Jedynie prawda jest ciekawa

Jaworski: Polacy chcą oglądać TV Trwam

23.11.2012

O raporcie MAC ws. cyfryzacji oraz cenzurowaniu badań przez resort Boniego portal Stefczyk.info rozmawia z posłem Andrzejem Jaworskim.

Stefczyk.info: Na komisji innowacyjności miała się odbyć prezentacja raportu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na temat procesu cyfryzacji. Co zaprezentował minister Boni?

Andrzej Jaworski: Na posiedzenie nie przybył minister Boni, a jedna z pań wiceminister. Jednak zachowywała się ona w sposób skandaliczny. Mówiła, że nie ma czasu. Udzieliliśmy jej ostrej reprymendy. Sam raport również pozostawiał wiele do życzenia. MAC przeprowadził bowiem trzy badania związane z tematem cyfryzacji. W raporcie nie uwzględniono, że z badania wynika, że TV Trwam jest oczekiwana przez Polaków, że Polacy oczekują możliwości oglądania tej telewizji. Tego w dokumencie nie zaznaczono.

Jak się tłumaczyła wiceminister?

Mówiono, że cały raport jest dostępny na stronach internetowych. Jednak do nich dostęp jest utrudniony, mało kto czyta takie raporty. Tego typu informacja, bardzo ważna dla nas i opinii publicznej, powinna być eksponowana przez MAC. Szczególnie, że resort był zobligowany do przygotowania tego raportu przez komisję sejmową. Ta informacja powinna być w dokumencie.

Z czego pana zdaniem wynika takie zachowanie?

To jest kolejny element pokazujący, że rządzący zdają sobie sprawę, że w sprawie przyznawania koncesji na multipleks nie zachowano standardów, że złamano procedury. Rządzący muszą jednak brnąć dalej, próbują udawać, że nic się nie stało, że tego tematu nie ma. Wszelkie informacje, które są korzystne dla Telewizji Trwam są utajane.

Dlaczego ta telewizja wzbudza taką niechęć władzy?

Władzy zależy na jednolitym przekazie medialnym. W ogromie kanałów telewizyjnych dostępnych dla wszystkich nawet jedna stacja, która ma inne zdanie, nie jest dopuszczalna. To jest próba cenzury. Władza wie, że na każde medium, które otrzymało koncesje, władza może wpływać, ale na Telewizję Trwam nie będzie mogła.

Jest szansa na wywalczenie sprawiedliwości w tej sprawie?

Jestem przekonany, że wcześniej czy później wywalczymy zgodę na obecność TV Trwam na multipleksie. Boję się tego jednak, że wtedy zostaną podłożone pod tę telewizje kolejne miny. Władza może jeszcze coś wymyślić. Jestem przekonany, że dzięki temu, że nie ustaje walka o przestrzeganie prawa uda się na tyle zmobilizować społeczeństwo, że rządzący nie będą mogli blokować TV Trwam. Wiosną 2013 roku zrobimy wielki marsz w Warszawie. Chcemy zgromadzić milion osób.

Rozmawiał Nal
[Fot. Stefczyk.info]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook