Jedynie prawda jest ciekawa


Jaworski: Co się stało ze stocznią?

02.03.2013

Rozmowa z Andrzejem Jaworskim, posłem PiS, byłym prezesem Stoczni Gdańsk.

Stefczyk.info: Stocznia gdańska ogranicza produkcję statków. W związku z tym z pracy będzie musiało odejść ok. 150 osób. Zakład ma się z kolei skupić w większym stopniu na produkcji konstrukcji stalowych oraz wież wiatrowych. Jak pan to ocenia?

Andrzej JaworskiJestem przerażony tymi informacjami. Gdy ze względów politycznych byłem odwoływany ze stanowiska prezesa Stoczni, zakład był oddłużony a na kontach znajdowało się ponad 200 mln złotych. Zgodnie z zapowiedziami i zapewnieniami przed stocznią miał się zaczynać okres prosperity. To gwarantował minister Grad oraz premier Tusk. Tymczasem po siedmiu latach rządów Tuska, po zmianie władzy w stoczni okazuje się, że stocznia chce zwalniać ludzi, ograniczać produkcję, że nie stać jej na utrzymanie. To rodzi wiele pytań.

Jakich?

Co się stało z pieniędzmi? Jak doszło do powstania wielkiego zadłużenia zakładu? I co z umową prywatyzacyjną, w której znajduje się zapis, że zmiana profilu stoczni oznacza konieczność wpłacenia na rzecz Skarbu Państwa kilkuset milionów złotych przez ukraińskiego właściciela? Ten zapis oznaczał, że stocznia przechodzi de facto z powrotem pod nadzór Skarbu Państwa. Obawiam się, że musiało dojść do bardzo dziwnych decyzji ministra Grada, obecnego szefa spółki budującej elektrownie jądrowe. W związku z zaistniałą sytuacją rozważam skierowanie do odpowiednich organów państwa, szczególnie do ABW, wniosku o przyjrzenie się temu, co działo się w Stoczni.

W ostatnim czasie słyszeliśmy, że Polska Żegluga Morska zaciągnęła kredyt i kupuje statki w Japonii, choć można było je zamówić w Polsce. Wiemy, że na Zachodzie państwa inwestują spore pieniądze w przemysł stoczniowy.

W całej gospodarce morskiej niestety dzieje się źle. Obawiam się, że możemy mieć do czynienia z planową polityką, by gospodarka morska całkowicie zniknęła z polskiej mapy gospodarczej. Trudno inaczej komentować te decyzje, o których słyszymy od kilku tygodni.

Kto na tym zyskuje?

Zyskują na tym oczywiście nasi konkurenci. I to gównie ci z Unii Europejskiej. Produkcja, która w Polsce jest ograniczana, rozwija się we Francji, Hiszpanii, Niemczech. W Europie bardzo dobrze radzą sobie również stocznie norweskie. Natomiast w Polsce wszystko się okazuje nieopłacalne. Gdy po raz pierwszy pojawiły się informacje o zakupach w Japonii statków przez PŻM, zadałem pytania, jak to możliwe, że w Japonii jest droższa praca, droższe komponenty, ale opłaca się tam zamawiać statki, a nie budować je w Polsce. To jest kolejny powód, by dogłębnie przyjrzeć się sprawie polityki morskiej. Zdaje sobie jednak sprawę, że dopóki premierem będzie Tusk a ministrem skarbu państwa Mikołaj Budzanowski to odpowiedzi na takie pytania nie poznamy. Przyjdzie jednak czas, że do tych pytań wrócimy.

Stocznia może upaść?

Byłoby to działanie zupełnie niezrozumiałe. Wynika to choćby z dokumentacji dotyczącej stoczni gdańskiej. Jej upadłość świadczyłoby o czymś zupełnie innym, o realizacji jakiegoś planu. Być może władze uznały, że tereny, zajmowane przez stocznie, lepiej można wykorzystać w budownictwie. Może chodzi o to, by budować tam biura, bloki itd. Być może na tym opiera się dziwna polityka w sprawie stoczni.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.org/Paweł Pisański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook