Jedynie prawda jest ciekawa


Jaworski: Niegospodarność w przemyśle stoczniowym jest olbrzymia

24.05.2013

"Niezależnie od tego, najprawdopodobniej przyszłego tygodnia wystąpię do prokuratury o zbadanie sytuacji w Stoczni Gdańskiej pod kątem pilnowania majątku publicznego, bo właścicielem 25% akcji tej spółki jest Skarb Państwa."

Stefczyk.info: Gruchnęła wieść mówiąca o możliwym wniosku o upadłość Stoczni Gdańskiej. Myśli Pan, że to realna możliwość? Dlaczego do niej doszło?

Andrzej Jaworski, były prezes Stoczni Gdańsk, PiS: Nie wierzę w to, że prywatny właściciel, nawet mając zobowiązania w granicy kilkunastu milionów złotych, zdecyduje się ogłosić upadłość i odda spółkę w zarządzanie syndyka, całkowicie tracąc nad nią kontrolę. Być może są jednak rzeczy – o których dowiemy się za jakiś czas – że na przykład zostało podpisane porozumienie pomiędzy Skarbem Państwa a ISD, które nie jest realizowane i przez takie sygnały o ewentualnej upadłości chcą coś zyskać. Obserwowałem przez długi okres zachowanie Ukraińców i wydaje mi się, że to typowa zagrywka mówiąca o tym, że jeżeli czegoś nie uzyskamy, to będziemy ogłaszać upadłość. Niezależnie od tego, najprawdopodobniej przyszłego tygodnia wystąpię do prokuratury o zbadanie sytuacji w Stoczni Gdańskiej pod kątem pilnowania majątku publicznego, bo właścicielem 25% akcji tej spółki jest Skarb Państwa. Doskonale pamiętam, że w momencie, kiedy zostałem odwołany z funkcji prezesa, na koncie stoczni było ponad 200 mln złotych, a spółka szła w dobrym kierunku. Pytanie brzmi: co z tymi pieniędzmi się stało?

Mówi pan o ewentualnych zyskach, które mieliby osiągnąć Ukraińcy. Czy tą kartą przetargową może być kolejna transza pomocy publicznej?

Jestem jak najbardziej przekonany, z tym, że otrzymanie pomocy publicznej musi wiązać się z pełną kontrolą tych pieniędzy. Musimy poznać szczegółowe informacje dotyczące tego, co robił w radzie nadzorczej przedstawiciel Skarbu Państwa, co się działo z majątkiem Stoczni i dlaczego dzisiaj po raz kolejny ta pomoc ma być udzielona. Poza tym jest jeszcze jedna rzecz – w momencie podpisywania aktu prywatyzacyjnego nastąpił zapis, który nie jest zresztą tajny – że w momencie, gdy Ukraińcy zaprzestaną budowy statków, będą musieli zapłacić Skarbu Państwa kilkaset milionów złotych. Sytuacja upadłości jest równoznaczna z zaprzestaniem takiej działalności – teoretycznie spółka przeszłaby wtedy w ręce Skarbu Państwa, co może nie byłoby złym rozwiązaniem.

Stocznia Gdańska przeszła w ręce Ukraińców kilka lat temu. Jak pan ocenia ten czas?

Ciężko powiedzieć, że są to rządy jedynie Ukraińców, bo mieliśmy nadzór ministra Grada i tego, co w tej sprawie robił – lub nie robił. Przypomnę, że to jego ludzie bardzo mocno opanowali Agencję Rozwoju Przemysłu, która jest głównym partnerem stoczni. Tutaj jest tyle wątków i pytań, że obawiam się, że mogło dojść w czasie rządów ministra Grada i premiera Tuska do wielu dziwnych sytuacji. Trzeba się temu bardzo mocno przyglądać.

A może po prostu przemysł stoczniowy jest nierentowny? Może powinniśmy wolnemu rynkowi pozostawić te kwestie?

Uściślając, stocznia w Gdynii i Szczecinie zostały zlikwidowane przez premiera Tuska zaraz po kampanii wyborczej, gdy przedstawiany był ten pamiętny katarski inwestor, który miał przynieść przemysłowi stoczniowemu olbrzymie korzyści. Stało się zupełnie coś innego. Za to odpowiada bezpośrednio minister Grad i premier Tusk. Likwidacja przemysłu stoczniowego to czarna karta w gospodarce morskiej. W tym samym czasie statki zamawiano w Japonii! Wiadomo, że tam jest dużo droższa prasa i materiały do budowania statków. Uważam to za jeden z większych absurdów gospodarowania – zamiast produkcji statków u nas, co dałoby korzyści dla pracowników i firm, robiono to w Japonii! W grę nie wchodzi tu nawet cena, bo statki w Japonii są jednymi z najdroższych na całym świecie. To zarazem odpowiedź na pytanie, czy przemysł ma przyszłość. Najlepiej funkcjonują stocznie azjatyckie, gdzie prasa jest droga.

A europejskie państwa?

Również potrafią sobie świetnie radzić. W tamtych państwach nie ma tak dużych problemów z przemysłem stoczniowym. Gdy jest potrzeba, na przykład Niemcy pomagają w każdej dziedzinie swojego przemysłu. Nie jest rozwiązaniem coś zlikwidować, tylko zbudować na nowo. Aby to jednak zrozumieć, trzeba mieć u rządów prawdziwych gospodarzy. Gdy obejmowałem funkcję prezesa Stoczni Gdańskiej w 2006 roku i pełniłem ją przez równe dwa lata, to w tym okresie nie wzięliśmy od Skarbu Państwa ani jednej złotówki. Przez dwa lata nie doszło do takiej sytuacji, by pracownicy musieli czekać choćby jeden dzień na wypłaty! Dziś czekają pół roku. To kolejny element pokazujący nieudolność i niegospodarność tej ekipy. 

not. svit

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook