Jedynie prawda jest ciekawa


Jaworski: To gospodarcza Targowica

20.02.2013

Dla mnie to głosowanie mógłbym określić jako coś w rodzaju gospodarczej Targowicy, gdzie za wszelką cenę chce się oddać część suwerenności obcym podmiotom- mówi poseł PiS Andrzej Jaworski.

stefczyk.info: W Sejmie dziś głosami koalicji rządzącej oraz klubów Ruchu Palikota i SLD otwarto drogę do ratyfikacji paktu fiskalnego. Dlaczego polski rząd tak chętnie jest gotów przyjąć ten pakt?

Andrzej Jaworski: Po pierwsze należy powiedzieć, że została złamana Konstytucja RP. Każde oddanie prerogatyw gospodarczych obcemu podmiotowi musi się odbyć wymaganą większością ¾ głosów. Ponieważ Platforma Obywatelska i PSL nawet przy poparciu Ruchu Palikota i SLD tej większości nie ma, zdecydowały się działać wbrew konstytucji, by to głosowanie odbyło się zwykłą większością głosów, co oczywiście koalicja rządząca wygrała. Dla mnie to głosowanie mógłbym określić jako coś w rodzaju gospodarczej Targowicy, gdzie za wszelką cenę chce się oddać część suwerenności obcym podmiotom, które nie działają dla dobra Polski. Ja to bardzo dobrze widzę w Gdańsku gdzie Komisja Europejska razem z unijnymi urzędnikami, a także byłym ministrem Gradem ale także premierem Tuskiem walczyła z polskimi stoczniami, a jednocześnie w tym samym czasie rozwijały się bez żadnego problemu stocznie niemieckie, francuskie czy hiszpańskie. To jest największa kompromitacja – przyjmujemy coś niekorzystnego dla Polski tylko dlatego, że takie jest zapotrzebowanie Niemiec, kanclerz Merkel.

Więc skąd ten pośpiech? Głosowanie nad paktem odbyło się dzisiaj rano, także jeśli chodzi o wejście do strefy euro to także Donald Tusk mówi, że niepotrzebne jest referendum, bo odbyło się już referendum akcesyjne i ono jest wiążące. Dlaczego rządzący tak się spieszą ze wdrażaniem niekorzystnych dla nas rozwiązań?

Ja to jeszcze raz powtórzę – to jest ograniczanie naszej suwerenności. Przekazanie na rzecz Unii Europejskiej koordynacji zasadniczych reform polityki gospodarczej. To nic innego jak oddanie odpowiedzialności za te ważne obszary instytucjom unijnym, a Donald Tusk i koalicja rządowa robią wszystko, aby się instytucjom unijnym przypodobać. Być może dlatego, że Donald Tusk liczy na to, że jak przestanie być premierem (oby jak najszybciej się to stało) to otrzyma jakąś ciepłą posadę w Unii. Dla tej posady jest gotów zrobić wszystko.

Więc jakie może mieć to skutki dla naszej gospodarki?

To jest oddanie reform w sektorach bardzo trudnych ale bardzo wymiernych – Komisja Europejska i unijni biurokraci niejednokrotnie pokazali, że realizują taką politykę gospodarczą, która jest niekorzystna. Tu można mówić o stoczniach, ja jestem z Gdańska więc obserwuję też inne sektory – rybołówstwo, ale też przemysł spożywczy, cukrownie, przemysł samochodowy. Właściwie we wszystkich sektorach gospodarczych. A że nie ma żadnych możliwości realnego oddziaływania w trakcie kryzysu, bo o wszystkim decydować będą unijni biurokraci, więc czeka nas gospodarcza zapaść.

Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego już czasu nagłaśniała zagrożenia płynące z przyjęcia paktu fiskalnego. Co teraz macie zamiar zrobić, gdy koalicja rządząca otwiera drogę do przyjęcia paktu?

Prezes Jarosław Kaczyński już zapowiedział w najbliższym czasie zostanie złożona skarga do Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei my, posłowie, już od dawna głośno staramy się mówić, iż pakt fiskalny będzie działał na szkodę Polski – gdy przejmiemy władzę będziemy musieli to wszystko naprawiać i odwracać.

Rozmawiał Arkady Saulski

 

lz

[fot: PAP, Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook