Jedynie prawda jest ciekawa


Jaworski: Sukces Kongresu

17.06.2013

Rozmowa z posłem PiS Andrzejem Jaworskim, organizatorem Kongresu Katolików "STOP Laicyzacji".

Stefczyk.info: W niedzielę na Jasnej Górze odbył się Kongres Katolików. Jak Pan - jako główny organizator - ocenia jego przebieg? Czy cele zostały zrealizowane?

Andrzej Jaworski: Kongres oceniam bardzo dobrze. I to pod każdym względem. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Na Kongres przybyło znacznie więcej osób niż nasze szacunki, więcej niż wstępnie deklarowało chęć uczestnictwa. Co ważne, na Jasną Górę przyjechały osoby, które reprezentowały konkretne środowiska - wspólnoty parafialne, grupy modlitewne. To są osoby, które do tej pory raczej nie brały udziału w podobnych przedsięwzięciach. Tymczasem jest bardzo istotne, by one właśnie uczestniczyły w debacie publicznej, ponieważ to im odbiera się prawo głosu. I sprawa ostatnia - ocena merytoryczna. To również dla mnie pozytywne zaskoczenie.

Dlaczego?

Gdy tworzyliśmy program Kongresu wiele osób mówiło, że jest on przeładowany, że nikt nie będzie w stanie wytrzymać tyle godzin, ani poznać tylu tematów. Okazało się jednak, że była tak duża potrzeba wśród uczestników, że sala wciąż była pełna. Ludzie wytrzymali od początku do końca. Nie było sytuacji, by w jakimś momencie, sala opustoszała. To również pokazuje, że nasze spotkanie było konieczne. Te tematy nie przebijały się w mediach. Kongres uzmysłowił wielu osobom - nawet media liberalne nie mogły przemilczeć tej sprawy - że katolicy nie będą dawali się spychać do kruchty. Katolicy będą chcieli publicznie głosić swoje postawy, reprezentować swój światopogląd, że będą walczyć w wielu ważnych dla siebie sprawach - od Telewizji Trwam poczynając po sprawę finansowania z publicznych pieniędzy procedury in vitro.

Przy okazji Kongresu w mediach słyszymy jednak, że nie ma żadnej dyskryminacji katolików, że katolicy mają się dobrze i są w większości. Może to prawda? Może nie ma w Polsce dyskryminacji?

Mówmy o faktach. Ponad dwa miliony Polaków podpisało się pod apelem ws. Telewizji Trwam i jej obecności na multipleksie. Trwam to jedyna telewizja w pełni katolicka. Jednak władza głos społeczny w tej sprawie całkowicie ignoruje. Gdyby sytuacja była inna, gdyby w Polsce na multipleks wpuszczono stacje katolickie - gdyby było ich więcej - możnaby mówić, że rzeczywiście dyskryminacji nie ma. Jednak jaka jest sytuacja wszyscy wiemy. Wiemy również, że stawia się coraz częściej obywateli w sytuacji, w której z ich podatków finansowane są rzeczy niegodne. Mówię choćby o wspieraniu organizacji promujących homoseksualizm, czy wykonywanie in vitro. To jest działanie, na które godzić się nie możemy.

Do czego to może prowadzić?

Ostatnio premier Donald Tusk mówił, że być może trzeba będzie pisać podręczniki dla dzieci na nowo. Pytałem wtedy publicznie, pytam i teraz, czy dążymy do sytuacji, w której słowa "mama" i "tata" będą zakazane, jak na Zachodzie? Trzeba będzie mówić "rodzic"? To jest absurd. To są działania już nie tylko przeciwko Kościołowi i katolikom, ale wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Wspomniał Pan o tym, co dzieje się na Zachodzie. Polska musi się zmierzyć z globalną wojną cywilizacyjną?

To pokazuje, że dziwne pomysły idą z Zachodu właśnie. Tam zaczęła się antychrześcijańska krucjata. Tam zakazane jest nazywanie Bożego Narodzenia Bożym Narodzeniem. Tam trzeba mówić o feriach zimowych. Święta kościelne są niemal zakazane. Takie rozwiązania próbuje się obecnie narzucić i w Polsce. Jednak wielka manifestacja milionów Francuzów, niegodzących się na obecną sytuację, pokazuje, że Europa jest w stanie się obudzić. Dobrze, żebyśmy byli w czołówce tego budzenia.

Kongres spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Co dalej?

Zgodnie z zapotrzebowaniem przystępujemy do tworzenia Instytutu, który w sposób profesjonalny będzie się zajmować walką z laicyzacją. Musimy mieć dobrych prawników, dobrych specjalistów ze wszelkich dziedzin życia, by brać bardziej aktywny udział w procesie stanowienia prawa. Nie może być tak, że gdy ustawy kierowane są do parlamentu, organizacje lewackie zarzucają swoimi opiniami posłów, a z naszej strony nic takiego nie ma. Chcemy również zacząć działać zgodnie z potrzebami nowoczesnych technik komunikacyjnych. Chcemy docierać do młodych ludzi.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook