Jedynie prawda jest ciekawa


Jeden kraj, jeden sąd, jeden minister Gowin

07.07.2012

Ta pseudoreforma, polegająca na likwidacji znacznej części sądów rejonowych, najmniejszych i zazwyczaj najlepszych – jest nieskrywanym zamachem na fundamenty niezawisłości sędziowskiej i dlatego nie może być zaakceptowana.

Oszczędności z tego nie będzie żadnych, wręcz przeciwnie. 79 prezesów ze zlikwidowanych sądów rejonowych nie dostanie co prawda dodatku służbowego, ale w skali kraju pewnie kilka milionów złotych pójdzie na nowe pieczątki, szyldy i druki. Nie o pieniądze tu więc chodzi, a w każdym razie nie o publiczne dla państwa.

Zresztą wiadomo, o co chodzi, bo minister Gowin nawet tego nie ukrywa, dlaczego chciał zlikwidować najpierw ponad sto, a teraz już tylko 79 sądów rejonowych. Celem tej niby-reformy jest możliwość przenoszenia sędziów z ośrodków zamiejscowych do siedziby głównej i na odwrót.

Tu muszę państwu wyjaśnić, że jedną z podstawowych gwarancji niezawisłości sędziowskiej jest zasada nieprzenoszalności sędziów. Sędzia jest jest przypisany do danego sądu, do którego otrzymał powołanie i wbrew jego woli nie można go przenieść do innego sądu. Wiadomo, że przenoszenie sędziego do odległej miejscowości, konieczność dojazdów, dodatkowe koszty z tym związane – to może być dla sędziego poważna uciążliwość życiowa i chodzi o to, żeby możliwość przeniesienia do innego sądu nie mogła być wykorzystywana do nacisku na orzecznictwo sędziego.

I to nie jest ot, taka sobie korporacyjna fanaberia, to jest fundamentalna gwarancja konstytucyjnej zasady niezawisłości sędziowskiej.

I z tej zasady pan minister Gowin w żywe oczy sobie drwi.

Panie ministrze – jak reforma to reforma! Co tam 79 sądów rejonowych likwidować – niech pan zlikwiduje wszystkie! Skoro chodzi tylko o to, żeby rzucać sędziów z kąta w kąt, to niech pan zlikwiduje wszystkie sądy i utworzy jeden dla całej Polski sąd w Warszawie. Niech będzie jeden Sąd Rejonowy w Warszawie i 300 ośrodków zamiejscowych w całym kraju. Wtedy sędziów będzie można dowolnie rzucać – raz do Żywca, raz do Suwałk, raz do Jeleniej Góry.

Pan wie, panie ministrze, jacy sędziowie będą wtedy grzeczni, jak nie będą się wychylać? Pani sędzia, mająca dzieci w przedszkolu, dowie się nagle, że właśnie zostaje przeniesiona z Tomaszowa Mazowieckiego do Tomaszowa Lubelskiego, chyba, że odejdzie jej ochota na wydawanie wyroków niepodobających się władzy.

Zresztą – co tam tylko sądy rejonowe. Z okręgowymi sądami i z apelacyjnymi zrobić to sam-! Jeden sąd okręgowy i jeden sąd apelacyjny w Warszawie, a reszta ośrodki zamiejscowe. I nad tym wszystkim jeden minister Gowin, z prawem przenoszenia sędziów od morza do Tatr.

A teraz mówiąc serio – ta pseudoreforma, polegająca na likwidacji znacznej części sądów rejonowych, najmniejszych i zazwyczaj najlepszych – jest nieskrywanym zamachem na fundamenty niezawisłości sędziowskiej i dlatego nie może być zaakceptowana. Popieram opór sędziów, samorządowców i licznych społeczności lokalnych, podpiszę się pod każdą petycją w tej sprawie.

Podpisze się tym bardziej, że moje doświadczenie wielu lat obcowania z wymiarem sprawiedliwości, ze środka, z góry i z boku - jednoznacznie wskazuje, że w małych sądach sędziowie orzekają jakby trochę częściej niż w dużych sprawiedliwie, a już na pewno i o wiele bardziej rychliwie.

Janusz Wojciechowski
[fot. PAP / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook