Jedynie prawda jest ciekawa


Jaworski: Wykupienie akcji Pekao SA to wielki sukces

10.12.2016

"Przejęcie od UniCredit ponad 32 proc. akcji banku Pekao SA jest ogromnym sukcesem rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale trzeba jeszcze wielu lat, by nadrobić straty, jakie powstały od 1989 po złym zarządzaniu polskim sektorem bankowym" – powiedział na antenie Radia Maryja wiceprezes PZU Andrzej Jaworski.

PZU wraz z Polskim Funduszem Rozwoju przejmuje od UniCredit ponad 32 proc. akcji banku Pekao SA. Oznacza to, że ponad 50 proc. udziałów będzie w polskich rękach. Jest to początek zapowiedzianego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości procesu repolonizacji polskiego majątku, w tym repolonizacji polskiego sektora bankowego – powiedział Andrzej Jaworski.


"Warto przypomnieć, że jeszcze w czasie kampanii wyborczej premier Beata Szydło mówiła, że im więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce, tym lepiej dla Polski. Jest to ważny moment, kiedy zapowiedzi polityczne stają się rzeczywistością. Stają się one rzeczywistością nie tylko ze względów politycznych – jak niektórzy to dzisiaj próbują przedstawiać – ale ze względów gospodarczych i ekonomicznych. Wszystko, co w tej chwili jest robione dla polepszenia sytuacji gospodarki w Polsce, robione jest zgodnie z planem, wiedzą i założeniami ekonomicznymi" – zaznaczył wiceprezes PZU.

Po 1989 r. kolejne rządy przykładały rękę do wyprzedaży polskiego majątku narodowego, w tym także do polskiego sektora bankowego. Bardzo złą rolę w tym czasie odegrała ówczesna prezes Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz kolejne rządy, nie wyłączając poprzedniej koalicji PO-PSL. Te straty będziemy odrabiali przez wiele lat – podkreślił Jaworski.

"PO-PSL to była koalicja, która zajmowała się wyprzedażą majątku narodowego, zwłaszcza tego, który był określany jako skarby narodowe. Bardzo często dochodziło do sprzedaży dla samej sprzedaży. Jest cała masa przykładów, od prywatyzacji, krwioobiegu gospodarczego, czyli sektora finansowego, po chociażby najsłynniejszą sprzedaż kolejki górskiej na Kasprowy Wierch. To pokazuje, że nie liczyło się tak naprawdę dobro naszego państwa, ale była realizowana polityka wyprzedaży naszego majątku. Myślę, że to, z czym dzisiaj mamy do czynienia, a więc repolonizacja, jest to pokazanie, że w końcu osoby, które rządzą myślą o rozwoju gospodarki" – zaznaczył.

Warto przypomnieć to, co wczoraj powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki – wskazał wiceprezes PZU.

 „Powrót polskiego kapitału do struktury akcjonariatu banku Pekao z pewnością przyczyni się do wzmocnienia stabilności sektora bankowego, a co za tym idzie polskiej gospodarki” – powiedział Mateusz Morawiecki. Mamy całą masę przykładów z ostatnich lat, kiedy firmy w Polsce nie mogły się rozwijać, bo nie miały kapitału czy nie miały możliwości uzyskania tej pomocy finansowej, bez której gospodarka nie ma możliwości normalnego funkcjonowania" – zaznaczył Andrzej Jaworski.

"Mogę powiedzieć, że transakcja dokonana przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju jest dobrą transakcją" – wskazał.

"Przyniesie ona same korzyści zarówno dla naszych spółek, jak i dla gospodarki w Polsce. Warto przy okazji wspomnieć, że w ciągu ostatnich 5 lat tylko w formie dywidendy wypłynęło z Pekao SA do Włoch prawie 7 mld zł. Myślę, że ta kwota mówi sama za siebie. Teraz te pieniądze będą pozostawały w Polsce i będą służyły polskiej gospodarce. To pokazuje, jak ważne jest, aby proces przywracania majątku narodowego był kontynuowany także w innych sektorach strategicznych" – podkreślił wiceszef PZU.

System finansowy jest wyjątkowo ważny. W takich krajach, jak Niemcy, Francja, Hiszpania czy Holandia udział zagranicznych inwestorów nie przekracza 10-15 proc. – zaznaczył.

"Te gospodarki Europy doskonale wiedzą, że im więcej własnego krajowego kapitału w bankowości, tym większe jest bezpieczeństwo finansowe kraju i tym większe są możliwości prowadzenia własnej polityki rozwojowej. Dzięki tej transakcji w rękach polskiego kapitału znajdzie się dzisiaj prawie 52 proc. sektora bankowego. Do tych struktur zachodnich jeszcze dużo brakuje, ale to jest już bardzo duży sukces, z którego możemy być dumni i powinniśmy się cieszyć" – powiedział Andrzej Jaworski.

radiomaryja.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook