wykorzystać fakt, że o Jedwabnem w Polsce od lat jest głośno. Sprawa Jedwabnego czy stosunku do Żydów mogła być dla nich czymś zupełnie nieistotnym. Wreszcie, mogli chcieć odreagować nagłaśniane przez media kłamstwa na temat udziału Polaków w holokauście. Tak niskie motywacje, które mogły pchnąć sprawców do zniszczenia pomnika, są również godne potępienia, ale trudno nazwać to antysemityzmem.

Trzeba zrobić wszystko, aby złapać sprawców i ustalić motywy ich działania. W Polsce wszyscy przyjęli za pewnik, że wandale z Jedwabnego są typowymi antysemitami, którzy kipią nienawiścią do Żydów. Reakcja na dewastację pomnika w Jedwabnem wyglądała tak, jakby ktoś od miesięcy szykował akcję nagłaśniania polskiego antysemityzmu i tylko czekał na odpowiedni moment. A gdy ten moment nastał, przeprowadzono silne antypolskie gradobicie.

Stanisław Żaryn

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook