Jedynie prawda jest ciekawa


Antypolskie gradobicie

19.09.2011

Sprawa zniszczenia pomnika w Jedwabnem nie schodziła przez wiele dni z czołówek mediów. Wiele środowisk w Polsce rzuciło się do przepraszania za polski antysemityzm, media zaznaczały, że w naszym kraju wciąż nienawidzi się Żydów i tropiły kolejne przejawy antysemityzmu. To postawa przedwczesna.

Przed informacjami o motywach sprawców oraz ich personaliach nie da się powiedzieć, czy mamy w tym przypadku do czynienia z antysemickim wybrykiem. Tak samo jak nie każde pobicie Żyda jest przejawem antysemityzmu, tak samo nie każda dewastacja związana z Żydami jest dowodem nienawiści do całego narodu.

Wandalom mogło w tej sprawie chodzić o zdobycie rozgłosu i wykorzystać fakt, że o Jedwabnem w Polsce od lat jest głośno. Sprawa Jedwabnego czy stosunku do Żydów mogła być dla nich czymś zupełnie nieistotnym. Wreszcie, mogli chcieć odreagować nagłaśniane przez media kłamstwa na temat udziału Polaków w holokauście. Tak niskie motywacje, które mogły pchnąć sprawców do zniszczenia pomnika, są również godne potępienia, ale trudno nazwać to antysemityzmem.

Trzeba zrobić wszystko, aby złapać sprawców i ustalić motywy ich działania. W Polsce wszyscy przyjęli za pewnik, że wandale z Jedwabnego są typowymi antysemitami, którzy kipią nienawiścią do Żydów. Reakcja na dewastację pomnika w Jedwabnem wyglądała tak, jakby ktoś od miesięcy szykował akcję nagłaśniania polskiego antysemityzmu i tylko czekał na odpowiedni moment. A gdy ten moment nastał, przeprowadzono silne antypolskie gradobicie.

Stanisław Żaryn

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook