Jedynie prawda jest ciekawa


Jaworski: Sukces Kongresu

17.06.2013

Rozmowa z posłem PiS Andrzejem Jaworskim, organizatorem Kongresu Katolików "STOP Laicyzacji".

Stefczyk.info: W niedzielę na Jasnej Górze odbył się Kongres Katolików. Jak Pan - jako główny organizator - ocenia jego przebieg? Czy cele zostały zrealizowane?

Andrzej Jaworski: Kongres oceniam bardzo dobrze. I to pod każdym względem. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Na Kongres przybyło znacznie więcej osób niż nasze szacunki, więcej niż wstępnie deklarowało chęć uczestnictwa. Co ważne, na Jasną Górę przyjechały osoby, które reprezentowały konkretne środowiska - wspólnoty parafialne, grupy modlitewne. To są osoby, które do tej pory raczej nie brały udziału w podobnych przedsięwzięciach. Tymczasem jest bardzo istotne, by one właśnie uczestniczyły w debacie publicznej, ponieważ to im odbiera się prawo głosu. I sprawa ostatnia - ocena merytoryczna. To również dla mnie pozytywne zaskoczenie.

Dlaczego?

Gdy tworzyliśmy program Kongresu wiele osób mówiło, że jest on przeładowany, że nikt nie będzie w stanie wytrzymać tyle godzin, ani poznać tylu tematów. Okazało się jednak, że była tak duża potrzeba wśród uczestników, że sala wciąż była pełna. Ludzie wytrzymali od początku do końca. Nie było sytuacji, by w jakimś momencie, sala opustoszała. To również pokazuje, że nasze spotkanie było konieczne. Te tematy nie przebijały się w mediach. Kongres uzmysłowił wielu osobom - nawet media liberalne nie mogły przemilczeć tej sprawy - że katolicy nie będą dawali się spychać do kruchty. Katolicy będą chcieli publicznie głosić swoje postawy, reprezentować swój światopogląd, że będą walczyć w wielu ważnych dla siebie sprawach - od Telewizji Trwam poczynając po sprawę finansowania z publicznych pieniędzy procedury in vitro.

Przy okazji Kongresu w mediach słyszymy jednak, że nie ma żadnej dyskryminacji katolików, że katolicy mają się dobrze i są w większości. Może to prawda? Może nie ma w Polsce dyskryminacji?

Mówmy o faktach. Ponad dwa miliony Polaków podpisało się pod apelem ws. Telewizji Trwam i jej obecności na multipleksie. Trwam to jedyna telewizja w pełni katolicka. Jednak władza głos społeczny w tej sprawie całkowicie ignoruje. Gdyby sytuacja była inna, gdyby w Polsce na multipleks wpuszczono stacje katolickie - gdyby było ich więcej - możnaby mówić, że rzeczywiście dyskryminacji nie ma. Jednak jaka jest sytuacja wszyscy wiemy. Wiemy również, że stawia się coraz częściej obywateli w sytuacji, w której z ich podatków finansowane są rzeczy niegodne. Mówię choćby o wspieraniu organizacji promujących homoseksualizm, czy wykonywanie in vitro. To jest działanie, na które godzić się nie możemy.

Do czego to może prowadzić?

Ostatnio premier Donald Tusk mówił, że być może trzeba będzie pisać podręczniki dla dzieci na nowo. Pytałem wtedy publicznie, pytam i teraz, czy dążymy do sytuacji, w której słowa "mama" i "tata" będą zakazane, jak na Zachodzie? Trzeba będzie mówić "rodzic"? To jest absurd. To są działania już nie tylko przeciwko Kościołowi i katolikom, ale wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Wspomniał Pan o tym, co dzieje się na Zachodzie. Polska musi się zmierzyć z globalną wojną cywilizacyjną?

To pokazuje, że dziwne pomysły idą z Zachodu właśnie. Tam zaczęła się antychrześcijańska krucjata. Tam zakazane jest nazywanie Bożego Narodzenia Bożym Narodzeniem. Tam trzeba mówić o feriach zimowych. Święta kościelne są niemal zakazane. Takie rozwiązania próbuje się obecnie narzucić i w Polsce. Jednak wielka manifestacja milionów Francuzów, niegodzących się na obecną sytuację, pokazuje, że Europa jest w stanie się obudzić. Dobrze, żebyśmy byli w czołówce tego budzenia.

Kongres spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Co dalej?

Zgodnie z zapotrzebowaniem przystępujemy do tworzenia Instytutu, który w sposób profesjonalny będzie się zajmować walką z laicyzacją. Musimy mieć dobrych prawników, dobrych specjalistów ze wszelkich dziedzin życia, by brać bardziej aktywny udział w procesie stanowienia prawa. Nie może być tak, że gdy ustawy kierowane są do parlamentu, organizacje lewackie zarzucają swoimi opiniami posłów, a z naszej strony nic takiego nie ma. Chcemy również zacząć działać zgodnie z potrzebami nowoczesnych technik komunikacyjnych. Chcemy docierać do młodych ludzi.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook