Jedynie prawda jest ciekawa


Jaworski: Gdańszczanie mają dosyć przekrętów Platformy

25.07.2014

Kandydat PiS na prezydenta Gdańska: "Hasło „Czas na zmiany” wydaje się tutaj właściwie".

Stefczyk.info: Dlaczego uważa pan, że miasto Gdańsk zasługuje na zmianę gospodarza?

Andrzej Jaworski:
Gdańsk jest miejscem, gdzie w ostatnim czasie zaczęły się największe afery. Afery, których skutki dotknęły kilkunastu tysięcy Polaków, mówię o Amber Gold i aferze związanej z OLT Ekspress. Także w Gdańsku mamy aferę związaną z budową siedziby sądu, która została zakupiona przez ministerstwo sprawiedliwości bez żadnego przetargu. Pamiętamy także sędziego Milewskiego, gdańskiego sędziego, który był właściwie dyspozycyjny „na telefon” dla obecnej ekipy rządzącej. Obecny prezydent Gdańska, pan Adamowicz sam nie jest stanie spamiętać jaki ma majątek, ile ma mieszkań. Można tak wyliczać bez końca.

A dlaczego akurat pan zdecydował się kandydować?

Ilość tych afer i wątpliwości, które są związane z naszym pięknym miastem jest tak ogromna, ze akurat tutaj hasło „Czas na zmiany” wydaje się całkowicie właściwie. I ja, oraz osoby, które mnie do kandydowania namawiały mamy nadzieję, że uda się zrobić tak, aby Gdańsk był miastem uczciwym, rzetelnym i otwartym na obywateli. Zrobię wszystko, żeby tak się stało.

Wymienił pan wiele patologii, także takie, które mają swoje źródło w dalekiej przeszłości. W jakim czasie według pana uda się te sprawy oczyścić?

Gdańszczanie chcą, żeby miasto było zarządzane w sposób rzetelny i uczciwy i to można zrobić już dzisiaj. Oczywiście będziemy się musieli także cofać do pewnych tematów historycznie, zwłaszcza do tych, które skutkują tym, że gdański budżet jest niesłychanie obciążony. A te pieniądze, które mogłyby iść na cele o wiele ważniejsze, muszą być przeznaczone na te zabawki, które obecnie rządzący postanowili sobie realizować. Przypomnę, że hala Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu oraz stadion to są budowle, o których mówiliśmy od początku, że są budowane zbyt duże. Ostrzegaliśmy, że jeżeli będą budowane w takiej skali to będą obciążały właśnie budżet miasta. W Warszawie stadion był budowany z budżetu centralnego, w Gdańsku mieszkańcy miasta musieli to wziąć na siebie. I można go było wybudować w mniejszej skali. Tak, abyśmy byli z niego dumni, ale żeby nie pochłaniał takich środków, jakie pochłania. Ale obecna władza uwielbia fajerwerki.

Jak pan będzie prowadził kampanię wyborczą?

Ja chcę być przede wszystkim otwarty na ludzi i chcę się z nimi spotykać. Chcę, żeby to Gdańszczanie mieli realny wpływ na to, na co pieniądze będą wydawane. W tej chwili mamy w Gdańsku tak zwany budżet obywatelski, to mieszkańcy mają decydować o pewnych wydatkach, ale to są kwoty śmieszne. To jest taka bardziej zabawa w demokrację, a nie realne dzielenie się władzą z obywatelami.

Trójmiasto, a w szczególności Gdańsk to zawsze były bastiony PO. Jak pan ocenia szanse przerwania tego trendu? Jak namówić gdańszczan, aby zaufali teraz PiS, a nie PO?

Ostatnie sondaże, które były robione w Gdańsku mówią o tym, że w wyborach prezydenckich realna jest druga tura i realne jest zwycięstwo kandydata opozycji. To z kolei pokazuje, że Gdańszczanie mają już dosyć tych wszystkich afer i różnego rodzaju przekrętów, ale tez dokuczają im codzienne uciążliwości. Nie ma dróg bez dziur, nie ma chodników, które nie wymagałyby natychmiastowej naprawy. Są w centrum Gdańska budynki, gdzie toalety wciąż znajdują się na zewnątrz. To pokazuje, że jest pewna fasada, którą w Gdańsku Platforma Obywatelska zbudowała, ale za nią jest coś, czego powinniśmy się wstydzić, a nie coś, z czego możemy być dumni.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. YT/PiSTV

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook