Jedynie prawda jest ciekawa


Jednak coś więcej niż krwawa rzeź

04.08.2014

Piotr Zaremba recenzuje we „wSieci” film Jana Komasy „Miasto 44”.

W najnowszym numerze „wSieci” publicyści nawiązują do 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Piotr Zaremba pisze o filmie „Miasto 44”. Redakcja publikuje też niezwykłe fotografie z Powstania Warszawskiego wkomponowane w zdjęcia współczesnej stolicy – stolica wczoraj i dziś.

Refleksjami po obejrzeniu filmu Jana Komasy „Miasto 44” dzieli się Piotr Zaremba. - Piszę ten tekst w nocy po obejrzeniu tego filmu na przedpremierowej gali na Stadionie Narodowym. Gali, na której pojawił się prezydent i inni oficjele, i którą zapowiadał Marek Kondrat, ale na którą przyszło też mnóstwo ludzi w biało-czerwonych opaskach. Zwłaszcza to ostatnie zobowiązuje – zaznacza publicysta. - Dawno nie oglądałem filmu z tak mieszanymi uczuciami. (…) Ale może to wizja bliższa wrażliwości młodych Polaków? – zastanawia się Piotr Zaremba. - Zacznę od tego, że to nie jest „moje” Powstanie Warszawskie. To „moje” Powstanie jest zdecydowanie bliższe dawnym czarno-białym filmom. Piszę to symbolicznie, bo chodzi także o te już kolorowe, ale starsze. Myślę również o takich filmach, które budziły skądinąd uzasadnione dyskusje i wątpliwości, jak choćby „Kanał” Andrzeja Wajdy – pisze Zaremba.

Do tradycji polskich bohaterów nawiązują Jacek i Michał Karnowscy w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim, prezesem Fundacji „Łączka”, autorem książek „Bestie: mordercy Polaków”, „Bestie 2”, „Lista oprawców”, szefem działu Opinie „Super Expressu”, synem więźnia stalinowskiego skazanego na karę śmierci (zamienioną ostatecznie na dożywocie). Karnowscy pytają m.in. o sprawę aresztowania czterech trumienek z wydobytymi przez zespół profesora Szwagrzyka szczątkami? - Widziałem, jakim szokiem było dla naukowców wejście policji i „aresztowanie” trumienek. Wszyscy płakaliśmy. Nawet niezwiązani ze Szwagrzykiem archeolodzy mówią, że takie odebranie sprawy nie ma precedensu – podkreśla prezes Fundacji „Łączka”.

Przybliża również m.in. skalę komunistycznej zbrodni na Służewie - Każdy, kto choć trochę poznał powojenną historię, wie, że na Służewie mogą znajdować się szczątki nawet trzech tysięcy Żołnierzy Wyklętych/Niezłomnych. A więc jest to skala dziesięciokrotnie większa niż w przypadku „Łączki”. To głównie więźniowie ze wspomnianej katowni bezpieki przy ul. Rakowieckiej, ale też Koszykowej, gdzie znajdowała się centrala Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (…), ofiary piwnic Informacji Wojskowej, także zamordowani w praskich więzieniach NKWD/UB okalających obecny pl. Wileński. Ten sam, na którym pani Hanna Gronkiewicz-Waltz zamierza przywrócić za chwilę pomnik sowiecko-polskiego braterstwa broni, czyli tzw. czterech śpiących. A pan minister Kunert, skądinąd jeden z apologetów upamiętnienia żołnierzy bolszewickich w Ossowie, uważa, że to świetny pomysł, bo oddaje klimat tamtych czasów. A może jednak ów klimat bardziej oddają stalinowskie katownie? Ale wszystko zależy od tradycji, z którą się utożsamiamy. Ja wybieram tradycję polskich bohaterów, a nie naszych oprawców – podkreśla Tadeusz Płużański.

Do pokolenia, które chce historii i chce Polski –  Piotr Zaremba i Tadeusz Płużański w rozmowie  z braćmi Karnowskimi – na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 4 sierpnia br., także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook