Jedynie prawda jest ciekawa


Jaworski: To gospodarcza Targowica

20.02.2013

Dla mnie to głosowanie mógłbym określić jako coś w rodzaju gospodarczej Targowicy, gdzie za wszelką cenę chce się oddać część suwerenności obcym podmiotom- mówi poseł PiS Andrzej Jaworski.

stefczyk.info: W Sejmie dziś głosami koalicji rządzącej oraz klubów Ruchu Palikota i SLD otwarto drogę do ratyfikacji paktu fiskalnego. Dlaczego polski rząd tak chętnie jest gotów przyjąć ten pakt?

Andrzej Jaworski: Po pierwsze należy powiedzieć, że została złamana Konstytucja RP. Każde oddanie prerogatyw gospodarczych obcemu podmiotowi musi się odbyć wymaganą większością ¾ głosów. Ponieważ Platforma Obywatelska i PSL nawet przy poparciu Ruchu Palikota i SLD tej większości nie ma, zdecydowały się działać wbrew konstytucji, by to głosowanie odbyło się zwykłą większością głosów, co oczywiście koalicja rządząca wygrała. Dla mnie to głosowanie mógłbym określić jako coś w rodzaju gospodarczej Targowicy, gdzie za wszelką cenę chce się oddać część suwerenności obcym podmiotom, które nie działają dla dobra Polski. Ja to bardzo dobrze widzę w Gdańsku gdzie Komisja Europejska razem z unijnymi urzędnikami, a także byłym ministrem Gradem ale także premierem Tuskiem walczyła z polskimi stoczniami, a jednocześnie w tym samym czasie rozwijały się bez żadnego problemu stocznie niemieckie, francuskie czy hiszpańskie. To jest największa kompromitacja – przyjmujemy coś niekorzystnego dla Polski tylko dlatego, że takie jest zapotrzebowanie Niemiec, kanclerz Merkel.

Więc skąd ten pośpiech? Głosowanie nad paktem odbyło się dzisiaj rano, także jeśli chodzi o wejście do strefy euro to także Donald Tusk mówi, że niepotrzebne jest referendum, bo odbyło się już referendum akcesyjne i ono jest wiążące. Dlaczego rządzący tak się spieszą ze wdrażaniem niekorzystnych dla nas rozwiązań?

Ja to jeszcze raz powtórzę – to jest ograniczanie naszej suwerenności. Przekazanie na rzecz Unii Europejskiej koordynacji zasadniczych reform polityki gospodarczej. To nic innego jak oddanie odpowiedzialności za te ważne obszary instytucjom unijnym, a Donald Tusk i koalicja rządowa robią wszystko, aby się instytucjom unijnym przypodobać. Być może dlatego, że Donald Tusk liczy na to, że jak przestanie być premierem (oby jak najszybciej się to stało) to otrzyma jakąś ciepłą posadę w Unii. Dla tej posady jest gotów zrobić wszystko.

Więc jakie może mieć to skutki dla naszej gospodarki?

To jest oddanie reform w sektorach bardzo trudnych ale bardzo wymiernych – Komisja Europejska i unijni biurokraci niejednokrotnie pokazali, że realizują taką politykę gospodarczą, która jest niekorzystna. Tu można mówić o stoczniach, ja jestem z Gdańska więc obserwuję też inne sektory – rybołówstwo, ale też przemysł spożywczy, cukrownie, przemysł samochodowy. Właściwie we wszystkich sektorach gospodarczych. A że nie ma żadnych możliwości realnego oddziaływania w trakcie kryzysu, bo o wszystkim decydować będą unijni biurokraci, więc czeka nas gospodarcza zapaść.

Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego już czasu nagłaśniała zagrożenia płynące z przyjęcia paktu fiskalnego. Co teraz macie zamiar zrobić, gdy koalicja rządząca otwiera drogę do przyjęcia paktu?

Prezes Jarosław Kaczyński już zapowiedział w najbliższym czasie zostanie złożona skarga do Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei my, posłowie, już od dawna głośno staramy się mówić, iż pakt fiskalny będzie działał na szkodę Polski – gdy przejmiemy władzę będziemy musieli to wszystko naprawiać i odwracać.

Rozmawiał Arkady Saulski

 

lz

[fot: PAP, Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook